becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa 3ani cu becuri Narva H4, s-a ars cel din stanga. Ala din dreapta inca e functional. Azi am luat doar un bec Osram simplu (Bilux P43t) la pretul de 13RON. In alta parte (Kaufland) acelasi bec 18RON.

    Ar trebui sa schimb ambele becuri sa fie de aceeasi firma sau merge si asa?

    Comment


    • recomandat ar fi sa le schimbi pe ambele....
      Dupa 3 ani ele nu mai lumineaza la fel de bine ca si cand au fost noi.
      MY CLA

      Comment


      • Aici ai dreptate, nu-i vorba de bani ci de comoditate mai ales pe frigul asta
        Deci imi mai iau unul. Dar mai intai o sa testez ce ai zis tu, chiar sunt curios ce diferenta va fi.

        Comment


        • Originally posted by PRESTIGE View Post
          recomandat ar fi sa le schimbi pe ambele....
          Dupa 3 ani ele nu mai lumineaza la fel de bine ca si cand au fost noi.
          De acord; nu-ti dai seama cat de slabe devin cu timpul decat dupa ce le inlocuiesti cu altceva; lumina acestora era de-a dreptul obositoare, mai ales cand faceam un Tecuci-Galati, un drum de 80km prin foarte multe localitati, cam 15, care nu-ti permite sa fii relaxat.
          Originally posted by IancuMIC View Post
          Dupa mai bine de 3 ani am renuntat la becurile Philips, din fabrica; pur si simplu chiorasera de tot. Am optat pentru Osram Night Breaker, 70 lei perechea; e alta lumina, mai curata.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Va salut. Eu am becurile originale OSRAM pe LOGANUL meu din 2005. Lumina e cea clasica, adica asa galbena. Odata ce mi-am pus leduri in pozitie si pe far, doresc sa-mi pun becuri H4 cu lumina ALBA si nu galbena ca cel stock.

            Ce becuri trebuie sa caut la magazine, h4 dar ca model? Deci cu lumina ALBA si sa nu-mi afecteze in timpul functionari sticla farului sau alte prostii (decolorare,topire sau altele ce se intampla in general cu becuri proaste, cu uv).

            Comment


            • Lumina alba o obtii decit cu xenon 6000k. ( nu 8000k aia e albastra de-a binelea ! )
              Ala e albul care-l vrei. Orice bec cu filament da lumina galbuie, se compenseaza cu sticla becului de culoare albastra, de ex. Osram Cool blue care iti va lasa impresia unei lumini mai albe, probabil spre 4200-4300k .
              6000k decit cu xenon.
              Crede-ma ca stiu ce zic, am probat zeci de combinatii de becuri, singura care m-a multumit a fost xenon 6000k. Acum nu mai am pentru ca pierd garantia la masina, macar 1 an s- pastrez, dupa aia xenonul e primul pe lista.
              Ori pui xenon 6000 si mergi la risc cum am facut eu de aprope 10 ani incoace, ori te consolezi cu lumina aia gretzoasa galbuie.
              Xenon pus in far normal cu oglinda de plastic, dispersor de plexiglas, deci far absolut normal, nu s-a topit, nu s-a decolorat, nimic totul perfect.
              Xenoanele sint de 35 W deci mult mai putin -aproape jumatate decit un halogen normal de 55/60 W deci nu sint probleme cu incalzireasau topirea la cine stie ce plastice oglinzi dispersoare.
              Incercat si verificat.
              Last edited by alfabit; 13 January 2013, 22:45.

              Comment


              • Eu am pus osram nightbraker plus optimizate cica sa nu se arda asa repede precum modelul vechi de osram night braker, oricum dau o lumina mult mai alba decat ce avea stock, foarte multumit si de intensitate.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Originally posted by alfabit View Post
                  Lumina alba o obtii decit cu xenon 6000k. ( nu 8000k aia e albastra de-a binelea ! )
                  Ala e albul care-l vrei. Orice bec cu filament da lumina galbuie, se compenseaza cu sticla becului de culoare albastra, de ex. Osram Cool blue care iti va lasa impresia unei lumini mai albe, probabil spre 4200-4300k .
                  6000k decit cu xenon.
                  Crede-ma ca stiu ce zic, am probat zeci de combinatii de becuri, singura care m-a multumit a fost xenon 6000k. Acum nu mai am pentru ca pierd garantia la masina, macar 1 an s- pastrez, dupa aia xenonul e primul pe lista.
                  Ori pui xenon 6000 si mergi la risc cum am facut eu de aprope 10 ani incoace, ori te consolezi cu lumina aia gretzoasa galbuie.
                  Xenon pus in far normal cu oglinda de plastic, dispersor de plexiglas, deci far absolut normal, nu s-a topit, nu s-a decolorat, nimic totul perfect.
                  Xenoanele sint de 35 W deci mult mai putin -aproape jumatate decit un halogen normal de 55/60 W deci nu sint probleme cu incalzireasau topirea la cine stie ce plastice oglinzi dispersoare.
                  Incercat si verificat.
                  Deci e mai bine sa-i orbesti pe ceilalti decat sa ai lumina normala?
                  Nu mai da sfaturi aiurea, Xenon-ul pus in far fara lupa e tiganie curata, ca sa nu zic nesimtire fata de ceilalti participanti la trafic. Oricat de bine ai regla farurile, noaptea lumina e aruncata in toate partile, iti iei flash-uri si carne de la ceilalti si risti sa ramai fara talon, pe buna dreptate.
                  Ori faci o treaba, si pui lupe in far(desi si atunci poti ramane fara talon) ori te rezumi la niste becuri mai bune care au o lumina mai alba, Philips Xtreme Vision, Osram Cool blue, Nightbreaker etc. Nu e Xenon, dar nici galbena nu e.

