Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Alea de plastic nu sunt bune, plasticul se alungeste foarte usor la caldura si in timp poate sa se rupa si acum vara sigur se dilata si sar putea sa ai suprize

    Comment


    • #32
      e vorba despre burduful stang din partea cutiei,unde aveti voi vaselina in acel burduf la cutia jh1/jh3?

      Comment


      • #33
        Fara plastic = fara surprize

        Comment


        • #34
          Am si eu o problema cu burduful de la planerara dreapta s-a taiat dar nu imi explic cum dar am gasit astazi uleiul curs pe bascula si pe jos.Ce pot sa fac?Gasesc sa inlocuiesc doar burduful?
          Cat se mai poate circula asa?

          Comment


          • #35
            ionut mai poti circula sa zicem maxim 2 sptamani, pentru ca nu este cald si vaselina nu e moale sa curga repede, dar cel mai indicat e sa schimbi burduful la o reprezentanta dacia ca sa nu prinda mizerie si sa se deterioreze bilele de la planetara, sa iei burduf original (cam 90 ron) nu facatura de turcia(cam 25-30 ron). La mine pe stanga a costat toata operatiunea 150 ron la service autorizat si maxim 1 ora. sa nu te apuci sa-l schimbi singur ca o sa ai mari probleme.
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • #36
              Mersi mult pentru raspuns.Voi merge la ei sa vad daca au burduf si sa vad cat ma costa toata treaba.

              Comment


              • #37
                Salutare, pot sa va spun ca si eu ma numar printre posesorii de loganuri cu probleme la burduful de la planetara stanga.
                Cum am rezolvat? Ei bine, am mers la un renumit service de planetare (asa mi-au spus prietenii ca cel care detine servicul este un mecanic renumit in planetare).
                A ridicat-o baiatul, s-a bagat sub ea si ce zice omul dupa ce analizeaza... Citezomne, n-are nimik asa face toate...si imi arata ca si la imbinare cutie planetara dreapta era un pic umed.
                Spre siguranta mea, baiatul mi-a schimbat burduful stanga si acum este totul in regula. Totul a costat 110 ron(manopera+kit burduf). Aviz celor interesati serviceul asta e in Tunari (IF).

                Comment


                • #38
                  Speedy_NMR Citez omne, n-are nimik asa face toate...si imi arata ca si la imbinare cutie planetara dreapta era un pic umed. Total GRESIT pe la burduful de la cutie (planetara stanga) NU trebuie sa fie nici o picatura de ulei daca ramane cutia fara ulei distrugi rulmentii de la diferential,pinioanele satelite asta in cel mai fericit caz,daca nu se blocheaza cutia si atunci alta noua sau SH (lucrez la taxi si am destule cutii si motoare reparate,omorate de calaii de taximetristi ca doar nu-s masinile lor)

                  Norocul tau ca tia schimbat burduful,urmarestel cateva zile daca nu are picaturi de ulei pe el sau cutie atunci totul e ok
                  Last edited by nikuniku; 23 September 2010, 21:13. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    Flipper raspunsul ce il doresty cu precizie nu til poate da nimeni deocamdata, pt ca nu ne-ai spus ce cutie de viteze ai.Pe DCI sunt montate cutii diferite daca e JH3 potriveste de la MPI iar daca e JR5 nu potriveste si plus deasupra nu e de cauciuc e din termoplastic

                    In legatura cu transpiratul la semeringuri, se intimpla de obicei din cauza supapei de aerisire care se infunda,se blocheaza, si atunci se formeaza presiune in cutia de viteze.Presiunea nu e exagerata dar e suficient ca sa forteze ce e mai slab, adica semeringurile. Bafta.

                    Pentru cei care vor avea necazuri cu burduful de care zice Flipper.Il puneti intr-un minut fara nici un cleste special,puneti un colier de ala vechi, ce merge cu surubelnita peste ala original,pozitionatil corect si infiletati pina se clipseaza cel original.E chiar foarte simplu ,eu asa am procedat.Bafta.
                    Last edited by cocian; 4 October 2010, 21:01. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      la modelele pe benzina este montata si jr5,nu numai la diesel

                      Comment


                      • #41
                        Jr5 nu am vazut pe:E7J,K7J,K7M doar pe K4M poate or fi si pe celelalte dar nu am vazut.

                        Comment


                        • #42
                          pe E7J nu exista fiindca nu au intrat in productie cutiile JR pe timpul cand erau motoarele de solenza si super nova,pe K4M nu am vazut sincer,poate daca ar fi de megane care este euro 5 ,K4M de pe logan este euro 4 dar am vazut pe K7J

                          Comment


                          • #43
                            Poate ca or fi ,nu contest dar in orice caz si daca sunt ,sunt putine.

                            Si totusi de ce nu pe K7M,totusi e putin mai mare cilindreea.
                            Last edited by cocian; 5 October 2010, 21:24. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #44
                              intradevar,eu am vazut pe un van

                              daca as sti ar fi o treaba dar avand in vedere ca masinile astea is gandite cu , curu nu are rost sa mai caut un raspuns
                              Last edited by loribob; 5 October 2010, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #45
                                am mai schimbat saptamana trecuta niste bucse si alte prostii pe acolo ai am fost la un macanic care lucreaza la un service si face " ore suplimentare " si mi-a zis ca trebuie schimbat ca se umezeste nu stiu ce la planetara cu ulei ceva de un simering si ca trebuie shimbat ce ziceti ? a zis pe bune sau doar ca sa mai faca un ban ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google