Butuc Dreapta Fortat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Chiar vazusem o alarma de genul asta mai demult sau daca nu ma insel fusese facuta de un electronist meserias si folosise pt a ridica tensiunea un transformator de linii dintr-un televizor.
    Acest transformator are rolul de a ridica tensiunea de la 220V la 20000V si de asemenea si intensitatea curentului.
    Un fir din infasurare il legase de caroseria masinii iar un altul atarna din masina undeva pe pamant pt masa(ca la trolee,atarna un fir pe pamant undeva sub bara Troleului din fata stanga,,,care a observat firul stie ce zic), si in momentul in care cineva pune mana pe masina inchide circuitul electric al transformatorului si il ia dracu imediat.
    Masina fiind izolata de pamant datorita cauciucurilor nu se intampla nimic pana cad nu se atinge cineva de ea.
    Vreau sa zic ca acest transformator este mult mai puternic decat aparatele de electrosocuri si sigur te lesina imediat cum de ai pus mana pe masina.

    Iti dai seama sa il vezi pe unul cu surubelnita infipta in butuc ca danseaza pe langa masina dansul groazei pana lesina si intra in lumea viselor???
    Last edited by Ivan Marian; 28 July 2009, 11:20.

    Comment


    • #32
      Pai electronistul ala era putin sarit ma! Eu zic de ceva care sa-l sperie pe marlan, oricat de gros ar fi soriciul si jegul de pe el, nu sa-l mierleasca direct. Si daca se freaca vreun trecator din greseala de masina, nici macar sa nu-l tranteasca la pamant, doar sa se scoale parul pe el si sa sara in sus cu ochii cat cepele

      Comment


      • #33
        Pai pui si tu pe masina stikare cu "Atentie Pericol De Electrocutare" ca la gardurile electrice care au asa ceva si te atentioneaza ca daca pui mana te ia Aghiuta si ai lui.
        Si apoi lucrul asta nu te omoara doar ca te tranteste de pamant bine rau de tot.

        Comment


        • #34
          Ideea e sa nu fie la vedere nici un fel de tentatie....hotii se uita pana si la eventuale urme de ventuze pe parbriz. Intr-o tara in care se fura si capacele de canal, ce pretentii sa mai ai ?
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #35
            Ca toti hotii astia sa se duca la canal.....

            Comment


            • #36
              Treaba cu 20.000V e buna, dar ce ne facem cu copii ce se joaca in jurul masinilor parcate in fata blocului ? Il tranteste pe puradel si urmeaza reclamatii la politie, dosare penale..... belele mari.

              Comment


              • #37
                Pai cine ii pune si pe aia sa se joace langa masina>>
                sa se duca in parcuri ca acolo le este locul.
                Si apoi pana vine politia la tine ,scoti si tu aparatul de curentat dupa masina si le spui ca lea cazut un fir de curent de pe stalpii astia si asa de suprasaturati de fire si asta e scapi.
                Nu ati vazut la Pro Tv pe ala care a pus 220V pe gratiile magazinului sau si apoi a plecat omu linistit in vacanta?
                A facut treaba asta pt. ca il pradase hotii de prea multe ori si omu era disperat de situatie,iar politia nu ii prinsese deloc.Si uite asa la omorat pe hotul care venise din nou la furat.Ghinionul astuia mort a fost ca din trei sau patru hoti cati erau atunci ,el a pus mana primul pe gratii iar restul sau speriat cam tot de moarte.

                Comment


                • #38
                  in ce zone s-au intamplat ?? eu de 2 saptamani stau la panda pana pe la 2-3 noaptea ! daca da dracu sa il prind pe ala care mi-a zgaraiat masina, ma duc la puscarie ! ii iau capul cu sabia ! sa mor eu !

                  Comment


                  • #39
                    Gata, am pus butucul la loc. Era clema aia indoita. Atata tot. Numai ca nu mai intra cheia in el. Ceea ce mie imi comvine, ca practic nu se poate inchide sau deschide, nici de mine nici de "altii". Bine, sistemul de inchidere merge. Si mi-am pus si alarma, ca nu aveam. Bine, nu stiu cat conteaza asta, ca daca chiar vor, nenorocitii astia ti-o iau pe sus cu tot cu alarma.
                    Stavros, daca stai pana la 2-3 noaptea, degeaba stai, pentru ca din cate am auzit (chiar din gura domnului politist) astia actioneaza intre 3-4 dimineata. Adica atunci cand e somnul mai dulce. Asa mi-a zis mie politistul cand a venit sa constate chestia cu butucul. Bine, dupa aia ma trimis la sectia de care apartin sa dau declaratii, sa ia amprente, bla, bla. Nici nu m-am gandit sa ma duc sa mai pierd timpul degeaba si pe acolo. Oricum, la faza doar cu zgariatul, s-ar putea sa fie si vreun vecin mai "binevoitor". Si ca zona, este vorba de b-dul Stefan cel Mare.

                    A, si ce mi-a mai zis politistul. Ca cica au venit foarte multi hoti din strainatate.... Auzi motivatie... Ca-mi venea sa-l strang de gat.
                    Last edited by Tora; 30 July 2009, 12:51. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      Tora ,astia nu baga cheia de la o alta masina ca sa ti-o deschida,ci baga o surubelnita ca sa iti forteze butucul si sa mai si formeze o pargie ca sa actioneze actuatorul.
                      Cred ca eu o sa renunt cat de curand la butuci ca sa nu mai dau prilej si altor hoti sa forteze sau sa indoaie mai rau tabla si sa o zgaraie.
                      O sa fac sa dispara gaura care ramane dupa ce scoti butucul si sa ramana tabla ca la Renault Megan si alte asemenea masini...adica fara butuci.
                      O sa deschid apoi doar din telecomanda masinii sau a alarmei si apoi daca tot vrea sa sparga masina hotii macar sa aibe si ei mai mult de lucru.Macar elimin treaba cu butucii astia pacatosi.

                      Comment


                      • #41
                        Da, si eu ma gandeam sa renunt la butuci. De aia nici nu m-am stresat prea tare sa-l repar sau mai stiu eu ce. Daca e stricat, nu-l pot deschide cu nimic. (cred)

                        Comment


                        • #42
                          Astia nu forteaza cateii de acolo din butuc si forteaza tabla,adica baga un varf de surubelnita si apasa in jos pt a indoi tabla ca sa actioneze actuatorul.
                          Am vazut chestia asta la stiri cand astia din politie au prins o gasca de hoti de loganuri si au explicat modul de operare.
                          Asa ca degeaba nu mai intra cheia ca sau distrus cateii de acolo ca astia baga alte cele ca sa traga de butuc.
                          Deci renunti de tot la ei si sa nu ii ai de forma acolo pe tabla ,ca alt hot nu are de unde sa stie ca tu ai defect butucul din cauza altuia,si apoi nu cred ca l-ar interesa acest lucru prea tare din moment ce el vine cu Foarceci(asa actionau cei de la tv),surubelnite sau sule.
                          Last edited by Ivan Marian; 30 July 2009, 14:07.

                          Comment


                          • #43
                            ...extrem de inteligenti baietii astia de la stiri. Pana acum, manglitorii se scoleau abia in puscarie; acuma e suficient sa se uite la televizor

                            Comment


                            • #44
                              eu zic ca hotii pot sa se uite si pe forum....si vad tot ce este in fiecare masina...
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • #45
                                stiu sa citeasca? sa se uite..ca ii ia dreacu daca ii vad ca actioneaza si la altii, nu numai la mine !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google