becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu pot sa ma plang de becurile originale care s-au ars amandoua in acelasi timp pe faza scurta, dar dupa ce am luat niste becuri de 10ron bucata si i-am chiorat pe toti cu ele dupa un drum de 450km am hotarat sa le schimb. unul dintre ele avea o raza suplimentara mai sus care batea exact in ochii celor din fata(indiferent cate de jos le reglam sa bata). pt mine nu era o problema asa mare, dar...
    bunul simt e mai de pret decat 2 becuri bune !

    Comment


    • Depinde ce becuri...daca gasesti becuri Narva sau Hella sunt foarte calitative si sunt putin peste 10 ron ca pret.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • nu vreau sa mai deschid un nou topic...am si eu o nelamurire..am stat mai mult timp cu contactul pus pentru a seta ceasul...si dupa un timp am simtit un miros ca de plastic ars..sau ceva topindu-se...de la ce sa fie oare? mentionez ca am stat cam 10 minute cu acel contact pus iar dupa ce am simtit mirosul am intrerupt si am deschis capota sa vad ce se intampla....nimic totul era in regula....am revenit in masina si am repus contactul si am asteptat iar mirosul a reaparut.
        Intrebarea mea este daca asta trebuie sa se intample cand tin mai mult timp contactul,mentionez ca masina e relativ noua vre-o mie si ceva de km la bord.

        Comment


        • [QUOTE=Octavian___30;337961]NU[/B] recomand becuri H4 cu ''more light, 50% 80% more light'' de la OSRAM sau PHILIPS, dau ceva mai multa lumina (nicidecum cum spun ei) si se ard foarte repede.(3 luni si sunt kaput)

          Confirm si eu lucrurile spuse de Octavian.Mi-am cumparat Osram Night Breaker si nu m-au tinut nici macar 2 luni.O sa merg in continuare pe Osram,cele clasice,sau xenon.

          Comment


          • Originally posted by darksid3 View Post
            Depinde ce becuri...daca gasesti becuri Narva sau Hella sunt foarte calitative si sunt putin peste 10 ron ca pret.
            Nu sunt peste un Philips sau Osram.
            Un Hella H4 spre exemplu e mai ieftin ca un Osram H4 cu ~1 leu, calitativ sunt cam pe acolo ambele.

            Dodo a confirmat ce am spus, nu exista mai ''multa lumina'' fara un pret mai mare(dublu uneori!!) plus durabilitate mult mai scazuta (doi factori cumulativi).
            Economic cel putin nu merita ''mai multa lumina/more light'', care nu e chiar real pe asfalt pt pretul platit.

            PS: xenon fara lupa (daca imi voi permite) NU imi pun, din respect pt colegii de trafic.
            Cel putin(!) la Logan pe scurta e criminal, oricum ai regla faru , nesimtire totala.

            Comment


            • Am zis ca sunt peste Philips sau Osram?
              Am zis ca sunt becuri calitative la pretul ala, nu chinezarii de-ti matuiesc si farurile.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Mi s-a ars "scurta" si la cel din dreapata ieri.Adica la o zi dupa cel din stanga.Azi merg sa le inlocuiesc cu unele normale!

                Comment


                • @tavi: de unde ai ajuns la concluzia ca Hella nu face becuri la fel de bune, (poate chiar competitiv mai bune) ca Philips si Osram?

                  Uite un raport anual al firmei Hella. .

                  @dodo: ce model si tip de becuri ti s-au ars?
                  Attached Files

                  Comment


                  • eu m-am saturat sa tot schimb becurile tinand cont ca un philips blue vision este 50 de ron cred ca imi iau o inst de xenon o reglez cat de jos posibil si cu asta basta
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      @tavi: de unde ai ajuns la concluzia ca Hella nu face becuri la fel de bune, (poate chiar competitiv mai bune) ca Philips si Osram?

                      Uite un raport anual al firmei Hella. .

                      @dodo: ce model si tip de becuri ti s-au ars?
                      Osram Night Breaker.Am trecut pe Philips Premium(12 lei bucata).Sper sa ma tina mai mult ca celelalte!

                      Comment


                      • well...dupa cateva drumuri cu Xtreme Power de la Philips ama ajuns si eu la concluzia ca becurile originale erau chiar bune . Intradevar Philipsurile sunt putin mai bune ,dar sunt de 3-4 ori mai scumpe iar daca se si ard mai repede atunci chiar nu se merita.
                        o sa imi iau un set Osram sa am rezerva pentru cazul in care se duc pe copca Philipsurile pentru ca a doua oara nu ma mai intereseaza becurile cu un pret mai amre de 20 ron bucata

                        Comment


                        • @ten: degeaba o reglezi jos, daca n-are lupa tot aiurea bate. La reflector forma fascicolului e data de pozitia filamentului fata de focar - daca becul nu are filament nu ai cum sa concentrezi raza.

                          Comment


                          • Aveti un poll...va rog sa votati prin prisma experientei si subiectivismului ))
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Despre Narva Range Power (+50%) stie cineva ceva? Ca la 20 RON bucata ar veni cam la jumate pret fata de Philips. Le-a incercat cineva pana acum?
                              LE: tot bananaind pe net, am gasit undeva ca Narva e subsidiara Philips si ca ar fabrica aceleasi becuri sub alta sigla
                              Last edited by ParuLuScorilo; 20 August 2009, 13:14.

                              Comment


                              • Eu am Narva dar clasice...le-am tot verificat ochiometric si se vede calitatea. La capitolul luminat nimic in plus sau minus fata de Osram-urile din fabrica. Pretul mai mult decat ok..~10 ron becul.
                                M-ai facut curios despre Narva astea 50% +
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google