Asigurare Pe Numele Bunicii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Din cate stiu,chestia cu rudele de gradul intai se aplica si in cazul politei casco.

    Comment


    • #17
      impacare

      Originally posted by Razvy View Post
      Pacco, faci asigurari la astra degeaba baiete! Nu cred ca loganul tau are peste 10 ani, ca sa nu-i poti face casco!
      Legat de procura, cei care ati comentat mai devreme de ea, cititi legea mai bine! Ultima oara cand am citit-o scria cu negru pe alb ca pentru rudele de grad 1 (sot/sotie, copil/parinte) nu trebuie asa ceva!
      trebuie sa intelegem ca aici fiecare isi spune parerea.
      nimeni nu detine solutia infailibila. o putem crede sau nu.
      pe talonul masinii nu scrie nume si prenume titular si toate rudele de gradul I
      proprietarul este unul singur.
      ceea ce spui tu e adevarat doar relativ insotit de termenul "se poate...."
      nu exista scris negru pe alb nicaieri in lege. sau daca e scris este cu alt inteles
      decat cel pe care il banui.
      e doar o observatie a mea
      o seara frumoasa

      Comment


      • #18
        Originally posted by Razvy View Post
        Pacco, faci asigurari la astra degeaba baiete! Nu cred ca loganul tau are peste 10 ani, ca sa nu-i poti face casco!
        .....
        Razvy tu citesti inainte sa postezi?

        Comment


        • #19
          Luciane, nu trebuie sa scrie pe talon, scrie pe buletin numele parintilor ;)
          Am patit-o inclusiv la vama, m-au intrebat de ce nu am procura, si cand le-am spus frumos ca nu am nevoie ca e mama proprietara, m-au lasat sa plec fara sa spuna pâs.

          Narcis, spune-mi ce nu am citit bine din ce a scris el.

          Comment


          • #20
            eu nu am spus ca nu ai dreptate.
            esti o exceptie la fel ca multe altele.
            sunt efectuate de oameni cu intelegere.
            dar nu e lege asa cum spui tu
            daca vamesul nu voia sa te lase nu te lasa. nici o lege nu-l obliga sa te lase sa treci
            iar cu intelesul as spune ca intr-un anumit fel ai dreptate.
            nu cred ca loganul poate avea mai mult de 10 ani si se poate incheia un casco prima data la o vechime de cel mult 10 ani. sunt totusi societati care limiteaza la 8 sau 7 ani

            Comment


            • #21
              stai, ca omniasig limiteaza la 5 )
              dar la astra poti face si la 10 ani. Chiar si peste 10 daca ai mai avut casco pana atunci.

              Comment


              • #22
                Intentioneaza sa isi cumpere o masina cu motor mai "marciel" nici intr-un caz nu este vorba despre logan si a precizat clar ca este o masina veche....!

                Comment


                • #23
                  Masina este din 92, cu motor 1.8. Unde am scris eu ca vreau sa inmatriculez un Logan pe numele bunicii?
                  Cine iti mai face casco la o masina veche de 21 de ani, si de ce as face cand cei din service-uri nu au de unde lua piese pentru reparatie?
                  Eu am intrebat doar de rca ca sa stiu pe numele cui inmatriculez masina.
                  La Astra mi-a dat asigurarea 3309 lei/an...
                  Ma interesa care sunt etapele care trebuie sa le parcurg pentru a inmatricula masina pe numele altcuiva, imi pare rau daca thread-ul meu te-a deranjat cu ceva.
                  Te salut, o seara buna.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Nu m-a deranjat threadul, se pare ca am inteles eu gresit.
                    Deci nu-mi vine sa cred cand vad sumele astea fabuloase care le obtineti la astra, poate din cauza varstei?
                    Pai in primul rand, ca sa poti inmatricula o masina pe numele altcuiva, trebuie sa mergi cu acel cineva cand se face contractul de vanzare-cumparare, apoi acel cineva trebuie sa mearga sa rezolve toate actele necesare. Desi indicat ar fi sa mergi cu bunica ta la o firma care se ocupa cu asa ceva, e mai simplu si mai rapid.

                    Comment


                    • #25
                      Eu am 19 ani, si ieri mi-am facut asigurare,580 lei pe 6 luni la Euroins. Ma gandesc si eu sa o trec pe numele mamei mele, dar oare trebuie sa platesc taxa aia de inmatriculare ? La itp nu mi-a cerut decat talonul si cartea de identitate.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Razvy View Post
                        Legat de procura, cei care ati comentat mai devreme de ea, cititi legea mai bine! Ultima oara cand am citit-o scria cu negru pe alb ca pentru rudele de grad 1 (sot/sotie, copil/parinte) nu trebuie asa ceva!
                        Eu sincer nu stiu sa scrie in legislatia asigurarilor ceva in legatura cu chestia asta . Poti indica te rog paragraful ?
                        Multumesc !

                        Comment


                        • #27
                          Si la mine este o situatie asemanatoare, mama este detinatorul masinii dar asigurare, itp si celelalte le-a facut tata fara ca ea sa fie prezenta, nu mai stiu la inmatriculare , parca acolo a fost si ea.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by kosfunny View Post
                            Eu sincer nu stiu sa scrie in legislatia asigurarilor ceva in legatura cu chestia asta . Poti indica te rog paragraful ?
                            Multumesc !
                            Nici eu nu stiu sa existe.

                            Comment


                            • #29
                              kosfunny, unde am spus eu de legea asigurarilor ?
                              Era vorba de instrainarea masinilor si politie. Si chiar mi-am reparat masina fara sa fie maica-mea prezenta, le-am dat doar cnp-ul

                              Comment


                              • #30
                                Arata articolul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google