Armatura Scaun..defect De Fabricatie Sau Sofer Prea Greu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Armatura Scaun..defect De Fabricatie Sau Sofer Prea Greu?

    Bai fratilor, am 33.000 km cu masina din 2006 decembrie si deja am reusit sa schimb scaunul de la sofer cu totul (armatura sezutului si a spatarului) pe garantie... Armatura de la sezut am schimbat-o acum 1 an jumate fix cand mi-a expirat garantia normala si am intrat pe extinsa si spatarul l-am schimbat saptamana asta fix cand s-a terminat si extinsa. ciudata coincidenta, nu? O a doua intrebare ar fi ce dracu fac peste inca 1 an jumate cand probabil se va rupe iar ceva.. incep sa colind pe la dezmembrari sau pun ban pe ban si imi iau scaune sport? Am uitat sa mentionez ca ambele inlocuiri s-au facut la Dacoserv (extrem de seriosi baietii de acolo, ii recomand pentru eventuale defecte acoperite de garantie).
    Intrebarea mea e daca a mai patit careva asa ceva sau n-am avut noroc in viata eu (a se citi ca s-a cumulat greutatea mea cu defectul lor de fabricatie)?
    Fat and Curious

  • #2
    125 kg (zic ei...)+/- defect de fabricatie (zic eu, fiindca lucru intr-o fabrica de profil si stiu care-i treaba). Nu poti ca, la un scaun de masina, oricare-ar fi el, sa pui un mecanism de basculare intr-o singura parte (si ala sudat in puncte in loc de cordon zdravan de sudura, in partea opusa sa pui un surub nici macar cu piulita cu autoblocare ci cu un grover necajit, iar apoi sa te miri - tu service si producator - ca se stramba scaunul la unul care-i cu gabarit mai serios. Nu cred ca Loganul are pe undeva specificatia "scaun sofer pentru greutate max. 100 kg".

    Atentie ca mai sunt vreo doua topicuri pe acelasi subiect.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      nu scrie nicaieri in certificatu de garantie ce greutate maxima sa aiba soferu. eu am peste 125kg am 47de mii de KM si am masina de 2ani si scaunu inca rezista... asa ca ori sunt norocos , ori scaunu meu e solid...

      sigpic

      Comment


      • #4
        pana la 125 kile mai am de papat cateva shaorma.. deocamdata sunt la 100 si incerc sa scad; si vorba voastra, unde dracu scrie ca soferul tre sa aiba maxim 80 kile? daca mai sunt alte topicuri cu acceasi tema rog moderatorii sa mute ce s-a scris aici si imi cer scuze pentru repetitie dar nu am gasit nimic.
        Fat and Curious

        Comment


        • #5
          Nu e trebuie sa iti ceri scuze, ca nu ai gresit cu nimic; eu doar am incercat sa iti spun ca mai poti gasi informatii asemanatoare si pe cel putin alte doua thread-uri de care stiu eu (poate reusesc diseara, cand ajung acasa si sap un pic, sa iti spun si care sunt), fiindca am postat in ele (sau el, daca au fost cumva unite de un moderator). Oricum, ca idee, arde-i daca poti, fiindca au unele lucruri de toata cacaoa, desi Loganul nu e o masina rea per ansamblu.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            Originally posted by bogdan_UDI View Post
            pana la 125 kile mai am de papat cateva shaorma.. deocamdata sunt la 100 si incerc sa scad; si vorba voastra, unde dracu scrie ca soferul tre sa aiba maxim 80 kile? daca mai sunt alte topicuri cu acceasi tema rog moderatorii sa mute ce s-a scris aici si imi cer scuze pentru repetitie dar nu am gasit nimic.
            Jeane, esti "fulguletz" la 100 de kile. Lasand gluma, si eu bat 100 lejer si are 3 ani juma' masina si nu are nici pe masa scaunul.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Va puteti numi norocosi astia care nu aveti pbme cu scaunul. Scaunul meu are un joc destul de mare al spatarului, si am dabia jumate din alea 125kg, cum zicea ca are cineva mai sus. E drept ca a mai condus un prieten de ~115-120kg de cateva ori, si cred ca de acolo se trage.
              Apropo, un vecin a schimbat de 4 ori scaunul pe garantie.Dupa 6 luni iar aparea problema, iar schimba si asa mai departe. Pana a iesit din garantie masina . E o problema comuna asta cu scaunele. As fi curios daca la ph2 s-a schimbat ceva in privinta asta.
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • #8
                da, la ph2 s-a scos reglajul lombar si din lista de optionale...
                la mine scartaie cel din dreapta cand nu sta nimeni pe el....
                cel de la sofer desi am cam 95-100 kg, nu are nimic, cred ca mai sunt totusi unii care pur si simplu au ghinion sa nimereasca un scaun lucrat mai la misto...
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #9
                  "misto" in sensul de "la nimereala", nu la frumusete
                  gluma-gluma, dar eu la toate 3 loganurile am avut o singura problema cu scaunele. se lasau singure usor-usor pe spate, in timp. saptamanal trebuia sa-mi reglez spatarul.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by bossake View Post
                    Va puteti numi norocosi astia care nu aveti pbme cu scaunul. Scaunul meu are un joc destul de mare al spatarului, si am dabia jumate din alea 125kg, cum zicea ca are cineva mai sus. E drept ca a mai condus un prieten de ~115-120kg de cateva ori, si cred ca de acolo se trage.
                    Apropo, un vecin a schimbat de 4 ori scaunul pe garantie.Dupa 6 luni iar aparea problema, iar schimba si asa mai departe. Pana a iesit din garantie masina . E o problema comuna asta cu scaunele. As fi curios daca la ph2 s-a schimbat ceva in privinta asta.
                    nu au rezolvat jocul de 1-2 cm din spatar... am verificat la un logan nou cumparat de 2 luni. asa face toate
                    Fat and Curious

                    Comment


                    • #11
                      bogdane, io zic ca suntem prea grasi. pt masina asta minunata, lighean...bai renou
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        La mine s-a dus reglajul lombar. Si nu cred ca din cauza greutatii (100kg), ci pur si simplu, cred ca si-a dat obstescul sfarsit. Noroc ca a ramas blocat in pozitia convenabila mie.

                        Comment


                        • #13
                          @ seba

                          asa e, ar trebui ca astia de la dealer sa te supuna unui regim drastic de slabire inainte sa iti primeasca banii tai jegosi in schimbul masinii lor minunate. "Soferul de Dacia trebuie sa aiba 1.85m, 75 kg, sa fie blond cu ochi albastrii, fata perfect simetrica si patratele pe abdomen" Heil DACIA!!
                          Fat and Curious

                          Comment


                          • #14
                            Bah, eu zic sa ne scriem la semnatura cate kile avem si pa al mai bastan il facem moderator pe tarlaua "scaune". Eu deja stiu cine iese
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              de acord domnu' andy dar obligatoriu poza pe cantar ca asa si eu pot sa zic ca am 150 (cu toate ca e riscant...poate se sesizeaza dacia si imi confisca masina ca o distrug intentionat)
                              Last edited by bogdan_UDI; 26 November 2009, 23:01.
                              Fat and Curious

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google