becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta sugereaza un arc voltaic, la contactele blocului de lumini.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by Pacco View Post
      Da, am becuri Philips.Pai si faza cu radio la fel?Ati patit?Sa bruieze radio cand schimbi de pe lunga pe scurta?

      Fix aceasi situatie si la mine.. si cu pauza si cu bruiatul.

      PS: Si am becurile stock !

      Comment


      • Originally posted by Pacco View Post
        Am si eu o problema si nu am vrut sa deschid un topic special pentru asta.Am observat o chestie (sau nu am bagat-o eu de seama) ciudata.Cand comut de pe faza lunga pe faza scurta, pentru o fractiune de secunda raman fara lumina, nu am nici faza lunga, nici scurta.Cand comut de pe scurta, pe lunga se schimba normal.
        Deci problema e ca atunci cand comut de pe lunga pe scurta, nu am lumina pentru o secunda, si e bruiat si radio-ul.Ca si cum ar face undeva scurt.A mai patit careva asa ceva?
        Chestia asta am patit-o si eu, iar dupa ce am schimbat blocul de lumini s-a rezolvat.

        Comment


        • Alta solutie in afara de schimbarea blocului de lumini?
          PS: ce efecte negative poate sa abia problema asta.
          sigpic

          Comment


          • Alta solutie ar fi sa dai cu niste WD40 peste contactele blocului de lumini. E posibil sa se remedieze, altfel nu merita deranjul sa incerci sa repari ceva.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by Pacco View Post
              Alta solutie in afara de schimbarea blocului de lumini?
              PS: ce efecte negative poate sa abia problema asta.
              De reparat nu prea ai cum sa repari acea parte, pentru ca numai de o parte a contactului e vorba. Poti incerca sa sa faci schimbare mai rapid; in viitor poti "pierde" de tot acel contact de faza scurta.
              Ai cumva becuri de putere mai mare decat cele standard?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Imi poate spune si mie cineva care este denumirea becului de pe pozitie, pt ca mi s-a ars si nu stiu de care sa cumpar. Multumesc.

                Comment


                • w5w, este becul de pozitie fata si P21/ 5w pe spate.
                  Last edited by IancuMIC; 10 December 2012, 21:42.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    w5w, este becul de pozitie fata si P21/ 5w pe spate.
                    Mercii frumos.

                    Comment


                    • @IancuMic: nu, aveam niste becuri philips.Am schimbat becurile, sunt curios acum daca o sa mai faca la fel.Inca nu am verificat.
                      Astazi mi-am luat si eu alte becuri, ca mi se arsese becu de pe stanga.
                      Am luat din metro 2 H4 Osram Cool Blue Plus.Am dat 25 de lei pe unu.Si am schimbat si pozitiile.Am luat Bosch standard: 9 lei/set (din OMV).
                      sigpic

                      Comment


                      • cum se numesc becurile din panoul central? s-au dus cele 2 care comanda geam dr. fata si inchiderea

                        Comment


                        • S-a dus si al doilea Philips X-treme Vision, la ~3 luni de cand s-a ars primul. Asta a fost inlocuit cu Hella standard. Nu am observat vreo diferenta notabila intre asta si Valeo +50%. Intre Philips si Valeo era clar diferenta.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Shakar,cat timp te.au tinut aceste becuri.Mergi cu faza scurta si ziua in oraş?
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • ~17000 km primul, 20 000 al doilea. Eu circul destul de mult noaptea unde obligatoriu becurile stau aprinse. Ziua cand ma deplasam in oras sau pe distante scurte in afara le mai lasam si stinse, depinde de situatie.

                              Becurile sunt extraordinare, lumineaza foarte bine, lumina este clar mai alba ca la cele standard iar faza lunga zici ca este nocturna de stadion. Problema este ca nu tin asa mult si sunt scumpe (100 lei / set). Pe primul l-am inlocuit cu Valeo +50% (15 lei) iar pe al doilea cu Hella standard (9 lei). Astea mi se par ca lumineaza ~ la fel amandoua. Cand aveam un Philips (+100%) si un Valeo (+50%) se vedea clar diferenta, si de culoare si de intensitate.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Originally posted by TyTo View Post
                                Am gasit ceva de genul asta pe net "BECURI OSRAM H4 , NIGHT BREAKER PLUS , COOL BLUE INTENSE si COOL BLUE". Sa inteleg ca aceste becuri transmit acea culoare rece albastru spre alb(mai mult albastru) ?
                                Dupa 3 ani de utilizare a becurilor Philips, cele din prima echipare, am trecut la Osram(nu Philips, cum gresit am scris ceva mai in urma) Night Breaker; tot ce pot sa spun e ca merita banii. Au 3600k si 1650lm; noaptea nu sesizez vreo nuanta de albastru; cand le-am montat un coleg de forum SORIN-RDY, care mergea in fata mea, pe timp de zi, imi spunea ca faza lunga e "tare" si se observa o nuanta usor albastruie.
                                Last edited by IancuMIC; 13 January 2013, 20:01.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google