Butoane pentru geamuri pe portiere !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc celor care au incercat sa dea un raspuns nelamuririlor mele,dar am rezolvat problema,mai putin elegant decit mi-as fi dorit,dar am rezolvat-o,bineinteles cu alte butoane,si nu pe usa,in alta parte,voi reveni curind si cu ceva poze

    Comment


    • buna ideea dar mai greu de pus in practica

      Comment


      • vreau si eu schema la montaj daca se poate????
        Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

        Comment


        • in imaginile lui Bor, butoanele par a fi de bmw s3 1991-1997..daca am dreptate..m ar ajuta foarte mult schema electrica..mai exact cum is legate butoanele care comanda geamul de la pasager (geamul din dreapta) ca si eu tot cu butoane de bmw ma chinui de 2 saptamani si nu am gasit inca pe cineva care mi le poate face sa imi mearga in paralel..please help

          Comment


          • Iti pun o schema a butoanelor de la Clio (cum sunt legate ele, butoanele cu 6 pini care comanda geamul din dreapta.
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • mersi daniel..dar mie imi trebuie sa stiu daca se pot lega butoanele de bmw sa mearga in paralel cel de la sofer si cel de la pasager..am facut greseala si am gaurit portierele sa imi pun butoanele si nu prea mai am cum sa le schimb..merci oricum..daca stiam ca e asa simplu cu butoane de cielo..imi luam din prima asa

              Comment


              • Pai schema poti sa o adaptezi in functie de butoane.
                Cati pini au butoanele? Stii ce face fiecare pin?
                Daca imi dai o schema de functionare a butonului iti pot adapta schema electrica pentru geam.
                De exemplu, la clio butoanele lucreaza astfel:
                - in repaos, pinul 1 este in contact cu pinul 2 (+) si 5 cu 4 (+)
                - la actionare intr-un sens, se intrerupe legatura dintre 1 si 2 se se face contact intre 1 si 3(-). 5 ramane conectat cu 4 (+)
                - la actionare in celalalt sens, 1 ramane in contact cu 2(+) si 5 se basculeaza la 3(-).
                Ambele butoane sunt identice.

                Asa ca ia un aparat de masura si vezi cum lucreaza butonul respectiv de la BMW si adaptam schema.
                GL-22-TOF

                Comment


                • gata .. am reusit si daca e cineva interesat de pozitionarea butoanelor am atasat 2 poze
                  Attached Files

                  Comment


                  • Vezi ca se poate daca vrei cu adevarat? Felicitari, arata bine acolo.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • interesant, felicitari pentru munca depusa...

                      Comment


                      • Eu am o alta problema: am butoane de laguna ,am reusit sa identific toti pinii,dar problema este ca la ambele butoane (S - D),am + comun.Intrebarea mea este daca la logan butoanele au + comun,si daca nu este comun, se intimpla ceva daca cuplez ambele +, intr-unul singur?

                        Comment


                        • Originally posted by Lexuss View Post
                          gata .. am reusit si daca e cineva interesat de pozitionarea butoanelor am atasat 2 poze
                          foarte bine arata colegu' !

                          iti merg si cele de pe consola ?
                          sigpic

                          Comment


                          • @cipo: butoanele fata se alimenteaza din aceeasi siguranta, cele spate din a 2-a sigurata.
                            Deci, da, poti lega ambele butoane la un singur +12V dupa contact. Conditia este ca firul sa fie la fel de gros ca si cel de pe masina.
                            Pune o poza te rog cu butoanele de laguna, sunt curios ce model sunt.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • bgy..nu am avut delog deamuri erectrice..se vede in una din poze 'dopul' care l am folosit pt a astupa gaura ramasa in portiera de la manerul geamului..

                              Comment


                              • @danielliviu-sint butoanele cu 2 pozitii,cu impuls, dar la laguna,impulsul este dat de uch ,banuiesc,dar cred ca daca cumpar module ,se poate rezolva si problema impulsului; e adevarat ca nu stiu sigur daca merge,dar ma voi interesa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google