-Bare Portbagaj Logan Abs Plus ABS Plus Bare Portbagaj Logan Abs Plus - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Forum Dacia Logan > Dacia Logan : Nivele de echipare > ABS Plus

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

piesenet.ro

Bare Portbagaj Logan Abs Plus

ABS Plus

Raspunde

Thread Tools
Vechi 7th June 2012   #1
matuka
Incepator

Data inscrierii: 20-02-2011
Motorizare : 1,4
Posturi: 2
Membru :
[Incepator]
Implicit Bare Portbagaj Logan Abs Plus

Buna ziua,stie cineva de unde pot sa cumpar bare transversale de portbagaj care sa se potriveasca la modelul ABSplus?Eventual sh.Multumesc.
matuka e offline   Reply With Quote
Vechi 7th June 2012   #2
enervantul
Loganist de 5 stele

enervantul's Avatar

Data inscrierii: 18-04-2008
Motorizare : 1,5 DCI
Varsta: 49
Posturi: 305
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Barele nu sunt neaparat pentru ABS+, sunt de berlina si atat. Gasesti in Vitan (am vazut ca esti din Buc) la preturi decente (50-70 lei) si destul de rezistente. As dori sa subliniez ca fiecare suport are locul lui pe masina, deci atentie la semnele de pe partea metalica, unde este desenata silueta masinii si amplasarea respectivului suport. Poti sa mergi si in cursul saptamanii pana la ora 17 si te lasa sa bagi si masina.
enervantul e offline   Reply With Quote
Vechi 8th June 2012   #3
matuka
Incepator

Data inscrierii: 20-02-2011
Motorizare : 1,4
Posturi: 2
Membru :
[Incepator]
Implicit

multumesc pentru raspuns,exista de mai multe feluri ,cu rezistente diferite?Se monteaza usor acasa ,sau trebuie mers la un service?Multumesc anticipat.
matuka e offline   Reply With Quote
Vechi 8th June 2012   #4
gaboneygg
Loganist de 5 stele

gaboneygg's Avatar

Data inscrierii: 23-08-2009
Motorizare : 1.6 mpi + gpl
Varsta: 45
Posturi: 1,290
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Citat:
Original a fost postat de matuka Vezi Post
multumesc pentru raspuns,exista de mai multe feluri ,cu rezistente diferite?Se monteaza usor acasa ,sau trebuie mers la un service?Multumesc anticipat.
se monteaza foarte usor. ai de prins 8 suruburi cu un inbus pe care il primesti in set. spor la montaj.
gaboneygg e offline   Reply With Quote
Vechi 8th June 2012   #5
cata89ro2000
Loganist de 5 stele

cata89ro2000's Avatar

Data inscrierii: 06-01-2008
Motorizare : 1.6 16v
Posturi: 266
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

ai foarte mare grija cu barele de portbagaj, daca le montezi sa ai grija sa nu pui greutate mai mare de o bicicleta, schiuri sau mai stiu eu ce, eu de exemplu la loganul vechi care l-am vandut am avut si eu si am carat cu el un dulap cre ca avea maxim 30 kg si s-a indoit plafonu acolo unde vin suruburile care prind barele de plafon
Tin sa precize ca barele erau originale Dacia de la Meridian le luasem nu din targ asa ca vezi ce calitate cumperi
cata89ro2000 e offline   Reply With Quote
Vechi 8th June 2012   #6
Deliric88
Avansat

Data inscrierii: 21-02-2011
Motorizare : 1.2 16v
Varsta: 28
Posturi: 108
Membru :
[Avansat]
Implicit

Apropo sa ungi suruburile cu vaselina sa nu rugineasca pana cand o sa le dai jos.
Deliric88 e offline   Reply With Quote
Vechi 31st May 2013   #7
vdingo11
Junior

Data inscrierii: 22-07-2009
Motorizare : DCI
Posturi: 62
Membru :
[Junior]
Implicit

Salutare.
Am si eu o intrebare: la montarea acestor bare pe plafon ele mai pot fi date jos fara a ramane semne (in sensul ca pot fi montate/demontate fara a zgiria in locul unde are loc prinderea?)
vdingo11 e offline   Reply With Quote
Vechi 31st May 2013   #8
ady_p
Loganist de 5 stele

ady_p's Avatar

Data inscrierii: 13-04-2008
Motorizare : 1.4
Varsta: 39
Posturi: 951
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

