Atentie La Tepe Cu ECU modificat by inginer Pitesti sau Mioveni!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Inainte de resoftare, ECU avea facut immo off. De indata ce l-am scris, immo s-a reactivat insa lipsa pinului de comunicare intre ECU si UCH nu m-a lasat sa mai comunic prin OBD.

    Acest topic nu este o reclama, ci o atentionare. Puteam la fel de bine sa nu postez nimic despre aceasta intamplare si sa ii las pe alti sa descopere singuri. Mie nu imi aduce niciun avantaj, timpul pierdut si benzina consumata cu aceasta masina nu le voi recupera prin deschiderea topicului pe forum.
    Last edited by Doc; 25 April 2012, 17:58.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • #17
      inlocuirea pinului respectiv nu este chiar asa problematica,se rezolva relativ usor.faptul ca memoria 29f200 avea pinii rupti arat ca cel ce a facut immo off a lucrat foarte neglijent.
      www.diagnoza-auto.net

      Comment


      • #18
        Originally posted by Doc View Post
        Inainte de resoftare, ECU avea facut immo off. De indata ce l-am scris, immo s-a reactivat insa lipsa pinului de comunicare intre ECU si UCH nu m-a lasat sa mai comunic prin OBD.
        Resoftarea nu se face prin modificarea soft-ului existent pe masina?

        Comment


        • #19
          Se salveaza softul existent pe masina si se pune un alt soft - daca nu-ti place noul soft se poate reveni oricand la cel original de fabrica - se mai cheama si remapare pentru ca se modifica mapele de injectie.

          Comment


          • #20
            Originally posted by dancostea2002 View Post
            inlocuirea pinului respectiv nu este chiar asa problematica,se rezolva relativ usor.faptul ca memoria 29f200 avea pinii rupti arat ca cel ce a facut immo off a lucrat foarte neglijent.
            Nici n-am zis ca nu poate fi refacut, dar nici la indemana oricui nu este aceasta operatiune. In plus, cand remapez un logan nu umblu cu statia de lipit sau programatoare de memorii dupa mine. Si nu nu cred ca cine apeleaza la o remapare pentru crestere de putere, vrea sa plece acasa cu un calculator facut praf si immo off.

            Originally posted by madhorsefuzzy View Post
            Resoftarea nu se face prin modificarea soft-ului existent pe masina?
            Modificarea se face pe softul citit din ECU, insa la scriere prin OBD se activeaza si immo.

            Originally posted by Cromatic View Post
            Se salveaza softul existent pe masina si se pune un alt soft - daca nu-ti place noul soft se poate reveni oricand la cel original de fabrica - se mai cheama si remapare pentru ca se modifica mapele de injectie.
            Eu citesc fiecare logan in parte si nu dureaza decat 10 minute sa fac modificarile in mape. La mine nu functioneaza partea asta cu "iti place/nu iti place" punem originalul.
            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

            Comment


            • #21
              am remapare facut de un domn dinasta venit de la pitesti la reprezentanta dacia locala...am 240000 de km...0 probleme aparute...la fel la alte 5 masini facut in aceeasi zi..prieteni apropiati...din punctul meu de vedere este ok...
              sigpiccu cat cunosc mai multi oameni... cu atat iubesc mai mult cainii

