Buton Claxon Parţial Defect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buton Claxon Parţial Defect

    Butonul de acţionare a claxonului are un arc cred care la mine s-a slăbit de tot iar pe de altă parte trebuie să apăs de mai multe ori până reuşesc să claxonez, ca şi cum nu ar mai face bine contact ceva în butonul ăla.
    În mod absolut similar, butonul de la computerul de bord, doar că a defila de la un afişaj la altul nu e chiar aşa de stringent şi deci mai puţin deranjant.
    Se poate remedia ceva la butonul claxonului sau e nevoie de cumpărat un bloc de lumini cu totul ?
    sigpic

  • #2
    si eu credeam ca am aceeasi problema.am dsfacut blocul de lumini si am gasit un fir desprins,care nu facea contact decat rareori...era firul negru parca.l-am lipit...dar din pacate iar nu merge...am sa incerc sa il lipesc inca odata mai serios...ar putea sa fie asta si la tine.firul ala se desprinde din cauza ca nu a fost calculata bine pozitia,iar cand aprind faza scurta intra plasticul peste el si il slabeste.deci este o problema de fabricare..deci cred ca inseamna schimbare...desfa blocul de lumini ca nu e asa greu.

    Comment


    • #3
      interesant, nu m-am gândit
      ideea să descopăr cum se demontează blocul de lumini
      sigpic

      Comment


      • #4
        Dai jos carcasa de la volan si apoi ai de desfacut 2 surubele mici pentru a scoate blocul de lumini. Inainte de a-l scoate sa nu uiti sa deconectezi si mufa.
        GL-22-TOF

        Comment


        • #5
          bloc lumini 01.jpg

          bloc lumini 02.jpg

          bloc lumini 03.jpg

          bloc lumini 04.jpg

          Care va să zică am demontat blocul de lumini.
          Ce fac mai departe ca să ajung la firul care zici că nu face contact ?
          sigpic

          Comment


          • #6
            deci cine știe ? se dezasamblează blocul de lumini ?
            sigpic

            Comment


            • #7
              DA ! Am reparat eu lamela de la claxon. Se poate !
              Este nevoie de cel putin 3 surubelnite mici late (si de vre-o patru maini , adica macar de un prieten) fiindca sunt multe cleme mici in jurul lui.
              Se declipseaza clema cu clema ... Urmaresti lamela care e apasata de catre buton. Nu ai cum sa gresesti.
              Daca aveti rabdare multa ... merita. Decat sa dai bani pe altul nou. Nici nu stiu, cat costa unul ?
              Last edited by lau; 6 June 2010, 01:22.

              Comment


              • #8
                mulțumesc, o să încerc și eu atunci
                sigpic

                Comment


                • #9
                  In magazine gasestiti blocul de lumini 190-220 ron cel simplu si 260-290 cel cu proiectoare.Exceptind topirea schimbatorului de faze(piesa din plastic) cam totul merge reparat.Nu va aruncati cu banii la altul nou inainte de a incerca resuscitatrea celui existent.Atentie mare la declipsare sa nu rupeti clemele.Succes!Eu am reparat pina acum cel putin 50 de bucati cu diferite probleme,claxonul fiind cea mai mica dintre ele.
                  Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                  Comment


                  • #10
                    Am reuşit să refac contactul pentru claxon, mulţumesc pentru indicaţii şi încurajări. Ar mai fi o problemă: nu am fază lungă pe dreapta şi nu e de vină nici becul, nici siguranţa. Ţe să fie, ţe să fie ?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Vezi ca la lumini ai de verificat mai multe sigurante. Adica sunt independente stanga - dreapta. Posibil ai verificat siguranta de pe stanga si era ok. Verifica si pentru partea dreapta. Oricum, pune totusi alta siguranta pe dreapta chiar daca "la ochi"cea veche arata bine.

                      Din maneta nu e posibil sa mearga doar un bec.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        Daniele, ştiu că sunt separate, stg-dr, am verificat deja şi schimbat mai multe siguranţe deşi păreau ok la vedere. O să le şi sun ca să mă asigur că nu sunt întrerupte.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Sugestie pentru cei care vor demonta cochilia volanului: la reasamblare, aşezaţi pe poziţie semicochilia inferioară mai întâi şi abia apoi semicochilia superioară, astfel încât cei doi craci ai celei din urmă să treacă pe sub umerii corespondenţi ai semicochiliei superioare. Dacă nu se acordă atenţie acestui amănunt, cele două semicochilii nu se vor îmbuca corect şi în plus se vor deforma sau chiar rupe umerii respectivi.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Blocul de lumini cu proiectoare nu costa mai mult de 175 lei. Se poate repara, dar daca nu e atentie o sa deformati alte lamele. Eu unul am incercat. De preferat sa-l schimb, pentru ca dupa un timp iar avea probleme cel reparat.

                            Comment


                            • #15
                              Problemele la cel reparat,daca e facut bine apar dupa mai mult de 6-7 luni de utilizare intensa(regim taxi 24 din 24).Eu am reparat cel putin 50 de bucati si nici unul nu a picat mai repede de 6 luni(service taxi).La o masina "de familie" tine mult si bine.
                              Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google