Bv 21 cdc

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by logan21cdc View Post
    In weekend am profitat de vremea superba si am desfacut grila de langa stergatoare. In partea dreapta, sub vasul de lichid parbriz am gasit ceva noroi adunat. Am curatat. In partea stanga nimic, nici macar dopul ala de cauciuc. Dupa aceea am ridicat mocheta si am gasit sub polistirenul de pe podea o mica baltuta, in ambele parti. Cel mai mult era in partea pasagerului. Am sters cu o carpa si am turnat apa cu un bidon, direct pe grila. Sincer cand ploua nu cred ca intra asa de mult pe acolo, dar am vrut sa vad daca intra ceva. Nu a intrat nimic, deci ramane varianta sa intre cand arunca rotile apa pe podeaua masinii. Adica am vazut ceva puncte de rugina si s-ar putea sa intre pe acolo sau pe la imbinarile pedalierului.
    Buna! Daca nu ai gasit "buba" pana acum, vezi daca nu cumva aceasta problema o ai de cand ai schimbat parbrizul. Aceeasi problema am intalnit-o cand "meseriasii" nu mi-au lipit bine parbrizul/nu s-au uitat la mastic si la prima ploaie m-am trezit cu apa la picioarele copilotului si la locul din spate dr.
    La revenire la service au constatat si ....araii pe unde intra apa.

    Comment


    • Da, interesanta faza cu parbrizul. Daca stau bine si ma gandesc in toamna lui 2014 am schimbat si eu parbrizul si cred ca in iarna urmatoare am vazut prima data problemele.
      La service unde au descoperit ca intra apa? Adica la parbriz, dar pe unde daca e lipit? Nu se simtea si vreun curent de aer, daca tot nu era bine lipit? O sa incerc sa ma uit mai cu atentie la parbriz sa vad daca pot identifica vreo problema.

      Comment


      • Ee a rmas un spatiu neocupat cu mastic, asa are tata probleme la luneta, ii pica pe sus asa putin de tot, se vedem doar cand o duce la spltorie si ii da cu jetul si apare pe interior o lacrima curgând asa.

        Comment


        • La service i-am pus pe na....rai sa dea cu jet de apa si asa au vazut si ei cum se prelingea.

          Comment


          • Am verificat si totusi nu pare sa fie de la parbriz. Cand dau cu apa nu se vede pe interior nimic. Iar cand intra apa nu se umezeste presul pe deasupra, ca atunci cand ar veni de sus apa, ci sub pres, adica nu se vede practic, doar ca mocheta e imbibata cu apa. In partea din spate, langa usi unde e podeaua putin inclinata catre exterior se imbiba mocheta pana efectiv balteste apa. Deci vine pe dedesubt destul de multa daca se manifesta asa. Ramane ca atunci cand se va face cald cu adevarat afara, sa dau totul afara si sa incerc sa izolez podeaua cu antifon sau ceva asemanator.

            Comment


            • Verifica si gurile de scurgere din usi. Sa nu fie infundate.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Posibile puncte de verificat :

                - etanseitate mastic parbriz ( de preferat cu jet sub presiune, nu turnand apa din sticla )
                - daca ai AC, sa nu fie infundata gaura de scurgere pentru condens
                - mizerie sub grila de la stergatoare, gauri de scurgere infundate, multa apa acolo...deci sa se prelinga pe langa carcasa ventilatorului sau pe langa tevile de AC ( daca nu mai etanseaza bine acolo buretele / cauciucul respective )
                - fetele de usi - daca s-a umblat si nu mai au acel mastic de etansare intre fata de usa din plastic si usa propriu-zisa, iarasi poate fi o sursa
                - gaurile de scurgere din usi infundate, foarte probabil, dar sa ajunga asa multa apa in masina, mai putin probabil; indifferent ca nu e "lipita" bine fata de usa, ar trebui sa ai apa in usa la greu ca sa "dea p'afara" si implicit sa ajunga pe mocheta
                - dopurile de scurgere din podea desfacute sau lipsa


                O mare parte dintre variante am vazut ca le-ai verificat deja, eu le-am enumerate deoarece de-a lungul timpului m-am lovit de ele.

                Succes in rezolvarea problemei !

                Comment


                • Multumesc tuturor pentru sugestii.
                  Intr-adevar multe din variante le-am probat si pare ca nu sunt „castigatoare”. Ramane de verificat dopurile din podea, dar sa permita vremea fiindca odata cu verificarea vreau sa si dau cu antifon sau ceva asemanator, sa nu muncesc de doua ori.

                  PS: Aer conditionat nu am, deci pica varianta cu condensul.

                  Comment


                  • La 208543 km am efectuat o revizie ampla la partea de rulare, care a constat in urmatoarele:
                    - schimbat brate stanga-dreapta
                    - schimbat bielete antiruliu stanga-dreapta
                    - schimbat capete de bara stanga-dreapta
                    - schimbat amortizoare fata-spate plus rulmenti si flanse amortizor
                    - reglat directie

                    Dupa toate operatiunile facute, comportamentul masinii s-a schimbat radical.
                    Piesele folosite sunt Lemforder, iar amortizoarele Bilstein.

                    Comment


                    • La km astia cred ca era de asteptat o astfel de investitie . Cat te-a ajuns intreaga afacere ? Multi km si de acum inainte !

                      Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Din ce am enumerat doar amortizoarele si flansele, rulmentii de amortizor nu au mai fost schimbate pana la km astia. In rest bratele sunt al doilea set dupa cele de fabrica, bieletele antiruliu tot cam asa, al doilea-al treilea set, iar capetele de bara le-am pierdut numarul...
                        Multi km si tie.

                        Comment


                        • Zilele astea am profitat de vremea buna si am schimbat putin aspectul jantelor. Cu ocazia asta am renuntat la capace. Am reusit „performanta” de a distruge unul si al doilea aproape la fel.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Mai da-i si ei concediu , ca doar e vara

                            Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Da ii dau. O duc la mare cu mine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google