              Comment


              • #22
                Unii sunt mai norocosi, alti nu.
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • #23
                  primul soft pe logan l-am facut in 2005 cu un inginer de la pitesti.un baiat extraordinar.al doilea soft tot de la el l-am avut.masina a mers perfect.mi-a dat apoi a 3-a varianta de soft putin mai galagioasa ,lucrata tot in uzina.masina tragea super.stiu ca ai fost pe la noi si ai vazut cam cu ce lucreaza bebe.nu vreu sa fiu inteles gresit insa intreaba baietii care au venit in vara cu softuri facute...in alta parte si m-au rugat sa ii duc la bebe.sa iti spun cum le merg masinile?yma cu logan 1.4 are soft de la bebe si stii potentialul.dnf a avut tot de la el(acum are axa si a trebuit ceva custom),eu am mers pe softul lui pana mi-am schimbat axa.loganul diesel cu CIA are soft de la el si nu prea il bate nimeni la clasa lui.la 16 valve poro are doar soft si l-a chinuit pe viorel-cvf (care este fericitul posesor al unei admisii mai mult decat bengoasa).nu spun ca nu am auzit acum 2-3 ani de un neica nimeni care isi batea joc de oameni facandu-le mai mult rau decat o modificare cum trebuie.dar nu este corect sa faci asemenea afirmatii cei din Pitesti-mioveni.cu speranta ca nu am fost inteles gresit iti doresc spor la treaba(faci o treaba buna cu laptopul din cate am inteles de la baieti)
                  [img]http://www.loganclub.ro/forum/attachment.php?attachmentid=417003&d=1355899108[img]

                  Comment


                  • #24
                    Ideea e ca pentru multi pacalici d-astia de pun softuri de 1.6 pe 1.4 sunt trasi in aceeasi oala si cei care chiar lucreaza zilnic cu asa ceva.
                    Intrebatii pe cei ce au fost acu vro 4ani la bolentin noaptea, un logan din buc 1.6 laureat cu jante pe 17 doar cu resoftare facuta la mioveni de acelasi Bebe i-a cam dat emotii lui MCD.
                    Inca o data, sunt de acord ca sunt multi care habar nu au in zona noastra, pacat ca ii eclipseaza pe cei intredevar buni.
                    As vrea sa vad un dci de 85cp DOAR RESOFTAT, oriunde, sa il bata pe CIA.
                    AG 16 Y M A

                    Comment


                    • #25
                      Dragi tovarasi si prietini... uzina nu face softuri !!!
                      Mai terminati cu aberatiile cu nea Grigore care lucreaza la uzina si pune softuri lucrate in uzina.Calibrarile se fac altundeva nu in uzina si tool-ul cu care nea Grigore scrie ECU nu e acelasi tool cu care se modifica calibrarile.Nu mai are rost sa va zic , ca la crearea calibrarilor se folosesc alte ECU-uri , care nu au nicio treaba cu modelele de serie si care sunt modificate in timp real , iar calibrarile alea sunt citite si scrise cu alte tool-uri pe masinile de serie.
                      Atata timp cat nu e sunt in stare sa faca un custom sau nu au cu ce sa il faca sau nu stiu cum sa-l faca si ce implica chestiile astea sunt persoane care au 10 file care ti le arunca in masini si te lasa pe tine , pe baza simturilor sa iti dai seama care e varianta mai puternica ) , ca tu chiar o fii capabil sa faci diferenta dintre 5 variante de soft fiecare avand 1-2 cai mai mult sau mai putini
                      DDT2000 nu modifica harti , doar copiaza/cloneaza alte harti de injectie dezvoltate de altii ... adica copiate de unde a apucat fiecare ...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #26
                        Iti dau mare dreptate, insa multi care nu sunt de prin zona cred ca totul se face in uzina, calibrarile vin facute, in uzina din cate stiu eu doar se testeaza respectivele calibrari.
                        AG 16 Y M A

                        Comment


                        • #27
                          poate nu m-am exprimat eu corect.tipul lucreaza in uzina pe partea de softuri-electronica.a stat ceva timp prin franta pentru scolarizare si acum asta face prin uzina.probail tot ce inseamna soft este lucrat afara.de baza este ca nu sunt toti asa cum spune doc
                          [img]http://www.loganclub.ro/forum/attachment.php?attachmentid=417003&d=1355899108[img]

                          Comment


                          • #28
                            Doc, cu ce prog modifici mapele : winols ?

                            Comment


                            • #29
                              Bitza crezi ca pentru gazarul meu stock se mai poate face ceva cu un soft?
                              Cam ce se schimba dupa o resoftare?
                              http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                              Comment


                              • #30
                                Cu softul Dimsport Race EVO. Nu se gaseste crackuit.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google