Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ASF zice ca sunt tarife cam mari la RCA...
    București, 24 februarie 2016 – Consiliul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) a hotărât ca societățile de asigurare Generali, Groupama, Allianz - Țiriac, Asirom, Omniasig, Uniqa și Euroins să reanalizeze metodele actuariale și ipotezele folosite în calculul tarifelor RCA, să justifice modalitatea de aplicare a acestora, iar apoi să notifice la ASF noile tarife rezultate împreună cu notele de fundamentare și bazele de date utilizate pentru calcule.
    Toate aceste obligații au fost stabilite pe baza concluziilor acțiunilor de control inopinat desfășurate în ultimele luni la asigurătorii autorizați să vândă RCA, pentru verificarea modului în care aceștia respectă cerințele privind fundamentarea și calculul tarifelor de primă, stabilite prin Norma 23/2014. În cazul societăților Carpatica Asig și City Insurance, controalele nu au fost încă finalizate.
    Concluzia de ansamblu a controlului a fost că societățile de asigurare respectă principiile actuariale general acceptate. Totuși, echipele de control au constatat o serie de abateri, precum: utilizarea unor segmente de risc pentru care asigurătorii nu au prezentat valori estimate ale frecvenței daunelor sau ale daunei medii, utilizarea unor segmente de risc neomogene, probleme legate de calitatea și corectitudinea datelor folosite pentru tarifare, utilizarea unor prime comerciale semnificativ diferite de prima tehnică rezultată din calculul actuarial.
    Ca urmare, Consiliul ASF a stabilit în sarcina asigurătorilor ca în termen de 30 de zile să remedieze deficiențele identificate.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Praf in ochi. ASF traieste in simbioza cu asiguratorii, e interesata ca asiguratorii sa aiba incasari cat mai mari ca sa aiba din ce trai si ei, parazitii...
      ASF e exemplul perfect ca nu ajunge sa platesti un om bine pentru a-l feri de tentatia spagii, de vreme ce angajezi numai corupti. Degeaba castiga ala 200 de mii de euro pe an, poate oricand sa ia mita de 300 de mii de euro.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        am gresit si nu se vedea tot.
        Ce noroc au batraneii astia cu Rca!! [emoji23]
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • da. cu rca-ul, da. altele ne mai lasa... facem schimb ?

          off topic: hai cu condamnarea....

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            altele ne mai lasa... facem schimb ?
            Nuu!!Fiecare cu ce poate! )
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Inca un pic si sunt in groapa astia.

              Procurorii DIICOT fac 13 perchezitii, miercuri, in judetul Sibiu si in Bucuresti, la sediile societatii de asigurari Carpatica si la domiciliile mai multor persoane intr-un dosar in care se fac cercetari pentru delapidare, spalare de bani, abuz in serviciu si instigare la fals informatic.

              Astfel, au fost introduse date nereale sau au fost operate modificari in programul "Iris" (precum nepreluarea de plati, operarea cu date viitoare, nediminuarea rezervei cu plata efectuata, neinchiderea dosarelor de dauna cu plata finalizata), scopul acestor alterari de date informatice fiind de a influenta indicatorii financiari ai companiei, astfel incat societatea Carpatica Asig sa atinga valorile indicatorilor financiari prevazute de lege pentru a putea functiona pe piata asigurarilor.

              Comment


              • astia ?! noi o sa fim in groapa, fiindca o sa ramana companiile la care polita e 600 de lei pe 6 luni. mai circula mutu...

                Comment


                • Romanul isi ia de la gura ca sa circule cu masina, vezi de treaba.

                  Comment


                  • Poate se mai ieftineste benzina

                    Comment


                    • S-a mai scumpit si se va mai scumpi.
                      Maine bag rca la euroins. 233 lei 6 luni, 448 pe an. La groupama 530 /6 luni., 590/an.

                      Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                      Comment


                      • @Fanez,

                        La mine costul cel mai mic este 521 Lei pentru 6 luni...
                        Cand am implinit 30, anul trecut in vara, am prins o singura data reducerea aceea mare, platind 270 in loc de 480 pentru 6 luni. Am fost chiar socat sa vad in februarie ca tre' sa platesc mai mult decat plateam inainte de reducere!
                        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                        Comment


                        • Ai reducere dar platesti mai mult ca inainte. Tipic in Romania. Acum cativa ani cand scadea pretul barilului de petrol se scumpea benzina. Cand s-a scumpit cu 10bani au explodat toate preturile. Acum cand s-a ieftinit cu 1leu si a scazut tva, se scumpesc toate. Daca ai de reparat masina pe asigurare, in functie de vechime iti aproba despagubirea procentual, 70% sau chiar mai putin, dupa caz. Cand platim polita de ce nu se scade in functie de vechime? Platim integral si ne despagubeste partial. Dupa ce ca sunt inexplicabil de scumpe nici nu-ti ofera serviciile pentru care iti iau bani morman. Ba mai cauta sa-ti gaseasca nu stiu motive sa-ti dea despagubirea dupa 3-4luni daca n-au incotro.

                          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Eu am dat zilele trecute 160 lei pt. 6 luni.
                            Sandero 1,6 Mpi.

                            Comment


                            • Originally posted by spik View Post
                              Eu am dat zilele trecute 160 lei pt. 6 luni.
                              Sandero 1,6 Mpi.
                              Varsta? De cand ai masina? De cand ai carnet?

                              Sent from my P5Life using Tapatalk
                              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                              Comment


                              • Are 48. Deci de vreo 30 de ani are carnet.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google