Buget 16,000 EUR- Caut Masina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si am fost sa il vad si pe cel de mai sus.
    Ce sa zic...si mie si sotiei ne-a placut la maxima masina: foarte ingrijita, curata, omul la fel de maniac cu intretinerea ca si mine (poate un pic mai maniac ca mine ca a pastrat absolut toate facturile)- cred ca e primul vanzator serior si deschis.
    Masina impecabila interior, pa exterior avea 2 mici zgaibe pe care mi le a aratat de la deschisul usii de altii in parcare, oricum ceva ce iesea la polish (ce imi place mie f mult la BMW este ca aproape toate X1 pe care le-am vazut aratau impecabil frate...nu inteleg ce vopsea folosesc dar chiar se mentine foarte bine!).
    Am facut si o plimbare si...ce sa mai...e o mica bestiuta 204 cai cu 7.3 secunde 0-100...pur si simplu e impresionanta masina vreau sa zic ca a ajuns la 130 pe la Camera de comert de ziceai ca sunt in carusel!

    Dar...aici vine dar ul... nu vrea sa o lase sub 19,000 EUR.
    Am stat acasa ne am gandit ne-am razgandit si am decis ca totusi sa stam cuminti. Sa ii dam 19,000 ar insemna sa tragem tot overdraftul, carduri credit etc si sa ramanem...cam fara niciun ban dupa. Nu mai vorbesc de CASCO RCA etc... Eu i-am spus ca i-as da 18,000 dar in momentul de fata cam si cu 18,000 am fi la o limita foarte periculoasa si ...vorba aia... nu vreau sa patesc ca romanul din banc 'eu mi-am luat BMW X5...si am murit de foame'
    Singura chestie care nu mi-a placut era sistemul audio care cred ca era de-ala chior...dar se poate face upgrade in timp.

    Am zis ca mai asteptam- daca nu o vinde pana spre sfarsitul anului cand mai strangem si noi niste bani- o sa ii mai fac o oferta cu 18,000. 19,000 chiar daca i-as avea mi se par cam multi, totusi e o masina SH cu 93,000 km...
    Motorul e fabulos...dar ma cam sperie cam cat ar putea consuma un astfel de motor.
    Telenovela continua.
    Last edited by eugenmanea; 14 November 2015, 20:54.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • Overdraftul cu dobanda la 18-20% nu e inventat sa-ti iei masina cu el... Asa ca mai bine stai chill.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Masina arata bine, se vede ca e intretinuta. Daca nu are probleme tehnice, isi merita banii.
        Nu ai luat in calcul o varianta de finantare (leasing)? Ca persoana fizica nu ai avantaje achizitionand masina cu banii jos. Adevarat, devii imediat proprietar, dar ai dat toti banii. E doar o idee.
        Cat despre consum, motorul din semnatura, consuma excelent: 7,6 mixt. La x1, tinand cont de faptul ca e un pic mai grea si are cu 20cp mai mult, mai creste putin. E un consum ok pt o masina de genul
        My Ride sigpic

        Comment


        • totusi e o masina SH cu 93,000 km...
          Si mai are garantie doar la caroserie.

          Comment


          • La banii aia iei un seria 3 care e mai spatios, chiar break daca e nevoie. Spatiulm il folosesti mai des decat garda la sol sau tractiunea integrala daca nu locuiesti la tara gen Domnesti, popesti etc.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by eugenmanea View Post
              Dar...aici vine dar ul... nu vrea sa o lase sub 19,000 EUR.
              Am stat acasa ne am gandit ne-am razgandit si am decis ca totusi sa stam cuminti. Sa ii dam 19,000 ar insemna sa tragem tot overdraftul, carduri credit etc si sa ramanem...cam fara niciun ban dupa. Nu mai vorbesc de CASCO RCA etc...
              Parerea mea e ca voi nu va permiteti sa dati nici 15.000EUR pe o masina. E doar parerea mea si te rog sa o iei ca pe un sfat nu ca pe o jignire.
              Parerea mea ca bugetul de masina SH se face astfel: se iau toti banii stransi (nu overdraft). Se scad 2000EUR, banii de CASCO si RCA, banii de revizie cu distributie, banii de RAR, banii de inmatriculare, banii de taxa si ... ce ramane este bugetul pentru masina.
              Originally posted by einstein1984 View Post
              La banii aia iei un seria 3 care e mai spatios, chiar break daca e nevoie. Spatiulm il folosesti mai des decat garda la sol sau tractiunea integrala daca nu locuiesti la tara gen Domnesti, popesti etc.
              Un sfat intelept daca ti-a intrat sigla cu "minge de plastic" (cum zice fie-mea) in sange. Ai garda la sol de 14cm fata de 17,8cm la X1. Eu prin santierele din Pipera ma descurc si cu garda de 12cm, deci 14cm nu e o tragedie.