La mine au ramas semne pe colantul de pe plafonul masinii, acolo unde au fost talpile barelor. Le-am tinut cam 1 an pe masina si mi s-a decolorat neuniform colantul.
ady_p e offline   Reply With Quote
Vechi 31st May 2013   #9
Florin_KDF
Loganist de 5 stele

Florin_KDF's Avatar

Data inscrierii: 14-01-2011
Motorizare : 1,4 Laureate-Plus
Varsta: 37
Posturi: 211
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

eu am avut pus pe talpile barelor pe plafon un buretel mic decupat dintr-o folie d-aceea ce se pune sub parchet si nu a ramas semn. ce-i drept nici nu le-am tinut mult, cateva zile, cat am avut nevoie.
Florin_KDF e offline   Reply With Quote
Vechi 31st May 2013   #10
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Nici eu nu doresc sa le tin foarte mult dar sunt momente cand am nevoie sa car niste lucruri destul de lungi pe distante mici si ar fi utile.
O sa vad cat sunt la dealerii dacia deoarece din ce am citit cele neoriginale te supun la neplaceri (posibilitatea de indoire a plafonului, greutatea de montare/demontare)

Multumesc.

Asa sunt de scumpe: http://www.shopdacia.ro/dacia-bare-p...gn=direct_link sau am nimerit eu pe un site aiurea.
Care este site-ul unde as putea vedea preturile celor de la dacia?

Last edited by vdingo11; 31st May 2013 at 13:11.
Vechi 1st June 2013   #11
CeDeBe-L
Loganist de 5 stele

CeDeBe-L's Avatar

Data inscrierii: 30-11-2010
Motorizare : 1.6 16v E4
Varsta: 40
Posturi: 630
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Cele "din targ", DA sunt cu belele, indoaie plafonul. Cine are masina caruta pt muncile campului nu mai da importanta acestor aspecte. Isi face treaba si atat.
In schimb, daca masina e "de plimbare" se recomanda barele ORIGINALE.
Pretul de pe acel site e cam nesimtit, eu am luat anul trecut in vara bare originale de la reprezentanta cu aproape 3 milioane.
Atentie ca au dichis la montaj: respectati CU STRICTETE pasii din instructiuni si va va fi si usor sa montati, sa demontati cand va fi cazul si mai ales nu va veti indoi plafonul.
Eu nu le tin pe masina, le pun cand am nevoie si le dau jos cand termin. Plafonul e impecabil.
CeDeBe-L e offline   Reply With Quote
Vechi 1st June 2013   #12
Alyn97
Avansat

Alyn97's Avatar

Data inscrierii: 31-01-2013
Motorizare : 1.5 DCI
Varsta: 19
Posturi: 144
Membru :
[Avansat]
Implicit

Eu am cumaprat din targoviste cu 150 de lei setul si pot sa spun ca sun foarte multumit, le am de 7 luni si am carat pe ele 2 motociclete si alte maruntisuri, dar nu am avut nici o problema. Chestia cu plafonul cred ca tine si de calitatea produsului.
Alyn97 e offline   Reply With Quote
Vechi 4th July 2014   #13
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Salutare.
Mi-am luat si eu bare logan S.E.P din bazar iar astazi le-am montat.
Am respectat ordinea de montare adica 1-2 in fata si 3-4 in spate. Problema este ca bara 1-2 este mai joasa decat bara 3-4 iar daca pun ceva pe bare nu este drept - sta inclinat spre fata.
Este normal sa am diferenta intre bara fata si spate sau le-am montat eu invers?
(ma gandec ca daca bara mai joasa o pun in spate si cea mai inalta in fata, avand in vedere ca suruburile de prindere a barei din fata sunt mai jos un pic cred ca s-ar echilibra. Totusi eu m-am luat dupa desenul aflat de talpicul de cauciuc si am pus talpicul la nr corespunzator de pe bara)
Cei care aveti bare din azar voi cum le-ati montat (poate cele originale sunt altfel nu stiu)
Vechi 5th July 2014   #14
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Am atasat si o imagine cu desenul de pe bare.
1 si 2 sunt identice si sunt pe bara joasa.
3 si 4 sunt identice si sunt pe bara inalta.

Din aceste desene eu nu am inteles absolut nimic si atunci am asociat talpicul cu nr 1 la piciorul cu nr 1, 2 cu 2,... si am montat in functie de cum era desenat pe talpic.
Dar astfel portbagajul este inclinat spre fata.
Va rog sa imi spuneti daca am montat corect sau nu.

