BV 84 TMF - Noul LOGAN - Blue Persan - 0.9 Tce

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Una cu tietei - am cuparat-o de dincolo de pe forum cu tot cu o galeata ce se impacheteaza frumos ... Si mai am una de la Kent pe care o folosesc pentru panourile inferioare ... da mai rar si doar daca prespalarea nu imi reuseste

    Merita hard body zic eu ... doar ca daca il aplici fara polish (macar unul de finish) s-ar putea sa ti se para si mai pronuntata panza de paianjen. Asa e facut hard body, nu de un luciu extraordinar dar in schimb scoate in evidenta toate defectele. Acum e drept ca depinde si de culoare ... pe a mea se vad mai bine defectele ... la tine cred ca nu sunt atat de evidente.
    sigpic
    This is My Ride!
    !Visit and enjoy!

    Comment


    • Salut,
      Am citit in fuga si n-am gasit - de unde ai luat conductele pt incalzire ?

      Multumesc,

      Comment


      • Din reprezentanta. 105 lei setul complet.

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

        O intrebare pentru cunoscatori.
        Cine imi poate detalia si mie cum si cu ce pot vopsi etrierii de frana - mai ales capacele din stape unde e jale mare dupa sarea primita asta iarna.
        Stiu ca trebuie folosita vopsea termorezistenta ... si cam atat.
        Apreciez expunerile celor care se pricep.
        Multumesc
        Last edited by M.FLORIN; 5 March 2014, 21:57. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • Cam dificila treaba.
          Ca sa iasa bine trebuie sa ii dai jos etrierul dupa care decapat si vopsit in camp electrostati , la fel ca jentile.
          Varianta scurta ii degresezi bine ( poti folosi cu succes solutile de curatat jentile) si dupa care un spray cu vopsea de jenti care este termorezistenta.
          sigpic

          Comment


          • E vopsea speciala (spray) pentru etrieri, care rezista la temperatura. Sa se indrepte vremea si voi face si eu lucrarea asta (vopsirea etrierilor si a tamburilor),
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by M.FLORIN View Post
              Si cam asa arata masina in dimineata asta - dupa o ploaie destul de serioasa.
              adica cum ?! uda ? ce vrei sa spui ? ai dat vreo solutie minune ?
              daca ti-o arat pe a mea dupa o simpla ceruire... nu sta deloc apa pe ea. e uscata.

              Comment


              • Ma bucur pentru tine. Tine-o tot asa.
                In loc sa pui intrebari de doi lei mai bine citeste mai cu atentie ce mi-a cerut colegul Prestige sa pozez - ceea ce este citat de mine in acea postare - poate asa ai sa pricepi pentru ce am facut acele poze.

                @ stoicanu si mihai ... vreo idee de vopsea termica? ... eu cred ca am sa merg pe culoarea neagra.
                Merci

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • negru arata cel mai bine, nu ies in evidenta asa mult tamburii
                  vopseaua nu e asa importanta pentru tamburi pentru ca nu se incalzesc asa tare cum se pot incalzi etrieri
                  foarte importanta este pregatirea suprafetei
                  eu i-am vopsit de 2 ori intr-un si tot au ruginit
                  curatati cu perie de sarma montata pe bormasina si dati prima data cu vopsea termorezistenta si a doua oara cu vopsea care chipurile are si un inhibitor de rugina in amestec
                  a treia oara cred ca o sa-i curat complet, ii dau cu un inhibitor de rugina (probabil kelfos) si ii revopsesc.

                  Comment


                  • Eu am de gand sa ii fac cu alb sau rosu. Momentan e doar un gand, dar mai imi arunc privirea pe la masini, cu dedesubturile deja vopsite, sa vad cum ar da mai bine.
                    sigpic

                    Comment


                    • Tamburii eu zic sa ii faci negru. Etrierii merg un albastru. Pui o perie de sarma pe bormasina si cureti tamburii pana ajungi la fier curat, apoi poti sa dau cu bilt hamber deox gel pentru a inaltura in totalitate rugina, ii degresezi si ii vopsesti cu vopseaua normala la spray. La etrieri doar ii degresezi putin si aplici vopseaua.
                      Eu i-am facut azi vara dar fara bilt hamber,degresare. Doar curatati cu perie de sarma, stersi si aplicat vopsea. PE spate au icneput sa rugineasca iar, dar pe fata sunt la fel ca in prima zi. Am folosit vopsea normala si a rezistat fara probleme. Cand mai da putin caldura o sa refac tamburii si o sa-i pregatesc mai bine... oricum nu mi-i greu sa ii fac 1 data pe an...
                      MY CLA

                      Comment


                      • Eu , la fel ca si Prestige , curatati pana la luciu cu bormasina , stersi cu benzina , un strat -2 de grund (am folosit Policolor daca imi amintesc bine) dupa care vopsea in 2 straturi (rosie , de la Champion , atat pe etrieri cat si pe tamburi) , cand am schimbat rotile prin noiembrie vopseaua inca statea foarte ok , era doar murdara de praf de la placute. Sunt curios cand voi schimba rotile cum se prezinta dupa o iarna de stat sub table.
                        P.s. au fost vopsiti in aprilie.
                        I changed her oil , she changed my life
                        sigpic

                        Comment


                        • Multumesc tuturor pentru opinii.
                          Astept sa se mai incalzeasca afara si am sa trec si eu la operatiunea de vopsire.
                          Cred ca am sa raman la culoarea neagra - deocamdata am sa vopsesc doar tamburii pentru ca aici emai multa rugina.
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • Vopseaua la spray termorezistenta,special pentru etrieri bla bla bla e cam fix pix.Pe langa asta e si scumpa fata de cea obisnuita.Eu am aruncat banii de 2 ori pe vopsea de gen si de 2 ori etrierii s-au decojit iar tamburii au ruginit.Varianta cea mai buna ar fi vopseaua de la Foliatec sau cea in camp electrostatic.Despre Foliatec din ce am citit toti au zis ca e super ok avand in vedere pretul 120ron vs 250-300+ron cea in camp electrostatic fara sa mai calculam si un set de garnituri noi pentru etrieri.
                            sigpic

                            IL 1 3 MIU

                            Comment


                            • garniturile se protejeaza, n-au nimic. am etrierii si tamburii facuti de 2 ani in camp electrostatic. dar rot nu e ok. tamburii au ruginit (au fost sablati...etc) iar vopseaua pe etrieri s-a ars si a facut basici. vopsitul lor a fost 400 lei.
                              am ajuns la concluzia ca tamburii poti sa-i si .... ca tot ruginesc.

                              Comment


                              • Cateva noutati primit astăzi de la Cosmin_uau.


                                ForumRunner_20140307_091747.png

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google