Bujii Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am cumparat si eu bujii renault made in france cu acest cod 77 00 500 180..dar nu am gasit nimic despre acest cod pe net..poate ma ajuta un coleg..sunt calde - reci? Merg la gpl? Multumesc.

    Comment


    • Sunt bujii Beru, distanta intre electrozi 0.8, specifica motoarelor echipate cu instalatie GPL.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Multumesc .le-am montat azi .la inceput cand era motorul rece cam tremura apoi si-a revenit.in mers parca se demareaza,trage mai bine.
        Masurat cu lera gap 0,9 din fabrica.10 lei bucata

        Comment


        • Daca le faci la 0,8, va fi o idee mai bine pentru motorul tau; si pentru tine.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Gazul prefera gap oleaca mai mic decat benzina, oricum in turele mari lesina mai repede. Cu gaz 0.9 merge si in 7000 rpm, dar de la 4000 incolo e cam fass..

            Comment


            • Asa le-am cumparat cu gap 0,9 masurat de mine,am sa le modific la 0,8 daca este mai bine pe Gaz,oricum nu prea vede 4000 in sus.
              De regula merg intre 3000-3500, 100-120 km/h 50-60 in localitate.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Daca le faci la 0,8, va fi o idee mai bine pentru motorul tau; si pentru tine.
                In ce sens va fi mai bine?
                Efectul la masina mea a fost unul cu o idee mai prost - pentru detalii vedeti postarea #117.

                Comment


                • Salut!
                  Sunt proaspat posesor de instalatie AGC compact. Masina are 41000 km pe benzina si bujiile originale. Mecanicul care a montat instalatia mi-a spus ca momentan nu e nevoie sa schimb bujiile dar imi recomanda pt un consum redus de gpl sa le schimb in maxim 10000 km. voi ce parere aveti? Motorul meu este 1.2 16v. La intrebarea mea ce bujii imi recomanda a evitat sa imi dea un raspuns...
                  Voi ce buji folositi? Ma intereseaza sa mearga masina bine si pe gaz si pe benzina.

                  Comment


                  • Originally posted by Kavarnap View Post
                    In ce sens va fi mai bine?
                    Efectul la masina mea a fost unul cu o idee mai prost - pentru detalii vedeti postarea #117.
                    Recomandarea nu era pentru tine, care ai bujii cu iridium, cu gap 1,1. Sincer nu cred ca aceste bujii de la Denso au recomandare pentru GPL.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Iancu, eu nu am bujii cu virf de iridiu.
                      Am Denso K20-TT. Twin tip nu au metale rare ci doar acele virfuri subtiri care favorizeaza scinteia.
                      Poate de asta comportamentul mai bun la 1 mm fata de 0,8mm.

                      Aici ai dreptate, in brosura Denso recomandate sint cele cu iridiu sau iridiu dur, insa de la 44 RON setul la 250+ am zis ca merita incercat, mai ales ca TT-urile sint destul de apreciate.
                      Last edited by Kavarnap; 23 November 2014, 22:11.

                      Comment


                      • Originally posted by Lucian-Twingo View Post
                        Salut!
                        Sunt proaspat posesor de instalatie AGC compact. Masina are 41000 km pe benzina si bujiile originale. Mecanicul care a montat instalatia mi-a spus ca momentan nu e nevoie sa schimb bujiile dar imi recomanda pt un consum redus de gpl sa le schimb in maxim 10000 km. voi ce parere aveti? Motorul meu este 1.2 16v. La intrebarea mea ce bujii imi recomanda a evitat sa imi dea un raspuns...
                        Voi ce buji folositi? Ma intereseaza sa mearga masina bine si pe gaz si pe benzina.
                        La butelia mea i-am pus bujii ngk lpg 7 care sunt recomndat pentru gaz, daca este si adevarat din textul de mai jos se pare ca ar proteja si coil pack ( daca ai asa ceva pe masina ) plus alte avantaje, intereseant este graficul cu voltajul necesar pentru anumite turati benzina vs gaz

                        Comment


                        • Are cineva bujii EYQUEM?recomandate de producator...

                          Comment


                          • Originally posted by i860 View Post
                            La butelia mea i-am pus bujii ngk lpg 7 care sunt recomndat pentru gaz, daca este si adevarat din textul de mai jos se pare ca ar proteja si coil pack ( daca ai asa ceva pe masina ) plus alte avantaje, intereseant este graficul cu voltajul necesar pentru anumite turati benzina vs gaz
                            http://ngkntk.co.uk/wp-content/uploa...3.04_LOGOS.pdf

                            Ai fost de "bula". Coil pack=bobina inductie LOL

                            Comment


                            • Originally posted by razvanamza View Post
                              Ai fost de "bula". Coil pack=bobina inductie LOL
                              La dacie stiu ca are o bobina de inductie pentru 4 pistoane, bobina si 4 fise .
                              La mb are coil pack ( nu stiu daca in ro este boboina de inductie ) pe fiecare cilindru, nu am fise.
                              La mazda rx8 aveam si 4xcoil pack si fise.
                              Attached Files

                              Comment


                              • "coil pack" = set bobina. pack=pachet. Ca pot fi all-in-one ca la logan8v sau separate ca la 1.6 16v, ele tot bobine se cheama.
                                Last edited by razvanamza; 7 December 2014, 17:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google