Boxe spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • Merg boxele acestea pe fata? sunt greu de montat ? imi poate cineva explica?


    stie cineva daca boxele acestea merg pe usa fata la logan?
    Last edited by florin6234; 21 March 2010, 12:11. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • sunt pe 13 deci nu iti vor pune mari probleme la montat........dar iti zic ca nu se merita deoarece sunt "slabutze" difuzoarele,mai bine de gandesti la un sistem pe componente.....dai un ban da stii ca face:P
      Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
      -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
      Silent Coat.

      Comment


      • Originally posted by iooon_cug View Post
        pana la urama merg pe spate boxe de 17 fara sa tai sau sa maresc gaurile???
        salutare , personal din prima cand am vazut predecuparea aia am ramas acrit dar am facut niste crestaturi ca spitele unei roti de bicicleta, am indoit in jos si am bagat difuzoare de 21 cm, pacat ca nu pot pune poze, firele le-am legat din mufa casetofonului pe sub pragu din stanga, am zis ca macar eu sunt unu care no sa le calc prea tare in picioare

        Comment


        • fullspeed asa am decupat si eu gaura pentru difuzoare spate....e o idee buna zic eu
          Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
          -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
          Silent Coat.

          Comment


          • "sunt pe 13 deci nu iti vor pune mari probleme la montat........dar iti zic ca nu se merita deoarece sunt "slabutze" difuzoarele,mai bine de gandesti la un sistem pe componente.....dai un ban da stii ca face:P"
            ce probleme ar trebui sa-mi puna? sunt prea mici sau prea mari pt. usa fata? sunt greu de montat? as vrea sa le montez eu acasa. daca fac acest lucru pierd garantia pe partea electrica?

            Comment


            • salutare la toti
              primul post aici pe forum
              Azi a mai venit o masina in garaj un logan 1.2 16v.
              Nimic deosebit la ea.ce m-a frapat este ca nu are nici macar fire trase pt boxele spate.
              Am intrat pe forum am citit deci e usor sa tragi firele.Am mai citit ca poti decupa tabla aceea ca sa pui ovale (cel mai bun lucru dupa parerea mea, nu am de gand sa pun woofeer in masina).
              Sa pui pe spate de 16 eu zic ca nu prea merita, cel mai bine cu ovalele.
              Stau si ma intreb, voi numai de sony alpine pioneer ati auzit?toata lumea boxe sony boxe sony...
              Eu intentionez sa pun ceva mai de calitate gen infinity sau hifonics (mai bine dau cu 100 ron mai mult si se aud de 20 de ori mai bine).6 boxe sa iti pui in masina?degeaba iti pui 6 boxe proaste ca mai bine de banii aia mai pui peste bugetul alocat celor 4 boxe si gata.
              Eu o sa raman cu 13 pe fata, poate o sa montez si un tweeter nu sunt sigur si pe spate 6x9 este perfect pt un bass decent.

              Tot raman uimit cum sa dai 6500 pe o masinuta si nici macar cabluri la boxe sa nu ai.Batrana dacie venea cu domotec si era perfecta

              Comment


              • bine ai venit.............si da ai dreptate e mai bine sa dau un ban in plus da stii ca face;)...............insa fiecare isi cumpara ce vrea,eu detest sony:-j..........



                sa revii cu poze dupa montaj;).......vad ca la motorizare ai 1.9:P
                Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                Silent Coat.

                Comment


                • Bun venit pe forum.
                  Asa cum spunea si ktalyn28, fiecare isi cumpara ce vrea, dar inainte sa dai banii pe ovale, citeste putin aici ca sa-ti faci si tu o idee despre boxe. Tot citind acolo o sa afli ca defapt sony de ex nici nu este asa de apreciat cum crezi tu, iar cu acele ovale nu vei realiza ceea ce-ti imaginezi tu
                  Spor la citit si te asteptam cu o prezentare a masinii la My Ride

                  Comment


                  • @ktalyn loganu l-am luat pt tata ca avea o amarata de dacie, personal am o octavia 2 de 1.9 tdi.

