Bucsa Caseta Directie(palier Antizgomot) Detalii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucsa Caseta Directie(palier Antizgomot) Detalii

    Salut LoganClub, de multe zile se aude un "zdranganit" la caseta de directie(directia a fost schimbata toata) Pana la urma am fost la un mecanic meserias, care mi-a spus despre bucsa teflon din caseta directie. Acum intrebarea este: 1. Am cumparat-o dar cine mi-o monteaza?Am fost la un mecanic si a spus ca nu stie. La fel si cel care mi-a zis despre bucsa
    2. Unii prieteni mi-au spus ca aceasta bucsa nu se schimba. Asa este?
    3. As putea schimba-o acasa?Daca da cum?

  • #2
    pai logic daca ai cumparat-o ar trebui sa se si schimbe

    Comment


    • #3
      se schimba trebuie data roata dr jos bieleta ,burduful si sa incerci sa o schimbi daca nu reusesti trebuie data caseta jos si se schimba mai usor

      Comment


      • #4
        Vezi ca ai un super meserias la tine in Targoviste,in materie de casete de directie.Cauta pe google "trami" si ai sa vezi.
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • #5
          Asa ma gandeam si eu ca se poate schimba dar prietenii ziceau ca nu.
          Am desfacut azi roata de curiozitate si am desfacut burduful. de acolo ce fac?
          Se vede in caseta ceva ca o saiba se scoate? Puteti pune poze?
          Mecanicul care mi-a zis despre aceasta bucsa mi-a spus ca nu stie s-o schimbe.
          Am vorbit azi cu un vecin care este mecanic la Fiat- Auto Napoli(Aninoasa). Si a zs ca el stie dar nu are timp.

          Comment


          • #6
            Salut
            Eu am o bataie in volan cand virez, in orice parte, pe drum rau, un pic de denivelare de ex si imi da socuri tari in volan, si suna urat de tot. Am fost la service si mi-a zis si mie de bucsa asta din caseta. Si tie iti joaca volanu si primesti socuri in el?
            Merci mult
            Cumpar volan de Duster

            Comment


            • #7
              Da, asa imi face si mie. La gropi nu se aude un "zdranganit" la caseta?

              Comment


              • #8
                salut

                ce ai facut? ai schimbat-o? se poate schimba? sunt interesat cat costa?

                Comment


                • #9
                  si eu am schimbat directia si acum am un joc in volan la gropi..mai mult la denivelari decat la gropi...am fost la si itp ..aia mi-au zis ca joc in directie nu ar fi...cum se poate verifica daca este din aceasta bucsa...?

                  Comment


                  • #10
                    si eu am schimbat directia
                    Fii mai explicit, ce anume ai schimbat?
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #11
                      până la urmă ai reuşit s-o schimbi ? M-ar interesa şi pe mine cum se schimbă bucşa aia !

                      Comment


                      • #13
                        Revin si cu explicatii despre schimbarea bucsei, pentru cei care doresc sa o schimbe.Dupa ce ati dat jos roata,desfaceti capatul de bara ,bieleta si burduful de la caseta axul casetei va ramane astfel liber. Luat maxim dreapta de volan pentru a intra axul in interiorul casetei,acum trebuie scoasa saiba metalica care este de 5 mm grosime si este bagata in locasul respectiv prin presare, o sa iasa putin m-ai greu eu am folosit o presa mica cu 3 gheare a iesit imediat cred ca de frica. Acum scoateti bucsa din caseta, ea are 3 pinteni care au rol de siguranta este posibil ca la scoaterea ei sa rupeti 1 sau toti pintenii eu i-am rupt pe toti oricum nu ma m-ai interesau. Bucsa care am montato fata de cea originala se clipseaza am ales aceasta varianta pentru ca se monteaza m-ai usor, bucsa seamana cu cea de Megane 2 dar nu se potrivesc pe Megane 2 si nici invers au cote total diferite. Dupa scoaterea bucsei se ia stanga de volan pentru a iesi axul afara se pune bucsa pe ax se ia dreapta usor de volan pana cand se centreaza bucsa si axul pe interiorul casetei,( trebuie neaparat a 2 persoana sa fie la volan ).Dupa ce sa centrat bucsa si axul se ia putin dreapta de volan atat cat sa nu iasa axul de pe bucse se impinge bucsa cu o surubelnita, cand vedeti ca nu m-ai intra se ia inca putin dreapta de volan se impinge cu surubelnita pana cand scapa pintenii in canalul circular din interiorul casetei ( daca axul scapa de pe bucse se reia de la inceput operatia ). Dupa montare se greseaza cu vaselina si se monteaza celelalte componente la loc, daca aveti ceva nelamuriri puteti sa sunati la. 0762261827.
                        Last edited by Dorianliviu; 7 April 2013, 12:43.

                        Comment


                        • #14
                          Inteleg ca bucsa se monteaza pe partea dreapta a casetei?
                          Unde se gaseste de cumparat bucsa aia?

                          Comment


                          • #15
                            Exact,bucsa se afla pe partea dreapta a casetei la aproximativ 2,5 cm in interiorul casetei, bucsile au fost facute de mine.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google