Batalie Finala Difuzoare Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cam asta e configuratia finala la mine : Pioneer DEH6400BT + Focal Performance PS 165 + Focal Polyglass 690CVX si insonorizare completa portiere fata + polita si portbagaj . Sper sa obtin ceva bass in interior.

    Comment


    • #17
      Salutare si cu placere , eu vorbesc doar din experienta mea . Boxele se pun doar pe fata crede ma pe cuvant , pe testate , chiar si colegu zicea ca da mai mult pe boxele din spate ca sa le auda pe toate la fel .....daca le-ar lasa pe 0 pur si simplu nu le auzi sau ma rog abia le auzi . Ideea este urmatoarea : daca te duci la un concert nu o sa vezi boxe amplasate si in spate , sunetul vine din fata , nu vorbim de sisteme de casa 5.1 sau alte nebunii care nu au ce cauta in masina . La ce bani bagi acolo e pacat sa ti bati joc , incearca si dupa o sa ma crezi pe cuvant ca asa e si nu vorbesc prostii . Un sistem ( neaparat sistem pe 16,5 ) , amplificat corect si pus in usi insonorizante o sa se auda mult mai bine decat un compromis cu fata-spate . Ai grija ce alegi : acele poliglasuri din cate am inteles eu ( acum un an si ceva erau favoritele mele ) trebuiesc amplificate altfel ai toate sansele sa ti bati joc de ele . Treaba sta asa : amplificatorul trebuie sa fie mai puternic decat boxele ca sa le controleze ok si sa nu bagi distorsiuni in ele aka sa le arzi . Cel putin in car audio problema cea mare nu este puterea mai mare a amplificatorului ci din contra : daca amplif-ul tau are putere mica vei da in el si acesta o sa distorsioneze si in final vei arde difuzoarele ... cel mai des intalnit , daca amplif-ul este mai puternic atunci le vei controla corect la un volum decent si nu vei avea stres ( eu acum am 4x150 , un hertz hdp4 pe un sistem de 100 w rsm ). Cunostintele mele in domeniu nu sunt asa vaste , vorbesc doar din ce am incercat pana acum fiind un mic hobby pentru mine ( atat cat ma tine buzunarul ) . Incearca inainte de a comanda focalurile sa le auzi , cel putin tweeterele nu sunt pentru toate gusturile . Nu inteleg cum de la dif-urile respective nu pui amplificator ? de ce ? cum crezi ca se vor auzi cei maxim 20 w rms ai playerului pe acele dif-uri de 80 ? cum le va controla ? daca ai vazut acolo 50 w fii absolut sigur ca nu sunt rms . Intreaba pe cineva care se pricepe daca nu vrei sa amplifici difuzoarele care sunt mai bune direct pe player ( la focal stiu ca accesurile sunt pentru player ) . Din pct meu de vedere faci o alegere proasta ca nu le amplifici ( despre gama performance nu cunosc dar poliglasurile stiu sigur ca nu este recomandat sa le lasi neamplificate ) . Bafta

      Comment


      • #18
        Esti singurul care-mi spune chestia asta, nu stiu daca ti-ar conveni ca pentru un sistem de 4 boxe interior sa investesti in total peste 3500 RON (player, boxe fata, boxe spate, insonorizare, amplificator + cabluri aferente si sa zicem ca montajul il fac la un prieten). Peste 3500 RON fara subwoofer. Cine aude de asa ceva ... evident ca imi doresc si un amplificator dar stau si ma gandesc, ca si firma, cum ai putea sa scoti niste boxe pe piata astfel incat sa costa o suma destul de mare (600 RON pentru o pereche de boxe nu e o suma mare dar nici mica ;) ) si sa se auda ca un butoi daca nu le amplifici :|. Chestii astea ma descurajeaza total avand in vedere ca pot sa-mi iau 2 boxe din talcioc cu 100 lei perechea, un player la 250 lei si un tun de bass + statie ambele no-name la un maxim 350 RON si cu 600 RON am sistem complet, imi bubuie in masina, dar nu asta urmaresc.

