Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Dar expira cand a fost intocmita?
    sigpic

    Comment


    • #32
      @chi79:
      Da, poti sa o faci de pe acum, iar pe cea noua va fi trecuta ca data de incepere a valabilitatii ziua urmatoare fata de data expirarii celei vechi.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • #33
        Multumesc TopCat, sper sa ai dreptate.

        Comment


        • #34
          Verificarea valabilitati RCA



          Bafta
          B 44 NWP

          Comment


          • #35
            Am facut la ALIANTZsi am dat 152 Ron pe un an.Acum i-ti da reducere daca ai mai facut la ei de cand ai permis daca ai avut accidente etc.

            Comment


            • #36
              Ieri mi-am facut asigurarea pe un an la Euroins, si nu mi s-a dat vigneta, cica nu sunt. Daca nu am lipit de geam vigneta, pot sa iau amenda? sa ma duc sa cer vigneta de la broker ca obligatoriu e la fiecare asigurare incheiata?

              Comment


              • #37
                Nici mie nu mi-a dat de lipit pe geam, ce-i drept nici nu am intrebat de ea tot la euroins.
                Daca e obligatorie, o sa merg sa o cer si eu.

                Comment


                • #38
                  vignietele de asigurare si rovignieta trebuie lipite in coltul din dreapta jos?
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    De cand am masina nu am lipit niciodata asigurarea sau rovigneta pe geam si nu s-a luat nimeni de mine.
                    Loganul Meu !

                    Comment


                    • #40
                      Acum cu camerele astea fixe...
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Vigneta este obligatorie si trebuie sa aiba aceeasi serie cu cea de pe hartie.

                        Comment


                        • #42
                          Am si eu o intrebare :
                          o asigurare RCA facuta la o masina cumparata in leasing, mai ramane valabila dupa ce se schimba proprietarul (adica firma de leasing), respectiv aceasta masina intra in proprietatea utilizatorului la terminarea contractului de leasing.
                          Daca aveti si ceva sustinere legislativa ar fi minunat.
                          Multumesc.
                          It's nice to be important but it's more important to be nice!

                          Comment


                          • #43
                            Asigurarea RCA nu este transmisibila. Daca este facuta pe firma de leasing, in momentul in care se face trecerea pe noul proprietar, la inmatriculare acesta trebuie sa prezinte dovada platii impozitelor si a RCA-ului.

                            Informatii gasesti aici. Sper sa iti fie de ajutor.


                            Si ca un sfat pentru toata lumea, este indicat sa va faceti RCA anul acesta pentru ca de la anu cresc al naibi de mult. Eu tocmai am primit tarifele valabile de la 1 Ianuarie 2009 si e nasol pentru cei tineri.

                            Comment


                            • #44
                              Am intrebat unde am facut RCA-ul despre vigneta si a raspuns ca nu toate firmele dau asa ceva, si 100% nu e obligatorie.

                              Comment


                              • #45
                                Intra pe link-ul pus de mine mai sus si vezi la capitolul "Controlul", unde spune ca de anul acesta asiguratorul va da impreuna cu asigurarea si o vigneta care trebuie lipita pe parbriz.
                                Normal ca cei de la firma de asigurari ti-au spus ca nu e obligatorie, ca apoi trebuiau sa iti dea explicatii de ce nu ai primit si tu una.
                                Last edited by vali007; 12 December 2008, 12:33.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google