becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sper sa fi nimerit bine topicul.

    1) Ce brand - model recomandati, Philips Blue Vision / X-Treme Power / Vision Plus (50 lei - destul de ieftin) sau Osram Silverstar /Night Breaker / Cool Blue ? Ma intereseaza niste becuri normale (nu xenon) H4.

    2) Cand ma duc cu masina la revizie (cam 3-4 saptamani) pot sa le zic sa imi schimbe becurile ? Daca da, aveti idee cam cat o sa ma taxeze ? Becurile masinii functioneaza bine (in parametri normali) si lumineaza decent dar ma gandeam la ceva upgrade, atat pentru aspect cat si pentru eficienta (circul destul de mult noaptea).

    3) Cat de greu se schimba becurile (mentionez ca nu sunt prea priceput la chestii de astea) ? Daca e prea scump / nu se poate / sau cine stie ce alte probleme la reprezentanta ma gandeam ca poate le pun eu sau un amic care se pricepe mai bine.
    Last edited by Shakar; 22 December 2009, 19:56.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Becurile le schimbi tu in fata blocului ca nu e mare filosofie. Vezi ca e si un tutorial pe tema asta la How To

      Eu ti-as recomada Osram Night Breaker.

      Last edited by usr1; 22 December 2009, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • E foarte usor de schimbat becurile, eu zic Philips Blue Vision s-au Extreme power, sunt putin mai scumpe dar merita.
        sigpic

        Comment


        • un philips blue vision ( raport calitate/pret) ..dinastea am eu pe masina si bat destul de bine.. ...la itp or sa iti zica ca farurile nu bat bine..dar cu 10 lei se rezolva...

          Comment


          • Greu nu e insa daca vrei sa te apuci sa le schimbi acum pe "caldurile" astea mai bine lasa-te pagubas.
            Am avut ghinion anul trecut pe vremea asta sa mi se arda faza scurta la unul dintre faruri si cum urma sa plec la un drum prin tara m-am pus sa-l schimb.
            L-am scos in 2-3 minute dar m-am chinuit vreo 20 minute(din cauza de: maini inghetate, lumina lipsa ca era seara asa ca ma ajutam cu telefonul + locul in sine destul de incomod parerea mea) sa prind clema aia metalica la loc dupa ce am schimbat becul.
            Daca ai garaj poti sa te apuci sa le schimbi singur linistit si pe frig
            ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
            Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

            Comment


            • Dar despre variantele mai ieftine => Philips Vision Plus (+50% lumina - 50 lei) / Osram Silverstar (Osram Silverstar) / Osram Cool Blue (50 lei) ce parere aveti ? Merita banii ? Exista o diferenta semnificativa fata de becurile stock ?
              Last edited by Shakar; 25 December 2009, 20:41.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Becurile care dau mai multa lumina au timpul de viata scazut la jumatate decat unele normale...in unele cazuri durata de viata e chiar de 2 ori mai mica. Daca crezi ca merita banii...
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Nu ma refeream la fiabilitate, ma gandeam eu ca sunt mai putin fiabile, ma refeream la capitolul luminozitate, daca se simte ceva in plus fata de alea stock sau dai 50 lei de pomana sau aproape de pomana.

                  LE : In paranteza la Osram Silverstar vroiam sa scriu 50 lei.
                  Last edited by Shakar; 25 December 2009, 20:55.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • da. E diferenta clara de lumina.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Dau ceva mai multa lumina. N-ai cum sa nu sesizezi diferenta. Osram-urile se merita mai bine la pret.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • eu am avut philips blue vison - multumit
                        x-treame power -in continuare multumit (pacat ca nu bat in albastru.)

                        acu am in torpedo osram silverstar....dar inca nu sau ars x-treamurile...si au mai mult de un an...(cei drept le folosesc zilnic maxim 30 min)
                        Last edited by mumus; 25 December 2009, 21:08.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • E in functie de cat le folosesti.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Osram Silverstar am av ut eu si NU merita deloc sa dai 50 lei pe da bucati.
                            Intr-adevar se vede o idee mai bine (dar nicidecum cu 50% mai mult, as spune un 10%) dar se ard repede, 3-4 luni si s-au ars ambele pe scurta.
                            Chiar nu merita sa dai dublu pe un set de becuri pe care sa le si schimbi la 4-6 luni. O afacere paguboasa rau.
                            Am dat 20 lei pe Osram normale si uite ca de un an n-am treaba.

                            Nici Philips ixtrimpower etc etc nu sunt mai rasarite, costa mult si tin putin.

                            Comment


                            • fiecare cu norocul lui...si Tavi ai dreptate..nici una nu are cu 50% mai multa lumina..dar are ceva in plus ce face diferenta.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • salut

                                am tot vazut prin magazine si etc niste becuri h4 cica imita xenonul (marca chinezeasca). tot la fel am intrebat un taximetrist ce avea becuri foarte albe la fel a zis niste chinezari din targ.
                                vreau sa se vada alba lumina si sa nu am probleme cu ele. ce imi recomandati si daca aveti poze de la bord.

                                eu acum pe masina am niste becuri luate din cora cica sunt facute de cora
                                problema cu ele este urmatoarea: lumina alba se observa doar la intuneric fara lumina stradala

                                postez cateva poze:

                                From Miami 2 Ibiza
                                Voucher
                                http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google