Benzina Pentru 1.2 16v - CO 95 Vs CO 98

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina Pentru 1.2 16v - CO 95 Vs CO 98

    Ce benzina folositi pentru noul motor 1.2 16v? Cifra octanica 95 sau 98?
    Ati simtit diferente? Cum se comporta 1.2 16v cu benzina de 95 vara pe canicula?

    M-am gandit sa discutam de benzina doar pt motorul asta pentru ca are un raport de compresie diferit fata de motorul 1.4 MPI si 1.6 MPI.
    1.2 16v are raportul 9.8:1 iar 1.4 MPI si 1.6 MPI au 9.5:1

    Raportul de compresie e in stransa legatura cu cifra octanica minima necesara. Compresie mai mare inseamna putere mai mare si implicit necesitatea unei benzine cu cifra octanica mai mare pentru a evita detonatiile accidentale cauzate de presiune.

    Pentru cei care nu stiu, cifra octanica inseamna rezistenta la autoaprindere a benzinei si este influentata de umiditate, altitudine dar cel mai mult de temperatura.

    La motoarele moderne cu injectie se folosesc senzori de soc pentru a detecta detonatiile accidentale si pentru a le elimina. Astfel se poate folosi o benzina cu CO mai mica decat ar fi fost necesar pt raportul de compresie respectiv.
    Are loganul senzori de soc??? Rog pe cei care stiu mai multe despre asta sa posteze aici.

  • #2
    1.4, 1.6 si 1.6_16volti au senzor de detonatie. tip piezoelectric, pe frecventa de 20khz. nu m-as baza in totalitate pe senzorul respectiv si ca urmare sa bag orice fel de lichid care arde. co95 e ok, dar nu de la statii "dubioase". personal, pot sa spun doar la 1.6 si 16v ca nu e aproape nici o diferenta intre co95 si co98. parca e ecva acolo, la co99 sau co100, dar si aia mi-e teama sa nu fie placebo. singurul lucru clar e un ralanti mai linistit. o idee parca trage, dar uneori parca bea mai mult, alteori nu. oricum, nu cred ca a facut cineva niste studii riguroase, vorbim doar din experienta unor cazuri care ni s-au parut la vremea respectiva oarecum asemanatoare, dar nu identice.
    ca tot zici de raportul de compresie, 1.6_16v are 9.8 sau 9.85:1 si merge bine cu co95.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Din punctul meu de vedere, cu benzina cu cifra octanica mai mare masina mea merge mai bine , folosesc de 2 ani numai top99+ (fara a face reclama) si sunt foarte multumit de cum merge masina.
      Reamintesc la toti nu exista CO99 sau CO100 , numele difera de la o firma la alta, la Petrom ii zice top99+, la OMV - Carrera 100, la Rompetrol- Alto 101, Lukoil - SUPER EUROLUK 98 etc. dar toate au cifra octanica maxim 98 la fel cum cea de 95 are maxim 95.
      De asta zic, ca sigur si la 1.2 16v se va simti o diferenta cu cele doua tipuri de benzina, poti face un test baga de 100 ron de 95 (de la ce statie vrei) si dupaia baga de 100 ron top99+ sau Carrera 100 sau invers, eu am simtit asta pe pielea mea cand am cumparat masina , am facut plin cu carrera 100 si dupaia am bagat efix 95.... am simtit diferenta !
      Last edited by Bad_Wolf; 6 January 2010, 13:59.
      sigpic

      Comment


      • #4
        chiar daca ar fi o diferenta tot nu s-ar merita datorita pretului mai mare pentru asazisa benzina premium.
        Mie de ex imi pare rau ca nu se gaseste benzina de 91 in romania.

