Bataie Punte Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bataie Punte Fata

    Salut,

    De vreo doua saptamani a inceput sa se auda o bataie in fata masinii la trecerea peste 'hopuri', cand soseaua are o crestere de nivel mai brusca si masina se 'lasa' pe suspensii. Se aud vreo 3-4 batai, cat timp masina pica pe suspensii. Am schimbat capetele de bara (330 ron cu tot cu manopera), nu mai bate ca inainte insa tot se mai aude ceva. Aia de la service mi-au spus ca am si un anume joc in caseta de directie si mi-au recomandat s-o schimb (2400 ron fara manopera). Nu inteleg care-i legatura cu caseta de directie in cazul de fata, cat joc sa aiba astfel incat sa se auda bataile alea? Plus ca in volan nu se simte niciun joc, iar dupa aproape 130 mii km banuiesc ca e normal ca in caseta de directie sa apara si ceva joc, piesele se mai uzeaza.
    Poate fi de la planetare? Stiu asta de la vechea masina care avea probleme cu planetarele si facea la fel cand masina se 'lasa' la denivelari.

  • #2
    Imi vine in cap: bielete antiruliu, bucsi, flansa amortizor...Baietii vor sa iti ia bani pentru caseta .
    Uita-te la bieletele antiruliu sa vezi in ce stare sunt.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Sau pot fi flansele la amortizoare impreuna cu acei rulmenti.

      Comment


      • #4
        Multumesc. Am exclus din start bielete, bucsi, flanse deoarece banuiam ca 'meseriasii' s-au uitat cu atentie si le-au verificat. Insa se pare ca nu... Le-am recomandat sa verifice si toba, ma gandeam ca s-a rupt vreun suport ceva, insa m-as mira sa se fi uitat. service de rahat... BOSCH CAR SERVICE NEGRUZZI... sa nu mergeti acolo! O sa merg la alt service, daca se dovedeste ca zgomotul provine de la vreo bucsa, bieleta sau flansa uzata ma duc si le fac scandal.

        Comment


        • #5
          cel mai probabil bieletele antiruliu.
          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

          Comment


          • #6
            Eu vorbesc din experienta mea, am schimbat bieletele antirasturnare si era praf cand le.am dat jos nu cred ca mai aveam 3mm grosimesuruburile iar cauciucul era terminat si pot spune ca nu simteam nici o bătaie. Iar dupa schimbare singura diferenta sa zic asa a fost ca era ceva mai stabila pe sosea , in rest nimic.

            Comment


            • #7
              @mariustff Bieleta antirasturnare e una singura . Deci probabil si tu cele antiruliu le-ai schimbat.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • #8
                Stiu ca este doar una, dar tu ai pomenit de bieletele antiruliu, si desprea alea vorbeam si eu ca nu prea cred ca ar fi cauza

                Comment


                • #9
                  Si eu sunt tot pentru bucsi bara stabilizatoare si bielete antiruliu.
                  Aia e buba cu trăncăneală.

                  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
                  http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google