Benzinarii De Incredere In Republica Moldova

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzinarii De Incredere In Republica Moldova

    Pentru noi iesenii dar si cei din zonele limitrofe, m-am gandit sa deschid acest thread ca o alternativa la combustibilii vanduti in orasul nostru:
    Alimenteaza cineva din Republica Moldova, mai exact aici aproape: Sculeni ( 25km de Iasi ) sau Ungheni ( 50 km de Iasi), care statii ar avea motorina mai buna calitativ? Am alimentat acum 2 saptamani la Bemol Ungheni, am vazut ca mai sunt statii Lukoil si Petrom in zona. Rompetrol are un pic mai departe, la Falesti ( 80 km de Iasi ). Pretul la euro diesel este 13.70 MDL/L sau aproximativ 3.7 RON/L, diferenta destul de mare ce preturi sunt pe la noi 5.1-5.25. Puneti aici pareri pertinente cei care alimenteaza din Ungheni mai ales ca am auzit ca motorina din republica Moldova nu ar fi asa de stralucita calitativ si implicit ar afecta in timp motorul. Cat este adevar in aceasta afirmatie, si mai exact ce si cum anume afecteaza. Motorina de la Bemol este ok, masina merge bine insa mi se pare un pic mai lenesa masina acum decat inainte cand alimentam de la statiile Petrom din orasul Iasi ( Logan 1.5 dci 70 CP ).
    Desigur parerile pot veni si pe benzina.
    43
    Petrom
    13.95%
    6
    Lukoil
    30.23%
    13
    Bemol
    32.56%
    14
    Rompetrol
    23.26%
    10

  • #2
    In legatura cu statiile de carburant in Moldova, eu am alimentat de la Bemol si Lukoil, cu frica la inceput dar nu s-a intimplat nimic rau.

    Drumurile sunt gaurite si denivelate.

    Trebuie insa sa luati in considerare un alt aspect si va rog sa nu il treceti cu vederea. Politia lor este extrem de corupta, eu am fost oprit si cu masina mea privata si cu masina institutiei cind eram in deplasare oficiala la ei. Scenariul e acelasi: vede masina cu nr de Romania, intinde bratul cu bastonul sau cascheta (uneori) si va trage pe dreapta); apoi inventeaza o neacordare de prioritate, o depasire neregulamentara (eu eram singur pe sosea!) etc, iti arata codul rutier in ruseste si articolul pe care l-ai incalcat si te informeaza ca amenda e de 1300 lei moldovenesti si ca se retine permisul.
    Militienii au un tupeu fenomenal, pot negocia, ei iti explica prieteneste ca trebuie sa le dai neaparat...eu niciodata nu am putut sa imi salvez permisul fara spagi la politia moldoveana si asta in conditiile in care am mers extrem de prudent si in limitele de viteza tocmai pentru a evita problemele de acest gen.
    Daca creste traficul pentru benzina in Moldova, fiti siguri ca va vor intimpina citeva echipaje care sa va jumuleasca, cei din zona Botosani asa au patit.

    Una peste alta, la cit de mult creste benzina la noi, o sa fie rentabila alimentarea in Moldova cu tot cu spaga.Rau am mai ajuns.
    Dacia Logan 1.4 mpi+GPL Tomasetto

    Comment


    • #3
      am un prieten care alimenta de la moldoveni si nu sa plans niciodata de motorina luata de la ei cei drept o data la 2 plinuri punea niste aditiv in ea preventiv, am vrut sa ma duc si eu in colo dar nu aveam cu cine am emotii prima data ))
      ym! dorinu2005@yahoo.com
      BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

      Comment


      • #4
        Am facut azi iar un plin, pentru a doua oara de cand merg, tot de la Bemol Ungheni am luat, e mai ieftina decat de la Petrom, am umplut si o canistra de 10 l, am trecut fara probleme cu ea, pe traseu cu politia nu am avut probleme. E adevarat ca de luni 14 martie s-au scumpit si la ei carburantii insa diferenta fata de preturile de la noi tot mare ramane. Eu cred ca asta este cel mai concret tip de protest fata de benzinariile din Romania. Pur si simplu nu le mai dai bani deloc, nu doar pentru o perioada sau sa platesti cu monezi, putin le pasa lor de monezile noastre. In loc sa las 262 lei pt un plin in Iasi mai bine 186 lei la moldoveni, eu cred ca se cunoaste mai tare. am mai trecut si prin piata centrala din Ungheni si am mai luat cate ceva, destule de multe produse alimenatre mai ieftine cu 15-20% decat la noi, si per total se merita o plimbare pana la vecinii nostri. De altfel m-am intalnit cu multe masini cu numere de Iasi prin Ungheni.

        @doru
        Despre ce aditiv este vorba, parca as pune si eu, asa preventiv, sa nu am surprize.
        Last edited by constantinp; 17 March 2011, 21:09.

        Comment


        • #5
          Vad ca Romul are 0%, n-as zice ca este de calitate proasta! La noi nu prea depinde de denumirea statiei, ci depinde locul unde este situata statia si cine munceste acolo. si nu vad TIREX PETROL- tot e de calitate buna si este mai iftin putin, adice daca motorina la panou scrie 14,75 ei o toarna cu 14,25!