        Comment


        • #5
          La toate marcile Dacia by Renault, daca deschizi capacul busonului de alimentare se vede foarte clar pe interiorul capacului tipul de carburant recomandat! Poti alimenta si cu benzina de 99, daca statia este dubioasa poate sa-ti mearga mai rau decat cu aia de 95. Eu am 1.6 si singura diferenta am vazut-o la mersul motorului la rece, motorul merge mai rotund cu aia de 99 (cu motorul cald, ralantiul este identic) si parca trage o idee mai bine dar sigur papa mult mai multa benzina de 99. Eu merg preponderent in oras si alimentez de la statiile non-fransiza Petrom si Rompetrol cu benzina de 95, nu am observat diferente de putere sau consum. Cand plec la drum fac plinul de la o benzinarie locala, testata, si pe drum alimentez tot la o benzinarie similara (ca marca) dar cand alimentez am macar 15L in rezervor din benzina de la alimentarea initiala (poate nimeresc benzina proasta)! Motorul de 1.2 16V cred ca este un motor bine gandit pentru benzina din Romania si pana o sa vedem probleme, fiabil...

          Comment


          • #6
            Originally posted by andro_cd View Post
            chiar daca ar fi o diferenta tot nu s-ar merita datorita pretului mai mare pentru asazisa benzina premium..
            Eu cred chiar invers, pentru 1 litru in plus la 100 ron (deci aprox 12-15 km in oras) atat vine eu zic ca nu se merita ,motorul merge sesizabil mai bine si consumul este ok (6,6 am scos in afara 3 pers, viteza 100-120 km/h si 8,5 in oras cu AC asta vara)

            Originally posted by andro_cd View Post
            Mie de ex imi pare rau ca nu se gaseste benzina de 91 in romania.
            Da , dar sa nu uitam ca benzina din afar nu se compara cu ceea ce avem noi aici, aia de 91, cum zici tu, este echivalentul la 95-ul de la noi ....cand la noi aia de 95 are undeva pe la 91,92 maxim CO si asta de 98 are CO 96, 97 real.

            Dupa cum am mai zis NU mai faceti confuzia, nu au 99+ , 100 sau 101 Co asa se numesc , este doar marketing !
            Last edited by Bad_Wolf; 6 January 2010, 14:26.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Bad_Wolf View Post
              Eu cred chiar invers, pentru 1 litru in plus la 100 ron (deci aprox 12-15 km in oras) atat vine eu zic ca nu se merita ,motorul merge sesizabil mai bine si consumul este ok (6,6 am scos in afara si 8,5 in oras cu AC asta vara) Dupa cum am mai zis NU mai faceti confuzia, nu au 99+ , 100 sau 101 Co asa se numesc , este doar marketing !
              Consumul "ok" poate fi intotdeauna relativ, de la sofer la sofer, mersul "sesizabil" mai bine eu nu l-am observat, si credem-ma, ascult motorul mai des decat i-mi ascult inima!

              Comment


              • #8
                Nu e pretentios la benzina 1.2 (98 Petrom mai merge, dar cu scumpirile astea, prefer 95-ul)
                Sa alimentati de la statii aglomerate si totul e ok, in masura in care poate fi ok cu benzina noastra de cea mai ''buna'' calitate.

                Comment


                • #9
                  Pentru 30-40 bani in plus eu prefer benzina mai buna, si asa am satisfactia tot timpul ca merge masina brici, mai ales ca dupa remapare este indicat o benzina buna. Nu ma dau banii afara din casa , cei care ma cunosc stiu ce zic, dar la benzina nu am facut niciodata compromisuri.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    normal ca carburantul cu co mai mare e mai bun...
                    ps : diferenta la un plin intre 95 si 98 este de 20-25 lei...
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #11
                      Asta cu benzina buna e discutabila.
                      Baga fiecare ce-i place si cum are buzunaru.
                      Eu am remarcat ca intre 95 OMV (sau PetromV) si 98 de la Petrom nu e nici o diferenta (ianafara de banii in plus).
                      Intre 95 si 100 PetromV am remarcat (dupa teste) o diferenta minora (5 km/h in plus la viteza de varf pe acelasi traseu/aceeasi zi, in aceeasi ora. Cu 95 luam 150 cu 100Carrera luam 155).