Multumesc anticipat.
Attached Images
File Type: gif bare.GIF (2.9 KB, 331 views)
Vechi 5th July 2014   #15
2012
Initiat

Data inscrierii: 01-11-2012
Motorizare : 1.4
Varsta: 43
Posturi: 41
Membru :
[Initiat]
Implicit

Click the image to open in full size.

Din poza asta pare ca bara din fata are talpicul mai mare.
2012 e offline   Reply With Quote
Vechi 8th July 2014   #16
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Salutare din nou.
M-am lamurit ca bara care are piciorul mai inalt vine in fata. Problema este ca acele talpi de cauciuc nu sunt toate la fel:
- doua sunt de aceeasi inaltime (cele numerotate cu 1 si 2) iar doua sunt pierdute (mai inalte la un capat fata de celalalt - respectiv 3 si 4)
Intrebarile mele sunt urmatoarele: asociez talpicul de cauciuc cu nr 1 cu bara care are nr 1 si pozitionez astfel incat talpicul de cauciuc sa vina stg sau dr dupa cum este pe figura talpicului de cauciuc?
- poate imi poate spne cineva unde pun talpicul de cauciuc 1 (adica fata sau spate, stg sau dr, respectiv 2,3 si 4)
Nu inteleg de ce acele 2 talpice de cauciuc sunt pierdute ca si grosime.
Attached Images
File Type: jpg DSCN0035.jpg (86.6 KB, 315 views)
File Type: jpg DSCN0038.jpg (79.0 KB, 306 views)
File Type: jpg DSCN0041.jpg (84.6 KB, 303 views)
File Type: jpg DSCN0043.jpg (63.6 KB, 127 views)
File Type: jpg DSCN0046.jpg (61.9 KB, 124 views)
Vechi 9th July 2014   #17
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Va rog ajutati-ma cu un sfat ca nu stiu cum sa le montez.
Vechi 9th July 2014   #18
leutzul
Loganist de 5 stele

leutzul's Avatar

Data inscrierii: 05-09-2010
Motorizare : 1.4 MPI+GPL
Varsta: 47
Posturi: 405
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Daca te uiti la primele 2 poze puse ai aflat raspunsul !
Vechi 9th July 2014   #19
vdingo11
Junior

Membru :
[Junior]
Implicit

Pai nu prea l-am aflat.
Conform primei poze talpicul de cauciuc care are nr 1 pe el ar trebui in fata partea dreapta.
Acum daca asociez acel talpic cu bara din imaginea 5 care are asociat tot nr 1 si care este mai mica de inaltime ar insemna sa am bara din fata a portbagajului mai joasa decat cea din spate (exact asa am montat prima data)
Dupa mintea mea ar insemna sa asociez talpicul de cauciuc nr 1 cu bare ce are nr 3 pe ea, dar nu inteleg de ce ar fi facut cineva o numerotare asa ciudata.
Conform sagetii din imaginile 4 si 5 care credeti ca este pozitia acelor doua picioare? Mie mi se pare ca sageata indica acelasi lucru.
Ceva in capul meu nu se leaga.

Last edited by vdingo11; 9th July 2014 at 11:15.
Vechi 9th July 2014   #20
enervantul
Loganist de 5 stele

enervantul's Avatar

Data inscrierii: 18-04-2008
Motorizare : 1,5 DCI
Varsta: 49
Posturi: 305
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Hai sa incepem. Nu degeaba s-a spus mai sus sa citim CU ATENTIE indicatiile de pe stalpii barelor si de pe suportii de cauciuc. Am pus foto cu partea stanga spate, unde observam silueta masinii si sageata corespunzatoare in partea specificata. Pe suportul de cauciuc observam aceeasi silueta a masinii si sageata corespunzatoare. In plus mai apar si simbolurile L pentru stanga si R pentru dreapta. Silueta masinii trebuie interpretata astfel: partea mai lunga este capota motor iar partea mai scurta portbagajul. Cu barele in pozitia de montaj(capota motor a siluetei masinii in sus) stabilim partea stanga si dreapta a masinii. Spor la lucru.
Attached Images
File Type: jpg 2014-07-09 10.26.11.jpg (134.5 KB, 161 views)
File Type: jpg 2014-07-09 10.26.27.jpg (170.2 KB, 144 views)
File Type: jpg 2014-07-09 10.26.37.jpg (152.9 KB, 133 views)
enervantul e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
abs, bare, bare portbagaj logan i berlina, logan, plus, portbagaj

Thread Tools

Reguli de Postare