Asigurator Asirom - Politica Proasta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asigurator Asirom - Politica Proasta

    Am avut norocul ca pe data de 10.01.2014 sa fiu lovit de un tampit cu o masina pe firma la o trecere de pieton unde eu am acordat prioritate pietonului , iar el s-a trezit tarziu. Am zis sa schimbam locul deoarece incurcam circulatia da smecherul nu a mai venit , dar ii luasem numarul de inmatriculare. In situatia de fata am fost nevoit sa merg la politie. Luni am fost chemat de politisti sa imi iau copie dupa procesul verbal si dupa asigurare. Vinovatului i-a fost luat permisul pe o luna si amenda.

    La cateva zile primesc acasa instiintare ca firma isi rezerva dreptul de a face propia ancheta.
    Am stat asteptand un raspuns aproape 2 luni si pana la urma am dat de cel care se ocupa de dosar sa imi spuna ca asteapta vinovatul sa se prezinte sa ii faca poza la masina.

    Am fost nevoit sa caut firma aluia si implicit soferul care de doua saptamani "se tot duce" ,dar doar din vorbe.

    Nu cred ca am nici o sansa cu el astept sa treaca termenul de 3 luni.

    Si deznodamantul, eu nevinovat ma rog de vinovat sa se duca sa faca niste poze ca sa pot sa imi repar masina.

  • #2
    Daca e casco, aia vor sa stie si cine a cauzat accidentul cu exactitate ca sa stie pe cine sa mulga de bani ulterior cu recuperatori.
    De aia nu-ti repara masina.
    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

    Comment


    • #3
      Nu e casco. E asigurarea aluia vinovat RCA obligatoriu.

      Comment


      • #4
        Nu e politica proasta, e conform legii ca asiguratorul sa faca cercetari 90 de zile daca considera necesar.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Daa, dar eu am vorbit cu cel care se ocupa de dosar si el a facut toate calculele tot numai ca nu poate da acceptul de reparatie din cauza faptului ca ala nu s-a dus si el cu masina sa ii faca poze si sa dea o declaratie in sensul asta la asiguratorul lui. Si eu nevinovat stau cu masina busita. Asta asa ca nu e grav si pot circula si asa cu ea , dar daca era mai grav si nu o puteam folosi cum era?

          Comment


          • #6
            Este trist si fara instanta nu ai ce face(in cazuri extreme). A patit taica-meu sa il loveasca unul, au mers la politie s-au dat sanctiunile si copie dupa asigurare, numai ca la asiguratorul lui, omul s-a razgandit si a spus ca nu este de acord sa imi faca masina. Asiguratorul lui a spus ca, legea da voie si daca vreau sa obtin reparatia masinii trebuie sa il actionez in instanta unde judecatorul sa oblige paratul la reparartie. Noroc ca nu era grav si masina aia asa a ajuns la rabla, cu bara fata busita

            Comment


            • #7
              citesc, ma minunez si ma gandesc cat de norocos am fost eu si o cunostinta ca am reusit sa ne reparam masinile pe asigurari incheiate la CARPATICA si ASIROM. dar fara bataie de cap, nervi si timp pierdut nu am reusit.
              si eu m-am rugat mult de vinovata (feminin) sa nu repare masina pana nu ii face poze agentul constatator. masina fiind lovita in fata nu se putea deplasa si nici agentul nu si-a putut misca fundul de pe scaun 12 km. iar pana la urma a facut poze vinovata si mi le-a pus pe mail.
              din cate citesc aici, a avut totusi un caz fericit.
              Last edited by bogdan_1984; 24 March 2014, 16:46.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Exista demult in legislatie obligatia asiguratului RCA sa isi instiinteze asiguratorul la producerea riscului asigurat si sa se puna la dispozitia lui .
                Se pare ca pe fondul crizei asiguratorii incep sa faca uz de aceasta nerespectare a obligatiilor soferilor vinovati.

                Totusi in cazul asta, cu acte emise de Politie , mai ales cu suspendare de permis , asiguratorul nu ar mai fi trebuit sa tergiverseze dosarul.
                Incercati o reclamatie online la office@csa-isc.ro iar in CC sa se treaca si adresa de mail a asiguratorului .

                Comment


                • #9
                  Am facut amiabila si apoi am asteptat doua luni un raspuns de la asigurator (Asirom), timp in care dosarul a fost trimis la "cercetari suplimentare" adica la antifrauda (asta pentru ca nu m-am dus la politie). Am ales un service recomandat de inspectorul de dauna care mi-a trecut pe reparatii 50% din pretul vopsitoriei la aripa pentru ca "prezenta urme de coroziune". Adica era putin ruginita unde sarise o piatra si ciobise vopseaua. La CARS INV, service-ul recomandat de inspectorul de dauna, a ajuns acceptul de plata pe 18 august si m-au programat pe 7 septembrie. Am ajuns pe 8 septembrie si mi-au zis ca ei in sistem n-au niciun accept de plata si nicio programare pentru mine, ramanand sa "va sunam noi...". Dupa insistente si alte telefoane date de mine la Asirom si la inspectorii de daune, au reusit sa ma reprogrameze pe 22 septembrie. Accidentul a fost facut pe 18 iunie. Alte service-uri preiau masina imediat, o repara, pleci cu ea si treaba lor cu banii de la asigurari.

                  Comment


                  • #10
                    O plangere la ASF si se rezolva.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google