        Comment


        • #19
          Pai nu stiu daca sunt singurul care ti-ar spune treaba asta daca ai intreba pe forumuri dedicate ( caci acolo primesti sfaturi de la baietzi care au schimbat n sisteme pe masinile lor pana au ajuns la configuratia finala , eu de exemplu am schimbat pana acum 4 sau 5 sisteme pana sa ajung sa fiu multumit si tot nu ma declar atotstiutor caci este un domeniu mult prea vast ) . Din putina mea experienta impartasesc si la altii ca sa nu faca ca si mine ...adica ca tine acum ( din lipsa de informatie la inceput si eu am gresit si am fost total nemultumit de ce aveam pe masina ) . Intreaba pe cineva care se pricepe mai bine si o sa afli si mai multe secrete din domeniu . Ideea e urmatoarea ca sa intelegi : sunt difuzoare concepute special pentru player si dif-uri concepute pentru amplificare . De amplificat este super bine sa le amplifici pe toate dar daca tu ti iei niste difuzoare de 6 milioane ( 80w rms de exemplu ) cum crezi ca se vor auzi pe 17 w rms ai player-ului care de fapt nu sunt 17 ca daca duci player-ul in capat dai cu distorsiuni si astfel asculti sistem de 6 milioane ca dracu , nu-l exploatezi . Un exemplu banal si pur teoretic ca sa intelegi : pui motor de 1000 cp pe logan fara alte modificari ...motorul este ok dar configuratia nu , pertotal faci o mare prostie si sigur ceva o sa crape la final . Cum este de exemplu sa ti iei niste difuri de 80 de w rms , sa le exploatezi la maxim caci de aia le cumperi si mai ales ca ti iei ceva f dragut in banii astia , sa profiti la maxim de ele si nu ma refer sa bubuie maxim ci sa ai ceva calitativ . Tu ce alegi acolo e o varza completa , scule bune neexploatate corespunzator deci o sa faci praf tot . Sunt banii tai si tu o sa alegi ce crezi ca este mai bun dar documenteaza te bine inainte caci ce zici tu acolo esti pur amator fara nici cea mai mica baza in car audio . Daca vrei mutam discutia pe mess si poate te lamuresc ( evident daca avem timp , eu de obicei sunt seara ) . Focalurile poliglas nu sunt facute sa mearga direct pe player ... ci pe amplificator , acolo le vezi adevarata valoare . Decat ce spui tu ca vrei sa iei evident fara sa asculti anumite sfaturi ( care iti vor fii date si pe forumuri de profil , nu sunt eu atat de destept/cunoscator incat sa dau sfaturi ci doar pot sa mi dau cu parerea ) mai bine iti cumperi ceva low cost si n-ai stres .... dar daca vrei ceva calitativ asculta intai si daca nu ai posibilitatea asta informeaza te . Ti-am zis daca vrei mutam discutia pe mess . salutare

          Scuze de dublu post . Citez : ca si firma, cum ai putea sa scoti niste boxe pe piata astfel incat sa costa o suma destul de mare (600 RON pentru o pereche de boxe nu e o suma mare dar nici mica ;) ) si sa se auda ca un butoi daca nu le amplifici :| ....pai e foarte simplu : uita te la comparatia mea cu motoarele . Pui 1000 cp pe logan .... dar restu ? motorul este super , frumos si trage dar restul te ajuta ? Poti sa zici ca motorul este prost ? NU NU , el este super dar in alta configuratie ...la fel si la difuzoare , degeaba dai pe ele 60 de milioane daca le asculti la walkman ( am dus la extrem ca sa intelegi comparatia ) .

