Atentie La Ce Instalatie Xenon Si Becuri Folositi !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atentie La Ce Instalatie Xenon Si Becuri Folositi !

    Am vazut la un logan farurile topite si m-am gandit ca ori sunt de o calitate proasta farurile cu angel eyes, ori xenoanele. Nu stiu sincer. Daca a mai vazut cineva asa ceva sau cunoaste problema ...sa ma lumineze si pe mine (si pe restul care mai au curiozitatea asta).
    Attached Files

  • #2
    Se pare ca nu e doar xenonul de vina,ca vad ca si lunga este afectata...Posibil sa fie xenon de 55 w si becuri halogen care sa nu aibe anti UV ?
    o sa ma uit atent si pe ale mele cand le iau din service...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      Si eu care ma gandeam sa-mi pun becuri xenon...
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        Originally posted by grassu View Post
        Am vazut la un logan farurile topite si m-am gandit ca ori sunt de o calitate proasta farurile cu angel eyes, ori xenoanele. Nu stiu sincer. Daca a mai vazut cineva asa ceva sau cunoaste problema ...sa ma lumineze si pe mine (si pe restul care mai au curiozitatea asta).
        da, sa o luam cronologic.

        1 farurile cu angel eyes arata frumos, dar dpdv al calitatii si functionalitatii sunt execrabile<naspa rau>.
        2. xenoanele aftermarket pe niste faruri prost reglate sunt criima, eu as lua talonul instant si fara discutii la astfel de "imbunatatiri.

        multa bafta.
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • #5
          Acela este efectul becurilor cu halogen nu a xenonului,a folosit becuri puternice si proaste,xenonul de 55w degaja caldura 25% din caldura degajata de halogen,eu am bagat un bec xenon aprins in galeata cu apa si nu s-a intamplat nimic,de alea de 35w nici nu mai vorbesc.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • #6
            Si pina la urma,de ce au ajuns in halul acela daca xenonul degaja mai putina caldura?

            Comment


            • #7
              Pai am scris mai sus a folosit becuri halogen puternice si netratate anti UV,adica becuri dealea care sunt prin comert de 100w si scrie mare pe ele XENON PLASMA si sunt albastre.Am vazut si la far normal Logan topit geamul de la asa ceva,in nici un caz nu de la xenon, chiar daca este MADE IN CHINA,acuma nu ca ar fi altele facute in GERMANIA,chiar daca scrie BOSCH,SIEMENS etc tot la CHINA sunt facute.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • #8
                Deci un bec xenon de55w,care are tot culoarea albastra, poate sau nu sa topeasca farul?

                Comment


                • #9
                  Nene, becul cu xenon nu degaja caldura mare. Deci nu arde farul. Daca cel de mai sus a vazut ca nu lumineaza bine farurile alea chinezesti, s-a gindit el (prost de altfel) ca daca pune becuri de jdemii de wati, rezolva problema. Apoi, dupa ce a vazut ca halogenele nu fac fata, s-a gindit (prea tirziu) la xenon. Care nici asta nu-l ajuta la functionalitate.

                  Aici si acum se vede care este de fapt calitatea farurilor alea asa zise angel eyes. O lupa bine facuta se fabrica din sticla, nu din plastic.

                  Omul asta a pierdut din start cel putin 10 mil lei vechi si tot ceea ce a rezolvat este ca are niste cerculete lesinate care lumineaza pe pozitie. Nasol. Banii aia ii dadeam pe un ambreiaj de curse (care nu mai patineaza si nu mai face zgomot) sau pe frine ca lumea, sau pe un set bun de xenoane h4, sau sau sau...

                  Asa e cind ai un logan chel de 1.4 si vrei sa pui pe el tot vitanul, crezind ca asa vei reusi sa atragi privirile curiosilor. Reusesti doar sa te faci de ris



                  PS: de 6 luni merg pe H4 55w, si au fost nopti de condus cite 6-7 ore in continuu... Singurul lor defect e ca lumineaza prea bine.
                  Last edited by dsign; 21 April 2008, 11:05.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Am pus xenon acum 2 zile si vreau sa pun si becuri pe pozitzie cu led, ca sa fie lumina la fel de alba. Este vreo contraindicatie pt aceste leduri? Se pot pune si in locul celor pt numar pe spate?

                    Comment


                    • #11
                      Da!Sa nu pui de alea albastre/rosii/verzi
                      Revenind la topituri si alte alea,acelasi efect de topire a geamului original,(nu neaparat ochi de inger) il obtineti si daca folositi halogene fara protectie UV
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Te referi la leduri, nu-i asa? Deci sa faca lumina alba, nu colorata. Da?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by dsign View Post
                          Nene, becul cu xenon nu degaja caldura mare. Deci nu arde farul. Daca cel de mai sus a vazut ca nu lumineaza bine farurile alea chinezesti, s-a gindit el (prost de altfel) ca daca pune becuri de jdemii de wati, rezolva problema. Apoi, dupa ce a vazut ca halogenele nu fac fata, s-a gindit (prea tirziu) la xenon. Care nici asta nu-l ajuta la functionalitate.

                          Aici si acum se vede care este de fapt calitatea farurilor alea asa zise angel eyes. O lupa bine facuta se fabrica din sticla, nu din plastic.

                          Omul asta a pierdut din start cel putin 10 mil lei vechi si tot ceea ce a rezolvat este ca are niste cerculete lesinate care lumineaza pe pozitie. Nasol. Banii aia ii dadeam pe un ambreiaj de curse (care nu mai patineaza si nu mai face zgomot) sau pe frine ca lumea, sau pe un set bun de xenoane h4, sau sau sau...

                          Asa e cind ai un logan chel de 1.4 si vrei sa pui pe el tot vitanul, crezind ca asa vei reusi sa atragi privirile curiosilor. Reusesti doar sa te faci de ris



                          PS: de 6 luni merg pe H4 55w, si au fost nopti de condus cite 6-7 ore in continuu... Singurul lor defect e ca lumineaza prea bine.
                          Nu costa chiar 10 milioane,lupa este din sticla,cel putin la mine,cu ceva reglaje si mici inbunatatiri aduse ledurilor din cerculete,sunt foarte multumit de ele,noaptea nici nu folosesc faza lunga prea des.Dar chestia asta am mai discutato si la locul potrivit,aici discutam despre topirea geamului de la far,nu conteaza ca este tuning sau far normal,acesta se topeste daca folosesti becuri neomologate.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • #14
                            nelamurire

                            Cum se procedeaza la omologarea/autorizarea xenoanelor pt cami-am montat kit xenon de 35w, montajul si reglajul la faruri facute intr-un service autorizat dar care nu imi garanteza "legalitatea xenoanelor" adica daca ma intalnesc cu politia noaptea am 100% sanse sa raman fara talon ( lumineaza de rupe pe lunga nici nu este nevoie pt ca la 140km/h vad pe scuta destul de bine)

                            stie cineva daca se pot omologa xenoanele sau le scot si pun becurile de fabrica.

                            Comment


                            • #15
                              Se procedeaza astel :
                              1.oprit de echipaj de politie
                              2.constatat ca ai modificari neautorizate la instalatia de iluminare
                              3.luat talonul,dat amenda 4.5 mil ,2 mil si in 48 ore...
                              4.mers la RAR,fara xenoane,obtinut autorizatia respectiva
                              5.recuperat talon.
                              P.S nu se pot omologa
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google