                    @DaniD chiar am spus ca sony nu mi se par boxe bune.Sincer de ce sunt multumit de la sony; de wooferele slim.cat despre cele ovale imi mentin declaratia.Cele ovale sunt pe 3 cai deci bass.Nu vreau woofer in logan (nu cred ca tata vrea sa danseze prin masina) asa ca eu consider ca daca vrei un pic de bass boxele ovale e tot ce iti trebuie.Vrei sa ai ceva frumos in masina?cumpara 4 boxe de 16.5 si pune un woofer.

                    Comment


                    • Originally posted by vgeorge View Post
                      asa ca eu consider ca daca vrei un pic de bass boxele ovale e tot ce iti trebuie
                      Daca insonorizezi portierele fata si pui in ele difuzoare de 6' de vreo 80-100W 90dB, montati cu ajutorul inelelor adaptoare, amplificate corespunzator, atunci va dansa oglinzile de bucurie si garantez ca reformulezi propozitia de mai sus .

                      Comment


                      • vgeorge. Daca tot nu este pentru tine masina, io zic sa nu-i pui ovale nici unde. Taticul tau in mod sigur, la fel ca noi, nu v-a fi incantat de idee. In schimb daca tot vrei sa fie sunet in masina, cumperi 4 inele adaptoare din MDF, 2 pe portierele fata, 2 pe polita spate si iti pui boxe de 16,5 + tweetere, in cel mai rau caz pe 3 cai. Nu are rost sa tai tabla pentru ovale, fiindca nu o sa reusesti sa le tai uniform, dupa care nu o sa reusesti sa le prinzi cum trebuie si mai mult, o sa-i baraie numai. In spate inelele adaptoare te ajuta sa scoti boxele din portbagaj, astfel castigi pentru el spatiu pentru valize sau orice altceva mai inalte, ce altfel de cele 2 boxe nu ar intra.

                        Comment


                        • @DaniD o sa discut si cu tata si vad ce zice si el.daca spuneti ca operatia de gaurit nu este asa usoara atunci ma las batut.Cred ca mai bine o sa iau 4 de 13cm, ceva bun si tata va fi multumit

                          @blaciredt
                          1."..atunci va dansa oglinzile..." - cu siguranta vor dansa.
                          2. Daca fac cum spui tu, la ce costuri ajung? ca sa fac ambele portiere o sa ajung udeva pe la 500 ron.De 500 ron cred ca imi iau niste boxe de nu imi mai trebuie nici o modificare la portiere.Isonorizarea e buna atata timp cat ai bagat ceva bani in muzica si vred sa faci urmatorul pas, dar atata timp cat vrei ceva decent nu cred ca trebuie sa faci modificarea asta.Parerea mea....

                          Comment


                          • "...ca sa fac ambele portiere o sa ajung udeva pe la 500 ron.De 500 ron cred ca imi iau niste boxe de nu imi mai trebuie nici o modificare la portiere..."
                            Aici ai zis prostie, sa zic asa. Din 500 ron intr-adevar iti iei deja ceva mai puternic, dar asta inseamna ca iti vor vibra si mai rau portierele si vor distorsiona.
                            Ia si tu 2 seturi de coaxiale pe 16,5, un player cu mp3 eventual, inele adaptoare si vei fi ok.

                            Comment


                            • Sony xs-f1324

                              Eu am montate difuzoare SONY XS-F1324.

                              M-au costat 100 RON 2 bucati pentru portierele fata de la dealerul de unde am cumparat Loganul.

                              Se aud foarte clar si puternic. Ti le recomand.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • daca si alea se aud clar si puternic ...

                                cum katalin stie deja, un sistem in usa incepe cu pregatirea usii, rigidizarea difuzorului pe cadru prin inel prins in surub cu piulita, nu cu tn-uri si dupa aceea alegerea difuzorului in functie de aceste variabile

                                ps. cand cineva zice amplificate, nu se gandeste doar la putere marita, ci si la filtrarea frecventelor, poti sa dai 100w intr-un dif fara sa se miste deloc; taiat la 250hz,

                                ps, daca iti danseaza oglinzile de la 2 difuri de 6.5" inseamna ca ai facut ceva teribil de prost
                                sigpicMy ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google