Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am primit un mail azi, de la rca-ieftin in care mi se spunea au au o oferta de 10% pentru mine daca inchei polita la ei.

    Cine are timp sa faca o simulare imi poate spune daca primeste aceeasi reducere sau e valabila doar pe seria mea?

    Daca ar fi valabila, prinde bine o mica reducere in cazul in care aveti in plan o reinnoire de rca.
    Linkul aici.

    Comment


    • Si la mine tot 10%, verificat acum, ieri era 5%

      Am mai gasit un site, romasig.ro, vad ca au preturile si mai mici decat rcapedia, cica sunt de 15 ani pe piata. Astia sunt seriosi ?
      Last edited by kingviper; 29 October 2014, 12:17. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Si la mine tot 10% reducere.

        Cat despre romasig.ro..eu nu am auzit. Si mie la calcul imi da +19 ron mai scump ca pe rcapedia.
        Just Hold Onnnnnn....

        Comment


        • Am facut la rcapedia de aseara, astazi vad ca apare deja pe cedam. O sa sun eu maine pe seara la generali sau vineri, sa imi confirme ca le-au dat cei de la rcapedia, banii pentru polita respectiva.

          Confirm seriozitatea celor de la RCAPEDIA.RO .
          Acum 20 de minute a ajuns polita RCA acasa, inca de aseara aparea pe cedam, dar ca sa ma conving ca totul e in regula, am sunat la Generali, au verificat seria si numarul politei si mi-au confirmat ca este in regula.

          12 luni, 321 lei la Generali. Reducere de la 344 lei.
          Last edited by kingviper; 30 October 2014, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Masina pe numele cui e? Ca tu la 24 de ani nu poti obtine RCA cu 321/344 lei de la Generali in tara numita Romania, nici cu bonus maxim.

            Comment


            • la groupama pentru 1.4 imi iese ~800 e cea mai scumpa Probabil o are pe numele bunicii inmatriculata..
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • si eu voiam sa-l intreb, dar m-am abtinut.

                Comment


                • Cei de la Generali chiar au lasat la pret incepand cam din iunie anul asta, dar la persoane de peste 33 de ani. Ptr varsta de pana in 30 de ani am vazut oferta de pret de 2.200 lei/12 luni cu B2. Eu mi-am reinnoit-o, cel mai mic pret, la City pe 6 luni cu 180 lei si B8. S-au cam scumpit vara asta politele RCA. Un caz "cutremurator" intalnit de mine a fost la un Logan de 1,4 l cu M8 2.600 lei/ 6 luni ( polita emisa), iar pe 12 luni cel mai mult ii daduse Carpatica cu 14.999,00 lei. Oare, mai merita sa ii faci RCA?
                  Last edited by daniel895cfr; 30 October 2014, 15:23.

                  Comment


                  • Ce baieti simpatici ...
                    Originally posted by micutzu666 View Post
                    la groupama pentru 1.4 imi iese ~800 e cea mai scumpa Probabil o are pe numele bunicii inmatriculata..

                    Eram boier daca era pe numele bunicii, plateam mai nimic ...

                    Originally posted by B997NDL View Post
                    si eu voiam sa-l intreb, dar m-am abtinut.


                    Originally posted by mr.K View Post
                    Masina pe numele cui e? Ca tu la 24 de ani nu poti obtine RCA cu 321/344 lei de la Generali in tara numita Romania, nici cu bonus maxim.
                    E pe numele tatalui

                    Pe numele meu plateam cam de 6 ori polita platita acum, chiar mai mult, in functie de societate.

                    Acu, ca om de rand (tineret) nu de bani gata, nici daca vrei motor mare nu iti permiti la ce scoruri dau astia la RCA...
                    Last edited by kingviper; 30 October 2014, 16:12.

                    Comment


                    • Originally posted by daniel895cfr View Post
                      Un caz "cutremurator" intalnit de mine a fost la un Logan de 1,4 l cu M8 2.600 lei/ 6 luni ( polita emisa), iar pe 12 luni cel mai mult ii daduse Carpatica cu 14.999,00 lei. Oare, mai merita sa ii faci RCA?
                      Pai scuza-ma, dar soferului respectiv nu i-as fi dat sa conduca nici bicicleta, omora vreo baba cu ea ...
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • M8 nu e asa grav, ajungi la el cu 2 incidente in 12 luni, cu o masina nou inscrisa pe numele tau, cu B0.

                        Comment


                        • Noutati .
                          Brokerii de asigurare vor primi joi o veste bună şi una proastă de la Autoritatea de Supraveghere Financiară. ASF a pregătit lansarea în dezbatere a unei norme privind piaţa RCA. Actul normativ ar urma să elimine o decizie anterioară privind plafonarea comisioanelor încasate de intermediari dar şi să impună brokerilor să treacă pe poliţa RCA comisionul încasat.
                          Simpatica e reactia bokerilor.
                          Prevederea privind transparentizarea comisionului a fost contestată vehement de către brokerii de asigurare care consideră că românii nu sunt suficient de informaţi pentru a înţelege exact structura acestor costuri.
                          Omul tre' sa vada ce bani da, auzi, nu e informat pentru a intelege structura...
                          Last edited by mr.K; 5 November 2014, 14:28.

                          Comment


                          • Adica romanu o sa ia de la ala cu comision mai ieftin, chiar daca nu stie de ce e mai ieftin (ca nu are sediu unde sa discute cu clientii si vinde online, ca da tepe sau altele).
                            Pe de alta parte, daca la magazin scrie adaosul comercial la ciunga, la astia de ce sa nu scrie?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Exact! Ca si cumparator, ma intereseaza sa fie mai ieftin si sa apara in baza CEDAM, nu motivele pentru care e mai ieftin.
                              Unii dintre noi ne mai uitam si la asigurator.

                              Comment


                              • Tarife mai mari la RCA, din 2015?
                                Asiguratorii RCA vor fi obligati de la 1 ianuarie 2015 sa utilizeze tarife de prima astfel incat sa se acopere toate obligatiile ce decurg din incheierea contractelor de asigurare RCA si nu vor mai avea voie sa-si acopere pierderile pe activitatea RCA din vanzarea altor tipuri de asigurari, conform unei norme RCA adoptate de Autoriatea de Supraveghere Financiara (ASF). Acest lucru ar putea duce la cresterea preturilor RCA, in conditiile in care pana acum, anumite firme de asigurari vindeau polite RCA la preturi foarte mici, pierderile si le acopereau din vanzarea altor tipuri de asigurari si aveau intarzieri mari la plata despagubirilor. Oficialii ASF au spus ca preturile RCA au crescut deja in medie cu 20%-50% in ultimele 10 luni.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google