                      Comment


                      • #12
                        Deci tu zici ca Carrera 95 OMV este acelasi lucru cu Top99+ Petrom, o sa incerc si eu sa vad ...
                        Ca fapt divers, diferenta de care vorbesc eu , care o simt eu intre cele 2 tipuri de benzina este intre aprox. 1800-3000 rpm(in favoarea celei de 98) unde , cel putin inainte de remapare se simtea cel mai bine diferenta de cum tragea masina.
                        Last edited by Bad_Wolf; 6 January 2010, 14:55.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Apropo de studii , am efectuat eu un ``studiu`` in regim propriu dupa ce am efectuat ITP-ul si mi-sa recomandat sa-i bag de 99 ca vezi domne am noxele mari. Si am tinut caluclul pe telefon cu un programel dedicat , in fine.
                          In noiembrie am mers cu petrom 95 si in decembrie cu petrom 99 am alimentat de la aceasi statie , acelasi stil de condus aceleasi drumuri in decursul unei luni intregi.
                          Va relatez ce mi-a reiesit din program.

                          Luna Noiembrie 2009 carburant Petrom95:

                          Litri consumati : 173,24
                          Kilometri efectuati: 2026
                          Cheltuieli : 680.08
                          Pret mediu per litru: 3.92
                          Consum: 11.69km per litru

                          Luna Decembrie 2009 carburant Petrom99:

                          Litri consumati : 194.31
                          Kilometri efectuati: 2010
                          Cheltuieli: 794.43
                          Pret mediu per litru: 4.2
                          Consum: 10.34km per litru

                          La fiecare alimentare am introdus in program , km , data , litri si pretul.
                          Concluzia testului? Diferentele sunt prea mici deci nu se merita din punct de vedere al cheltuielilor.
                          Singuru lucru extrem de sesizabil ca motorul e mai silentios/stabil la relanti.
                          Putere marita? Nu am observat cine stie ce , poate in ture mari urca mai usor dar poate fi si un placebo , desi intr-o luna nu stiu cat placebo e.
                          Testul l-am facut cu al meu MCV 1.6 16v aproxim 49.000Km acum , aprox 2ani vechime. In parcursul a2a luni sa mers in toate conditile urban , extraurban , pufos si extrapufos sau mai bine zis ``reising stail``.
                          Ca si fapt divers consider ca in noiembrie am muncit-o mai mult deoarece am carat marfa mult mai des si mult mai multa. Dar in decembrie sa zicem ca am mers si in regim de iarna/zapada mult timp a2a a3a etc...

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mumus View Post
                            normal ca carburantul cu co mai mare e mai bun...
                            ps : diferenta la un plin intre 95 si 98 este de 20-25 lei...
                            Ce e normal, e normal, dar eu dau 100 lei in medie pe benzina pe o luna la autoturismul propriu (90-120 lei, 10 luni pe an merg numai in oras, nu pun ciubucurile), ori 25 lei reprezinta benzina pe o saptamana pentru mine, de aia bag benzina de 95! Nu vreau sa supar pe nimeni dar 1.6 nu se "balbaie" la rece ca 1.4!
                            @Sonykel Nu cred ca, consumi mai putina benzina cu cifra octanica mai mare fata de aia cu cifra octanica mai mica niciodata, nici nu are cum, nu iese nici la preturi!
                            Last edited by vasile78; 6 January 2010, 15:06.

                            Comment


                            • #15
                              scz am inteles eu gresit.

                              vasile mai citeste o data postul meu , consumul este data sub forma de km/litru
                              nu cum suntem obisnuiti litru/100km.
                              deci cu 95 am facut 11.69km cu un litru de benzina , iar cu 98 am facut 10.34km cu un litru de bezina , deci clar cu 98 consumul e marit.
                              ar veni cam asa: 8,55/100km cu 95 si 9,67/100km cu 98 deci 1litru si putin diferenta.
                              Last edited by SoNyKeL; 6 January 2010, 15:12. Reason: Automerged Doublepost

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google