Becuri in fetele de ushi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pai de , ca am ``profesori`` buni , explicale tu ca poate pe mine nu ma cred...

    sigpic

    Comment


    • #17
      sincer si eu m-am gandit la faza asta...mai toate masinile straine au asa ceva....parerea mea e ca sunt utile .... ....o sa ma bag si eu la asta
      0.9 tce SL plus

      Comment


      • #18
        Originally posted by csebalyn View Post
        firele le iei de la alimentarea plafonierei pe pozitia "usi deschise", caz in care se vor si stinge respectivele becuri cand incuiati masina. e buna ideea? apropo de ce-a zis sony, si eu as merge tot pe led-uri daca musai vreti lumina in usa.
        eu ma gandesc ca daca fierele le iei de la alimenterea plafonierei p pozitia ushi deschise cand deschizi o usa atunci se aprind si resturile de becuri din celelalte usi si nu e indicat..adica nu are rost..ma gandesc daca se poate sa tragi alimentare directa de pe ceva fir dar sa faci intrerupere prin butonul de p stalp..cumva..adika daca deschid doar usha stanga fata se aprinde doar becu din usha stanga nu toate...am sa vb cu ceva electrician sa vad daca merge treaba..adik ar trebui..mam uitat si la locul unde sa fie..eu zic ca sub buzunar nu prea ar da..cel mai bine ar fi exact cum sunt p masinile straine..undeva in coltzul fetei de usha..nu chiar in coltz..asa o pozitie aproape..si lampa din torpedou se potriveste cel mai bine..cred..corectati`ma daca gresesc
        LOGAN 1.6 16

        Comment


        • #19
          da lampa de torpedou e buna...cu leduri ca sa reduci consumul+ ca ai si o lumina mai buna...dar o lampa e cam scumpa + ca mai pui si ledurile macar 3 + manopera cablaj si ce mai trebuie te ajunge pe la150 ron toata afacera...daca nu mai bine dar eu o sa o fac ca se merita ..poate gasesc altceva in loc de lampa de la torpedou...ceva o lampa de pe la vreo lanternuta ceva...trebuie sa fie ceva..ca in fond avem nevoie doar de geam si de carcasa
          0.9 tce SL plus

          Comment


          • #20
            sau mai bine mergem la dezmembrari si cumparam speciale pt usi de la ceva masina straina..si iesim mai ieftin
            LOGAN 1.6 16

            Comment


            • #21
              rares, vezi aici schema iluminarii interioare. din schema eu deduc ca-ti trebuie un plus permanent ce tre sa-l tragi tu prin usi, ca sa folosesti acelasi buton de pozitie usa (care nu face decat sa returneze o "masa"). ba mai mult de-atat, cum intrerupatorul e pe caroserie si nu pe usa, va trebui sa tragi ambele fire + si - in fiecare usa separat. cum toate butoanele duc undeva in zona uch-ului, tre' si sa te "intepi" pe fiecare fir in parte, pt ca ele sunt legate la comun in intrarea in uch. deci lucrurile se complica mult daca vrei iluminare separata pt fiecare usa, fara sa faci modificari majore la instalatie nu vad cum...mai simplu e sa le aprinzi pe toate indiferent ce usa e deschisa
              Attached Files
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                cred ca ai dreptate..adik se complika treaba pt fiecare usa separat..eu oricum vreau doar in usile din fata..asa ca nu cred ca o sa fie atat de mare consum daca se aprinde si cel din dreapta cand deschid usha stanga si invers..deci no sa fie problema..cat de curand o sa pun in aplicare ideea..sper sa imi iasa ceva..mersi de sfat
                LOGAN 1.6 16

                Comment


                • #23
                  pai daca vrei sa faci operatiunea asta pt utilitate...nu doar de design..cred ca ar trebui sa bagi si in portierele din spate..daca deschizi portiera fata,concomitent cu cea spate...si presupunand ca vine o masina din spate,nu o sa-ti vada lampile din portiere...si nu cred ca 4 leduri consuma atat de mult..plus ca nu cred ca tii tot timpul plafoniera pe uch..si ar merge si o margine reflectorizanta pe plafoniera(sau ce folosesti tu) din portiere,noaptea e binevenita,mai ales daca nu ti se aprind luminile din portiere...

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google