              Un C5 break 2.0HDI 163CP Exclusive cu automata si Hydractive3+ ar rezolva toate posibilele probleme, mai putin partea de imagine/premium.

              Comment


              • Bine, daca vrea musai Xdrive la berlina ala mai creste la pret.... Iars eria 3 berlina/break e mai des intalnita decat X1, deci mai multe optiuni.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Si eu si sotia lucram in banci deci dobanda nu e o problema asa mare. (In sensul ca pentru angajati e ceva mai mica)
                  Din ce am mai auzit X1 are ceva spatiu mai mare fata de seria 3. Din pacate am mers o singura data cu o seria 3 si nu prea mai retin cum e la spatiu vs X1.
                  Acel X1 mai are ceva garantie pana la 100, 000 dar oricum nu ni l permitem deocamdata.
                  Din pacate nu am gasit o seria 3 xdrive care sa merite vazuta.La fel- nici C5 nu am vazut.
                  Nu neaparat ca mi s a pus pata pe marca Bmw ci ne place mult X1 ca si masina.
                  Last edited by eugenmanea; 16 November 2015, 16:19.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Vazut ca pachet vechiul X1 imi pare si mie mai interesant decat seria 3. E acel break usor inaltat.
                    Noul X1 deja o da in SUV adevarat si isi pierde din farmecul vechiului X1. Ceva asemanator ca si caroserie, dar non premium este si Subaru Forester.

                    Comment


                    • Originally posted by einstein1984 View Post
                      La banii aia iei un seria 3 care e mai spatios, chiar break daca e nevoie. Spatiulm il folosesti mai des decat garda la sol sau tractiunea integrala daca nu locuiesti la tara gen Domnesti, popesti etc.
                      Cu Seria 3 fara xdrive e jale iarna, chiar si in Buc. Am prieten care a renuntat la masina dupa 2 ierni, rar iesea din parcare fara sa fie impins. Stim toti cum e cu dezapezirea in buc
                      @ eugen personal iti recomand un seria 3 obligatoriu cu xdrive. E greu de gasit o masina buna, nu te grabi.
                      My Ride sigpic

                      Comment


                      • RAV4 sau CRV ar trebui sa intre in buget, cu ceva mai putini cai totusi.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Niciuna nu e premium.

                          Comment


                          • M am uitat si pe Rav 4 Crv nu am vazut nimic care sa ma faca sa ma duc sa vad masina. Nu sunt cramponat pe premium sau o marca anume, iau in considerare mai multe marci care sa corespunda criteriilor mele : minim140 cai cu 0-100 sub 10.5 secune(ca sa fie mai fasneata ca a mea) exclus Ford Opel , xenon incalzire scaune pilot, de preferat cutie automata, sa nu consume cat China, minim 2011 sub 100,000 km de preferat sa mai aiba ceva garantie. Bugetul poate merge pana la 17,000.
                            eur. Deci daca auziti vreo oferta...
                            Nu cred ca mai e nevoie sa precizez..masina sa fie ingrijita, nu samsar nu adusa din Germania pentru ca e greu de verificat. Nu ma grabesc..chiar deloc, vad doar masini care mi se par mie ok inca din anunt si de la telefon.
                            (De exemplu am sunat la un x1 si am intrebat' mai e valabil anuntul cu masina? La raspunsul ' care din ele ' nu am nai avut ce discuta )
                            Last edited by eugenmanea; 17 November 2015, 11:10.
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • Citroen C5

                              Volkswagen CC

                              Honda Accord
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Merci de linkuri deocamdata mai astept poate pica ceva si cu cutie automata.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google