Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Iar umplu parbrizul de hartii.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #47
      Lipiti vigneta de un pulover si apoi o lipiti pe parbriz...Asta ca s-o puteti dezlipi din nou pentru a face loc urmatoarei vignete...Si tot asa
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #48
        Multam pentru sfat!E super,darksid3!
        Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
        Andreea Trifu

        Comment


        • #49
          Eu stiu ca nu mai e obligatorie vigneta pe parbriz!
          Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

          Comment


          • #50
            vali007 Am citit unde scrie de vigneta RCA dar spune ca nu e obligatorie - ci doar polita si chitanta sunt obligatorii de avut in permanenta. Cred ca nu sunt singurul care nu a primit vigneta respectiva de la RCA si care si-au facut asigurarea anul asta.

            Comment


            • #51
              Eu sunt agent de asigurari si ne-au spus ca trebuie data si vigneta cu aceeasi serie cu a asigurarii. Sper sa fie asa cu spuneti voi si sa nu fie obligatorie, ca sa nu aveti probleme. Eu v-am spus ce stiu.

              Bafta.

              Comment


              • #52
                Si eu sper sa nu am probleme daca nu am vigneta aia, eu nu ma supar ca nu mi-a dat-o din contra nu mai lipesc atatea pe parbriz. Numai bine.

                Comment


                • #53
                  Eu nu lipesc numic pe parbriz, nici vigneta nici asigurarea nimic. Nu-mi place sa-mi umplu parbrizul ca dupa ce dai jos se vede urma, si ma si deranjeaza.
                  I HAVE A !sigpic
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #54
                    Nu am primit nimic inafara de polita si chitanta

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by vali007 View Post
                      Asigurarea RCA nu este transmisibila. Daca este facuta pe firma de leasing, in momentul in care se face trecerea pe noul proprietar, la inmatriculare acesta trebuie sa prezinte dovada platii impozitelor si a RCA-ului...
                      Intre timp am primit un raspuns oficial de la CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) si suna cam asa :

                      Stimate domn,
                      Referitor la informatia solicitata de dumneavoastra va precizam faptul ca potrivit art. 30 alin. 2 din Normă din 07/11/2008 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 762 din 11/11/2008 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 762 din 11/11/2008:
                      “Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru vehiculele pentru care se transmite dreptul de proprietate noului proprietar în perioada de asigurare ca urmare a încetării contractelor de leasing, asigurările obligatorii RCA rămân în vigoare până la expirarea perioadei de valabilitate înscrise în documentele de asigurare, fără modificarea primei de asigurare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
                      - noii proprietari sunt utilizatorii prevăzuţi în documentele de asigurare; şi
                      - asigurătorul a încasat integral prima de asigurare aferentă perioadei de valabilitate.”

                      Deci vali007 are dreptate, doar ca exista o exceptie in cazul leasingului.
                      It's nice to be important but it's more important to be nice!

                      Comment


                      • #56
                        Daca nu ma insel pe vigneta scrie ca nu e valabila decat lipita de parbriz. Eu am lipit doar o margine a ei, cat sa se tina. N-am chef sa-mi mozolesc parbizul cu ditamai pleaftura cu lipici.
                        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                        Comment


                        • #57
                          Am facut azi la Alianz-Tiriac pe un an : 238 ron

                          Comment


                          • #58
                            Si ti-a dat vigneta ?
                            TopCat cu ce asigurator ti-ai incheiat RCA-ul ? Euroins-ul nu mi-a dat.
                            Este cineva care nu are vigneta respectiva lipita si a avut probleme din cauza asta ?

                            Comment


                            • #59
                              Da mi-a dat vigneta.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by mikebike72 View Post
                                Si ti-a dat vigneta ?
                                TopCat cu ce asigurator ti-ai incheiat RCA-ul ? Euroins-ul nu mi-a dat.
                                Este cineva care nu are vigneta respectiva lipita si a avut probleme din cauza asta ?
                                Eu nu am lipit vigneta altfel spus nimic pe parbriz. de doi ani conduc si nu am avut probleme. Nu a zis nimeni nimic.
                                I HAVE A !sigpic
                                fara linkuri externe in semnatura

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google