                  Comment


                  • Originally posted by VlaD2803 View Post
                    Ce becuri trebuie sa caut la magazine, h4 dar ca model? Deci cu lumina ALBA si sa nu-mi afecteze in timpul functionari sticla farului sau alte prostii (decolorare,topire sau altele ce se intampla in general cu becuri proaste, cu uv).
                    Eu recomand becuri care se incadreaza in limitele a 3500-5000k, a caror lumina cu tenta galbuie e mult mai penetranta in anumite conditiile atmosferice si , de ce nu, mai usor de suportat pentru ceilalti participanti la trafic; deci nu acea lumina din zona 6500-7000k, cold white.
                    Pentru linistea ta poti alege becuri cu protectie UV, care protejeaza componentele farului.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • mai incerc odata. cum se numesc becurile di butoanele bord ?

                      Comment


                      • Bec cu soclu T5, acelasi ca la tabloul de bord de la Dacia 1310; am schimbat asta toamna la revizie unul.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment




                        • Astea pot fi folosite la auto?Vad ca s pentru moto dar sunt tot h4..
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • da se pot folosi si la auto. eu am pe logan un night racer care mi-a ramas de la moto si un night breaker si nu e vreo diferenta vizibila...
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Originally posted by radu cornel View Post
                              mai incerc odata. cum se numesc becurile di butoanele bord ?

                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              Bec cu soclu T5, acelasi ca la tabloul de bord de la Dacia 1310; am schimbat asta toamna la revizie unul.
                              Din ce văd aici nu sunt T5:
                              Ciudate becuri, nu am mai vazut si nu prea cred ca se gasesc de vanzare pe la magazin. Banui ca este o gaselnita facuta de Dacia pentru a o...


                              Eu ştiu un loc de unde se poate cumpăra beculeţ simplu, doar cu fire, şi să le pui tu pe acea piesă din plastic galbenă, nu am luat să ştiu dacă merge, problema e că e pe site online şi nu ştiu care e comanda minimă la ei, dar au tot felul de scule de mână sau alte prostioare ce ai mai putea lua de la ei, şi altă problemă e că la 12 v au doar albastru, verde şi roşu. Poate cu roşu nu s-ar vedea urât. Sau poate ai cum să iei cumva vopseaua de pe bec. Sau poate vrei să pui albastre, deşi fiind bec şi nu led nu ştiu cum ar lumina prin buton. Eu o să iau toate culorile că sunt ieftine şi văd ce iese. Sau poate dă hărnicia în mine şi pun led-uri la toate butoanele. Deşi nu aş vrea să fac bordul sorcovă, deşi radioul se aprinde tot albastru, cu butoanele roşii. Deci nu ştiu, oi vedea.
                              Şi eu am un bec ce nu se mai aprinde şi o să îl rezolv, nu l-am dat încă jos de pe maşină.
                              Şite-ul e mivarom, căutaţi la ei pe site "bec 12 v" şi sunt unele mici mai în jos.
                              Sau, se găseşte bec alb la magazinele de pe strada Maica Domnului.
                              Last edited by ionescu liviu; 14 January 2013, 16:37.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • Eu folosesc NARVA Range Power 50+, becuri cu lumina normala alb-galbuie (http://www.narva-light.com/en_EN/tec...ange_power_50+). Ei zic ca fascicolul de lumina e mai lung decat la becurile standard, si durata de viata prelungita.
                                Pot spune ca sunt foarte multumit de cum vad cu aceste becuri.
                                Inainte am avut xenon de 6000, si 4300k, dar am renuntat ca mi-a venit si mie mintea la cap (cu varsta ).
                                Chiar am impresia ca pata de lumina e mai mare, si, chiar daca lumina e mai slaba, vad mai bine anumite detalii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google