          Comment


          • #6
            Pretul la euro diesel la Bemol Ungheni, chiar la intrare este de 14.36 MDL/L, am alimentat si nu am vazut diferente fata de Petrom Iasi
            Blue Diesel Tech

            Comment


            • #7
              Am alimentat ieri un plin de la Bemol Ungheni, masina merge foarte bine. Un lucru vreau sa punctez, am avut probleme mari la intoarcere, la vama Rep. Moldova la iesire, nu vroia sa imi dea voie cu canistra de benzina, aveam una de 20 l, dar era doar pe jumatate cu motorina, cu mari insistente mi-au dat drumul sa trec in final, asa ca nu recomand sa luati canistre de combustibil ca pot fi probleme la iesirea din Rep. Moldova. Doar combustibilul din rezervor e voie, fara canistra/bidon, mi-a zis zis o "intepata" de la vama moldoveneasca.

              Comment


              • #8
                Acum cateva ore am avut si eu prima experienta moldoveneasca. Am stat vreo 35-40 de minute adunat in ambele vami. La moldoveni imi zice aia de la vama sa ma duc la banca sa platesc si apoi sa ma duc sa imi dea certificatul, nu am stiut despre ce vorbeste asa ca m-am dus si am vazut ca era schimb valutar, asa ca am schimbat 300 de lei cu 3.9 MLD/RON si m-am intors la ghereta. Ma intreaba tipa daca am fost si i-am zis ca da, apoi imi da actele si plec.
                Chiar ma intrebam apoi unde se plateste vigneta la ei. In fine, am ajuns la Lukoil (1.2 km de vama, drept inainte) am bagat diesel euro 5 cu 15.94 MLD, au intrat 59 de litri (cred ca e putin masluita pompa, mai aveam vreo 3 litri in rezervor), am platit si m-am intors. In vama ma intreaba cand am intrat in Moldova si imi cere hartia cum ca am platit taxa de mediu, zic ce e aia?, cica trebuia sa o platesc la intrare in tara. Asa ca am fost si am platit 25 de MLD si totul a fost OK.

                In concluzie, am iesit in castig 54 de RON, dupa ce am scazut taxa de mediu si cei 2 L consumati pana la benzinarie si inapoi, fata de pretul de la Rompetrol, unde alimentez de obicei. Probabil peste trei saptamani am sa merg din nou, daca sunt doritori.

                Apropo, de la mine de pe Bucium si pana la benzinarie sunt 33 de km.

                Comment


                • #9
                  Salutare
                  Am fost si eu de 2 ori la Ungheni.alimentat numai la BEMOl,benzina este una buna,peste petrom si lukoil,la mine drumul in total dus -intors a durat 3-4 ore, in functie de aglomeratia din vama.In rezervor au intrat 60 de l de carburant ,in plus am luat o canistra de 10 l cu care am avut ceva probleme la granita moldoveneasca.Eu zic sa trageti o fuga si un dutty free-Le Bridge unde puteti gasi bautura la un pret f bun-Jim Beam-1l 8 EUR,Jack Daniels-1L 16 EUr,J&B 1 l -9 Eur,si tot soiul de astfel de bauturi mult mai ieftine decat la noi.La fel si tigarile Kent-4 lei pachetul,Winston-2,5 lei.

                  Spor!

                  Comment


                  • #10
                    Tot de la Bemol de 98 pun si eu. {cred ca am 4 plinuri la ei pana acum}(Numai ca la ala din Sculeni)

                    Mi-am facut card si iese la 16.34 MD / Litru de Super 98.

                    F multumit. Cand am pus benzina de 95 de la Petrom (eram in deplasare si mi se golise rezervoru abia dupa 1250 km ), am simtit masina ceva mai lenesa ... Probabil s-a obisnuit cu 98.

                    Comment


                    • #11
                      Am pus gpl si benzina de la statia TIREX imediat dupa vama. GPL ul a fost 7 lei moldovenesti, foarte ieftin fata de noi. Din nenorocire pompa de gpl mi-a bagat o presiune enorma de 14 atmosfere...dupa ce am terminat gplul din Moldova nu am mai putut alimenta in Romania, deoarece aveam o presiune foarte mare in butelie chiar daca nu mai avea gpl. La nici o statie romaneasca nu a vrut sa intre gpl. S-a rezolvat cu o aerisire a buteliei de 30 de lei dar cu asta s-a topit si economia facuta.... Benzina am pus putin vreo 12 litri, nu am observat probleme.
                      Last edited by Powersteering; 20 July 2011, 21:29.
                      Dacia Logan 1.4 mpi+GPL Tomasetto

                      Comment


                      • #12
                        As merge si eu in MD pentru GPL si benzina dar nu prea stiu de unde sa alimentez cu GPL. Am inteles ca gazul de la Tirex se consuma foarte repede.Astept ceva pareri. Multumesc.

                        Comment


                        • #13
                          Ieri am fost in Moldova, alimentat 65 L, schimb valutar 1 ron = 3,56 lei MD. Am castigat la un plin daca scot cei 8 lei la vama 58 ron si am consumat 2,5 l de motorina. A avut cineva probleme de la motorina lor?

                          Comment


                          • #14
                            Eu alimentez de prin luna Mai de la ei (Bemol) si nu am avut nici o problema.

                            Comment


                            • #15
                              Cei care sunteti " pe granita " ar trebui sa faceti un blog si sa dati de veste pentru a-si face plinul fiecare doar in MD, asa ati putea boicota pompele de la noi.
                              Si eu alimentez cand merg la socrii , nu am avut niciodata probleme, masina trage foarte bine alimentati daca se poate la Petrom si Rompetrol , combustibilii sunt adusi din RO, la basarabeni pretul pe litru la top euro diesel costa in 15.99 lei md adica 4,44 ron fata de 6 top euro dieselul de la Petrom .Pe langa plin puteti face si shoping ieftin
                              Nu se admite sa ai combustibil in canistra

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google