Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am platit RCA la astra pe 1 an 362 ron, la un logan 1.2 nou
    soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

    Comment


    • La skoda din dotare am facut o polita rca anul trecut pe 1 an Aveam b6,deci trebuia sa trec la b8.Pe polita aveam b7.Am facut sesizari la compania de asigurari si la CSA si pana la urma s-a rezolvat si pe polita am acum B8.Acum observ ca daca fac o simulare la aceiasi masina pe un 1 an trec la clasa b9 desi ar trebui sa trec la b10.Practic pe hartie am b8 dar in baza de data eu am acum b7.NU stiu cui sa ma adresez.Tot CSA?ului
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • De cand s-a introdus sistemul bonus-malus, nu poti avea in momentul asta decat polita cu B8, dupa cum vad ca si ai. Cand iti expira RCA-ul asta cu B8 de vrei sa treci deja la B10? Ai facut tot timpul RCA pe 12 luni, sau a fost si unul pe 6 luni?

        Dupa socotelile mele, B10 cred ca va fi cel mai devreme pentru politele incheiate pentru 2014.
        Last edited by mr.K; 16 April 2013, 12:05.

        Comment


        • Pai daca ti faci pe un an sari 2 clase,daca ti faci pe 6 luni sari la o clasa.Deci in dec.cand expira actuala si fac pe 1 an ar trebui sa ajung la b10.In sistem fiind la b7 acum,clar ca nu am cum ajunge la b10..AM FACUT NUMAI PE 1 AN!
          Last edited by micutzu666; 16 April 2013, 12:04.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Exact, in decembrie poti trece la B10.
            B7 ala din sistem coroborat cu B8 pe polita inseamana ca cineva a facut o greseala cand ti-a eliberat una din polite, din 2010 incoace.
            Daca ai rezolvat cu CSA, tot acolo ar trebui sa te adresezi. Ei gestioneaza baza de date.

            Comment


            • Mda o sa incerc la CSA..
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • logan 1.2 B6 293 lei pe 1 an, city la ei pe site

                Comment


                • Logan 1.6 16V 2010 - 233 lei pe 6 luni, 440 lei pe 12 luni - Astra
                  Azi tre' sa o fac, si nu mai merge reducerea cu cineva din familie bugetar.

                  Comment


                  • salutare.
                    am facut si eu azi o simulare la Astra deoarece ma apropii de data scadenta a asigurarii, si a reiesit asa:
                    - 6 luni : 116,86 lei;
                    - an : 267, 70 lei.
                    masina e logan 1,4 si sunt in clasa B4.
                    acum intreb si eu, nu trebuia ca suma asigurarii pe un an sa fie mai mica?
                    anul trecut am platit pe 6 luni 120 lei.

                    Comment


                    • E mai mare procentul de reducere din suma platibila la momentul respectiv. Cum pretul politei RCA a crescut fata de 2012, ti-a iesit mai mult de plata, chiar de ai un bonus mai mare.

                      Totusi, ceva pare in neregula. Pentru B8 in februarie imi iesise tot la Astra pe 12 luni-250 de lei.
                      Sa ne spui la ce suma ai incheiat pana la urma polita.
                      Last edited by mr.K; 26 April 2013, 12:57.

                      Comment


                      • eu vreau sa spun ca mi se pare mai rentabil sa platesc pe 6 luni si nu pe un an, adica suma pe un an e mai mare decat 2 x 6 luni.

                        ...mr.K, poate ies mai bine ca sunt bugetar, zona rurala si cu copil minor..., nustiu ce sa zic poate conteaza si asta.

                        Comment


                        • Acum da, peste 6 luni nu se stie cat va mai fi RCA-ul. Asa au patit cei sub 30 de ani care au incheiat pe 6 luni in iulie anul trecut si in ianuarie vobeau singuri.

                          Comment


                          • Originally posted by Florin_KDF View Post
                            eu vreau sa spun ca mi se pare mai rentabil sa platesc pe 6 luni si nu pe un an, adica suma pe un an e mai mare decat 2 x 6 luni.

                            .
                            Preturile la RCA au tendinta continua de crestere . Sigur peste 6 luni vei avea un pret ceva mai mare iar insumat cu polita precedenta va depasi valoarea pe care ai fi platit-o daca te asigurai de la inceput pe un an.

                            Comment


                            • Buna ziua!

                              Va pot informa ca pretul pe RCA cresc cam de un an incoace in mod constatnt. la cel pregnant se observa la proprietarii cu varsta pana in 35 ani. la cei sub 25 ani preturule au crescut in sase luni la....dublu.

                              diferentele mici in plus sau in minus se datoreaza in special ofertelor de moment sau reducerilor diferitelor societati de asigurare
                              la momentul actual nu mai exista grade de comparatii intre proprietari de acelasi tip de masina si aceeasi varsta.
                              diferentele o pot face multe criterii:
                              bonus/mallus ......creaza diferenta de procent intre -30% si +200% e foarte mult;4
                              zonele rurale sunt favorizate (nu la toate societatile)
                              existenta unor polite non-auto incheiate cu societatile la care se doreste RCA=ul.
                              si multe altele

                              De aceea nu mai luati in consderati ca vecinul x a facut un rca super la nu stiu ce societate. s-ar putea ca d-voastra sa aveti unul foarte mare acolo

                              si inca un aspect: nu mai exista cel putin pe moment reducere ptr bugetari.

                              Fac asigurari de 4 anu si am studiat fenomenul RCA si l-am vazut cum evolueaza

                              Comment


                              • La bugetari doar Astra aplica o reducere de 5 % , dar oricum ies mai scump decat altii !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google