becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt sigur.

    Liniile orizontale marcate cu rosu _/ _/ trebuie sa fie la acelasi nivel pe un perete vertical.

    Am atasat si cateva imagini de pe internet de pe site urile unde se spune cum trebuie reglate farurile cu becuri H4

    In toate imaginile liniile orizontale _ _ sunt la aceeasi inaltime fata de sol.
    Attached Files
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Daca nu folosesti aparatul, degeaba te uiti la linia de contur. Farurile trebuie sa focalizeze ca in imaginea atasata mai sus, pentru masinile cu volan pe stanga.
      Chiar si in pozele puse de tine, daca te uiti atent la unghiuri, o sa intelegi ce spun.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        ... daca te uiti atent la unghiuri, o sa intelegi ce spun.
        Nu inteleg la care unghiuri te referi. Detaliaza te rog.
        Last edited by stolniceanulucian; 12 April 2013, 11:57.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Dupa mai bine de 3 ani am renuntat la becurile Philips, din fabrica; pur si simplu chiorasera de tot. Am optat pentru Philips Night Breaker, 70 lei perechea; e alta lumina, mai curata.
          Din nefericire, vineri seara, cel din stanga s-a ars, dupa un an si cca. 15.000km.
          L-am inlocuit cu unul din alea de le schimbasem si pe care l-am pastrat tocmai pentru astfel de situatii; diferenta e si mai evidenta acum cand lumina lor se poate compara mai usor.
          Osram-ul a cedat parca prea repede; momentan nu stiu daca voi merge tot pe acestea, pentru ca de inlocuit va trebui sa le inlocuiesc.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • asa cedeaza astea cu +90%, +100% luminozitate. nu le poti avea pe toate.
            prefer sa le schimb la un an, dar sa vad bine.

            Comment


            • Pana la urma am optat pentru Blue Vision ultra, de la Philips.
              Mai pe seara le montez pe rand sa vad diferenta fata de Osram Night Breaker.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • mare diferenta. bat mult mai slab.

                Comment


                • Eu nu vreau sa 'bata" mai mult; pentru asta am reglajul la indemana.
                  Eu am vrut un bec cu lumina curata, alba; astea mi-au fost recomandate.
                  Pe blister scrie "xenon ultimate effect"
                  Inca nu le-am montat. Atunci voi sti daca am facut sau nu alegerea corecta; oricum sunt mai scumpe decat Osram-ul.
                  Last edited by IancuMIC; 10 June 2013, 22:07.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    asa cedeaza astea cu +90%, +100% luminozitate. nu le poti avea pe toate.
                    prefer sa le schimb la un an, dar sa vad bine.
                    Intru totu' de acord...io am pe masina philips xtreme vision si sunt f. multumit de cum lumineaza noaptea.
                    Sunt al dreq de scumpe...da isi merita banii, chiar daca nu tin foarte mult. Adica undeva pe la 20k km.
                    Last edited by Kojak; 10 June 2013, 22:35.

                    Comment


                    • Test în această seară cu noile becuri pentru far, Philips Blue Vision ultra.
                      Lumină multă si ...albă, cu acel efect de ...xenon si asta in condiţiile cand se însera, fară să se fi aprins iluminatul stradal, adica atunci cand apar destule probleme de identificare a eventualelor obstacole, gropi. Osram-urile sunt mai spre galben, faţă de blue Vision, asta e clar.
                      Acum a aparut alta belea; becurile de pozitie sunt galbene ca lumânarea si arată ca dreaqu cand an faza scutra aprinsa. Neaparat le voi înlocui cu altele cu aceiasi temperatura de culoare ca cele din far.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • ca sa inteleg mai bine, tu zici ca bat mai bine ca night breaker plus ? nu cred.

                        Comment


                        • nene iancule, temperatura de culoare din farul tau e fix aceeasi ca la orice bec halogen (adica becul nu arde la o alta temperatura astfel incat sa emita o alta culoare ci emite "cool bleu" din cauza sticlei colorate), blue vision de la philips sunt niste "philips vision plus date cu albastru" sa arate mai a xenon, intradevar luminozitatea lor este buna insa tot un bec cu halogen ramane
                          rezista cam 1 an la fel ca si x-treme power, am avut si eu in supernova si cand le-am montat pe farul de sticla vedeau de 10 ori mai bine ca ce era stock, pe logan in schimb nu m-au impresionat
                          http://www.philips-shop.ro/71798.p.html - eu mi-am luat un set d-astea si combinate cu osram night braker se vede foarte bine, ziua merg numai cu pozitiile, nu-s ca DRL, dar suficient de vizibile
                          Last edited by 827sam; 11 June 2013, 21:55.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            ca sa inteleg mai bine, tu zici ca bat mai bine ca night breaker plus ? nu cred.
                            Crezi nu crezi, e problema ta; eu am avut in seara asta intr-un far Blue Vision (stanga) iar in celalalt Night Breaker (inca il tin ca rezerva) si stiu ce spun.

                            In legatura cu temperatura de culoare imi permit un copy/paste de pe un forum unde se discuta despre cele doua becuri.

                            However, if you're looking for a road legal HID/xenon effect bulb then Philips Blue Vision would be your best bet. The other product you mention, OSRAM Nightbreaker, actually delivers a colour temperature of around 3500K compared to Blue Vision's 4000K.
                            Or fi avind toate becurile halogen aceiasi temperatura de culoare, cum zici, dar ce percepem e important, ca dupa asta ne conducem; doar nu suntem pisici . Lumina gabena e una, cea alba e alta.
                            Last edited by IancuMIC; 11 June 2013, 22:05.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • 827sam - la cat costa led-urile alea Philips (20$ adica) exista alternativa led-urilor Cree. In plafoniera Philips sunt ok (am pus 2 bucati), dar in faruri nu prea fac fata.
                              Mult mai puternice sunt Cree-urile si culmea, la acelasi pret.

                              Comment


                              • da si tu un link. am ceva acum, dar nu sunt incantat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google