Aparatori Aripi Mcv

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by alx View Post
    ideea e urmatoarea:si eu am avut rugina la aripa dreapta spate,si asta fara protectii...pur si simplu vopseaua s-a cojit(exfoliat) de la sine,fara a fi lovita sau atinsa,iar la aripa stanga spate am avut vopseaua ciobita pe muchie...
    acum s-a facut reparatia,si atat cat ma pricep eu,s-a facut bine.ideea e ca drumurile din romania sunt pline de pietris,care pietris este aruncat de roti exact pe acea muchie a aripii,si daca se intampla asta,din nou probleme cu vopseaua,cu rugina,etc.
    De asta doresc sa montez aceste protectii...poate sa zica cine ce-o zice,dar eu cred ca daca aripa nu are rugina pe sub vopsea,poti sa pui un milion de protectii si de plasticuri,si nu se va intampla nimic.Daca insa rugina exista,sau,mai rau,pui protectiile peste rugina...asta e problema ta!
    Ceea ce doream sa stiu este daca pot cumpara de undeva protectiile astea la un pret mai bun decat din service-ul dacia...am inteles ca protectiile de la berlina se potrivesc,dar trebuie taiat 1cm pt aripa din spate...insa repet ceea ce mi s-a spus:protectiile de mcv sunt putin mai mari ca dimensiune,adica urca mai sus pe aripa decat cele de berlina,de asta le-as vrea pe alea...
    oricum,multumesc tuturor pentru raspunsuri.

    later edit:daca stau sa ma gandesc bine,mai sunt plasticuri pe mcv...bandourile(sau cum s-or fi chemand) de pe usi...sub ele de ce nu apare niciodata rugina?

    Protectiile de MCV sunt exact ca cele de berlina. Ale de care spui tu sun de logan pick-up. Din acelea de Pick-up (m-ai late) mi-am montat eu. Chiar arata bine pe logan mai late, si suntfoarte utile. Iti protejeaza tabla de lovituri cu pietre sarite de la roata. Diferenta este ca la aparatorile de pe spate trebuie taiat putin din ele.
    Attached Files

    Comment


    • #17
      Important e ca partea care imbraca muchia aripii sa fie mai lata decat la protectiile standard. Odata atacata tabla, rugina lucreaza pe sub vopsea.

      Comment


      • #18
        de unde se pot cumpara protectiile astea late in afara de dacia

        Comment


        • #19
          De la orice dealer Dacia

          Comment


          • #20
            eu am intrebat in afara de dilari dacia dar in fine ce cost au ?

            Comment


            • #21
              Nu prea imi mai aduc aminte exact. Oricum sunt in jur de 90..10 lei perechea. Adica 90..100 fata si 90..100 spate.

              Comment


              • #22
                deci sa inteleg ca setul este in jur de 180-200 lei nu???

                Comment


                • #23
                  E mai frumos fara

                  Comment


                  • #24
                    domnilor ,pot zice ca m-o luat cu calduri azi ,......am bibilit-o putin si surpriza ,intr-un loc unde parea vopseaua impecabil la aripa din dreapta spate ,o mica besicuta, care, cand se va sparge o sa fie crunta ,va trebui sa apelam la service,an de fab 2006 dec.
                    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                    Comment


                    • #25
                      protectie aripi late la MCV

                      De unde ai achizitionat protectiile astea late pentru mcv ?

                      Comment


                      • #26
                        De la un dealer din Ploiesti. Sunt de Dacia Pick-up

                        Comment


                        • #27
                          ptr,pick-up sunt ceva mai scumpe sau pretul se invarte tot ca la berline ?, la Sibiu,la un magazin de specialitate aveau pretul pe fata 150 iar spate in jur de 160 ,apoi 300 ii foarte scump fata de 100 cat ii la berlina......
                          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                          Comment


                          • #28
                            O sa ma uit pe factura si o sa-ti spun pretul.
                            mi se pare ca invarte in jur de 900 lei fata, 900 spate.
                            Sunt foarte bune, apara aripile de pietricelele aruncte de roti. Inainte sa le montez pe aripile din spate imi sarise vopseaua (mersesem pe drum de tara). Am facut reparatie si am montat aparatorile. Nu exista pericolul ruginei, deoarece ele stau la cca 5 mm distanta de aripa in partea de jos. nu are cum sa stea apa acolo. Se scurge imediat.

                            Comment


                            • #29
                              adicata2003 in jur de 90 lei nu 900 ca ma ia cu calduri taticu.
                              Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                              Comment


                              • #30
                                Scuze, si pe mine m-a apucat rasul , exact 90 de lei.

                                Sa sti ca sunt foarte utile, mai ales pentru drumurile noastre. Si da si un aspect placut al masinii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google