Buget 16,000 EUR- Caut Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buget 16,000 EUR- Caut Masina

    Salutare tuturor! Ca sa nu mai amestec lucrurile deschid aici un topic despre incercarea mea de a-mi schimba masina si astept cu interes parerile voastre sau poate chiar ceva recomandari.
    Se dau datele problemei:
    - Buget: intre EUR 15,000 si EUR 17,000 (cu mari eforturi si doar daca imi cade cu tronc)
    - Sa fie masina de familie ca sa poata acomoda si un viitor potential bebe
    - Minim 2010 si minim 140 cai, maxim 70,000 km
    - Sa aiba...ce nu are actuala (pe langa cele deja normale) , adica; xenon, pilot automat, scaune incalzite ,de preferat cutie automata (nu obligatoriu).
    Ca si un top personal (in ordinea preferintelor): BMW X1, BMW 320 (in acest caz neaparat cu Xdrive pentru ca nu prea vreau masina doar cu tractiune pe spate); VW Passat, Skoda Superb.

    Va voi povesti pe parcurs ce masini am vazut...pana acum un Passat care m-a dezamagit (fusese lovit).
    Daca stiti pe cineva care isi vinde masina si se potriveste criteriilor de mai sus, v-as fi recunoscatori.
    De asemenea sugestii sfaturi sunt binevenite (in limita bunului simt).

    Ati auzit ceva de aceasta firma:


    Are niste oferte interesante...dar din ce sapaturi am facut eu e din 2015 firma iar la marea echipa e un singur baiat
    E un 320 Xdrive la vanzare...prea bun pretul ca sa fie bun BMW ul.

    Multumesc
    Last edited by eugenmanea; 12 October 2015, 19:09.
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    A incercat cineva sa participe la licitatii , ANAF, executari ? Am auzit ca poti prinde masini bune, depinde si de masina. Este un site...executari.....ro.

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    Last edited by Oti; 12 October 2015, 22:42.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • #3
      X1 e cam mititel pt ce ai tu nevoie.
      BMW 320 e cea mai buna alegere. Doar ca e o masina mititica comparativ cu superb.
      Vrei spatiu sau confort? Sau ambele insa km mai multi?

      Comment


      • #4
        Aia e! Premium, spatiu cacalau, 15-17 mii si an bun... nu prea se pupa cu bugetul. Problema in toata ghidusia asta e partea cu premium...o masina premium rulata putin si cu an bun sare lejer de 20 jda mii!

        E posibil sa te intepi cu premiumu`...in sensul ca exista riscul sa iei ceva care arata bine si nu e busit...insa e gadilat serios la km.
        Keep walking...

        Comment


        • #5
          Eu as lua un Mercedes E 350 4x4, sau 220.
          Chiar si la 150.000 ramane o masina care poate rula inca 200.000 fara prea multi bani de bagat in ea. Aia are tot ce vrei si chiar ruleaza foarte bine. Cati km faci pe an?
          Insa si dupa 2010 si pana-n 70.000 nu prea.

          Comment


          • #6
            Fac cam 25,000 km pe an. Din ce stiu eu spatiul la 320 e relativ cam la fel cu X1. Nu am o preferinta 100 la suta pentru cele 4 masini la care m am gandit...cea care se apropie cel mai mult de criterii intra pe lista de vizitari live.
            Nu ma grabesc foarte tare..am termen cam pana in ian-feb la anu' pentru ca va scadea si tva ul. Pana atunci bugetul va mai creste spre 20k.
            Ma voi uita si la Mercedes, dar slabe sanse sa gasesc asa ieftin.
            Ma gandesc ca sanse mai mari sa gasesc ceva ok le am la Passat. E un anunt interesant pe autovit de la o firma de leasing operational..dar platesc cam aiurea 4 la suta in plus tva ul acum.Plus ca e 4x4 si cred ca are un consum mai mare/ e mai puturoasa.

            In rest mai sunt si alte anunturi interesante cu Passat...dar majoritatea nu au xenon
            O alta varianta la care ma gandesc este sa cumpar din Belgia. Din ce am citit acolo sunt obligati prin lege sa iti elibereze un certificat care atesta numarul de km. Dar e cam complicat si imi trebuie timp.
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • #7
              Vezi ca vw-ul diesel are probleme cu emisiile de noxe.

              Comment


              • #8
                Passatu` din link nu face banii aia sub nicio forma! in ianuarie o sa aiba deja 4 ani!
                Keep walking...

                Comment


                • #9
                  Da stiu! Imi asum!.
                  Se pare ca nu se elibereaza carti doar pentru masinile noi euro 5 . Ptr cele sh din UE nu sunt probleme.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #10
                    320 xdrive e o alegere buna. Daca ai norocul sa gasesti unul ok, e bine. Eu am vrut sa-l vand pe al meu, noroc ca nu mi-a dat nimeni cat am cerut; acum imi parea rau.
                    Gasesti pe mobile.de cu dotari cum vrei pe la 17-18 mii. Evident, cu semnul intrebarii la km si intretinere
                    Avea de vanzare un 320 break un coleg de pe forum
                    Last edited by Madutzu25; 13 October 2015, 12:08.
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Buget 16,000 EUR- Caut Masina

                      Daca va uitati pe mobile, autoscout, la privati...o masina cu an bun si km putini e scumpa rau!
                      La autohaus sunt numai turci, rusi si toate natiile...nemti sunt foarte putini!
                      In curand o sa fie si sirieni...asta in caz ca nu sunt deja.


                      Sent from mobile
                      Keep walking...

                      Comment


                      • #12
                        Dar nu inteleg.. acesti dealeri din Germania nu sunt si ei controlati cumva prin lege? Banuiesc ca sunt niste firme care totusi se supun unor legi nu? Sau nu... . Pot sa iti vanda o masina masluita de pe firma? Nu e penal?. Vad ca in Belgia e totusi mai reglementata treaba.
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • #13
                          Ai o parere prea buna despre Germania, au si ei mafiotii lor, in special astia de origine turca.
                          In general o masina de 2-3 ani daca e lovita, e reparata profesionist in Germania pentru ca se merita cheltuiti banii pe asa reparatie. Nici nu iti dai seama ca a fost busita.

                          Dar tot ai sanse mai mari sa cumperi o masina mai buna de acolo, decat de la noi.
                          Last edited by mr.K; 13 October 2015, 13:06. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Banuiesc ca sunt si la ei dealeri mari gen weltauto de la care poti sa cumperi nu? O optiune buna zic eu ar fi sa cumpar masina de la o companie de leasing operational- cel putin acolo stii ca masina a fost intretinuta si daca a fost lovita apare in istoric la reprezentanta. Problema e ca toti marii jucatori Lease Plan Ald vand doar catre companii care au domeniu de activitate vanzari auto. Nici macar oferta nu poti sa o vezi.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • #15
                              Sanse mai bune are de la privat. Eventual poate sapa la asigurari vis-a-vis de ce traume a suferit sareta!
                              Weltauto sunt alti hoti...la care mizezi mai mult pe noroc decat pe corectitudine! Basca isi mai pun si ei vreo 2-3 mii peste pretul care-l merita masina!


                              Sent from mobile
                              Keep walking...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google