          Daca mi-ar convenii sa investesc 35 de milioane si sa se auda nasol ? evident ca nu , eu am investit in jur de 50 doar pe difuzoare + player+ amplificator + conectica si insonorizare
          Last edited by dflorin10; 17 June 2012, 22:12. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #20
            Parerea mea sincera e ca ai dreptate,daca alegi niste difuzoare care se aud bine nu ai nevoie de amplificator.17 wati putere reala (rms) e mai mult decat suficient,in primul rand nici nu poti asculta la aceasta putere cand sofezi,ci doar cand masina e oprita.Iti spun si de ce:toti soferii in varsta spun ca fiecare atunci cand sofeaza e atent la zgomotul motorului si al masinii in general.Intr'adevar,ai acei martori luminosi la bord care-ti semnalizeaza vreun defect,dar cei mai bun "martori" sant urechea si ochii tai.Nu are sens sa conduci cu 100km/h si sa asculti muzica peste 10w putere reala,si asa e prea mult.Asta inafara localitatii,nu mai spun in localitate,unde atentia iti poate fi distrasa de muzica din habitaclu prea puternica si nu mai poti fi asa atent la traficul supraaglomarat (traim in RO si stim cati sar si forteaza prioritatea).Un zgomot puternic nu inseamna neaparat calitate si fidelitate muzicala,doar nu dai discoteca cu masina.Din experienta iti spun ca cel mai mult conteaza difuzoarele,nu marca lor neaparat,ci felul cum se aud.Asta e secretul.Am un prieten electronist care monta la niste parciuri de combine "no-name" difuzoare puternice si roata se intorcea la 180*,ziceai ca erau cele mai tari scule.Binenteles,conteaza un pic si player-ul,dar in ziua de azi aproape toate player-ele audio redau bine,nu mai e ca inainte cand se folosea suport magnetic (ma refer la casetofoanele auto,cu caseta) si fidelitatea diferea de la marca la marca.Secretul este tipul difuzoarelor,sa nu fie nici prea "pe inalte" dar nici prea pe basi,ideal ar fi "de medii" pe fatza si "de basi" pe spate,dar sa aiba fidelitate cat mai buna,nu sa se auda "prea subtire" sau "prea gros".Poti face proba inainte si acasa,daca ai o sursa de 12V cc (o baterie de masina,un radiocasetofon,radio sau orice altceva care are sursa de 12V cc).Ai grija mare la polaritati (+ si -),sa nu le inversezi.Alimentezi player-ul la sursa de 12V si apoi incerci diferite tipuri de difuzoare la iesirile lui audio,vei vedea ce diferente mari de fidelitate exista.Sau poti lua legatura cu vreun prieten electronist,daca ai,dar sa-ti fie cu adevarat prieten,fiindca cei de la firma de electronice iti vor recomanda ceva ce nu se vinde,ca sa nu ramana cu difuzoarele "pe stoc",nu poti avea incredere in ei.

            Comment


            • #21
              ggalilei19, iti dai seama ca ai raspuns unui post vechi de peste 2 ani? Cel mai probabil, omul deja a si schimbat sistemul respectiv . Cu respect.

              Comment


              • #22
                ggalilei19 daca taceai... nu ai nici minimul de cunostinte in domeniu nu esti in masura sa dai sfaturi cand ai un bagaj adecvat deschide gura pana atunci poti influenta negativ pe cei ce vor sa invetete ba mai mult sa arunce banii dupa prostiile tale.Niste scurte argumente sa nu-mi sara lumea in cap. Ai spus ca nu exista diferenta intre playere in ziua de azi, dar urechile tale sunt de tabla si faci comparatia cu benzi magnetice, este diferenta si chiar mare putini sunt audiofili si mai putini pun mana pe niste scule hi.Difuzoarele au niste parametrii apropiati de realitate care iti spune ce si cum s-ar auzi cele mai importante sunt banda de frecvente in care poate raspunde(reproduce) spl (sound presure level)si puterea nominala apoi alti parametri ce iti spune multe. Playerele sau HU au niste reglaje care face un difuzor sa se auda cum vrei (aproape). Hpf taie frecentele pana la valoarea setata de tine , Lps taie frecventele ce depasesc valoarea selectata si multe altele, rog persoanele ce nu se pricep sa nu mai dea cu pareri eronate

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google