Calculator Airbag.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Seba View Post
    , senzorul e pe placuta calculatorului, in principiu e format dintr-un strat semiconductor pe care oscileaza un alt semiconductor. cand din cauza deceleratiilor, semiconductorii se deplaseaza unul fata de altul,
    Cu alte cuvinte, un accelerometru...daca putem sa-i spunem.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      exact asta e, un accelerometru. se gasesc pe net de cumparat, t cine vrea sa schimbe chipul accelerometric dupa reflash-uirea controllerului, doar ca nu prea se gasesc datasheet-uri, pt curiosi sau pt "minitehnicusi"
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        multumesc pentru raspunsuri acum sunt lamurit

        Comment


        • #19
          Salutare,

          sper sa gasesc aici un ajutor,
          Se da un Logan 2010, a fost avariat in spate, nici un airbag sarit, martorul airbag este aprins permanent, la diagnoza spune ca trebuie inlocuit calculatorul de airbag-uri dupa impact. Ma intereseaza daca acesta se poate reseta? fie prin obd direct ori pe banc

          Comment


          • #20
            Resteaza-l si pune-ti tu viata in mainile lui dupa aia . Sau vrei doar sa o poti vinde?
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #21
              stiam ca ca partea electrica folosita la executia comenzii de aprindere (cea care da curentul sa aprinda capsele piro) devine nesigura dupa o declansare, adica nu iti garanteaza nimeni ca mai au putere sa mai aprinda alte airbaguri.
              parerea mea, hac!

              Comment


              • #22
                Nici accelerometrul nu mai e asa bun dupa o zguduiala serioasa.
                Dar nah, romanii vor "sa le stingi becul" nu sa repari masina sa fie cum a fost. Loganele pana prin 2008 parca puteau reseta calculatorul de airbag de vreo 2 ori, dar dupa nu se mai putea (alt furnizor de calculator).
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #23
                  airbagul iti da o sansa in plus nu si salveaza vieti. asadar la peste 80 km/h doar noroc sa ai sa te ajute ,,doamne doamne,,.schimbati clculatorul oblugatoriu ca sa fiti siguri.

                  Bun gasit stimati colegi.in primul rand pot sa ma declar total multumit datorita faptului ca am reusit sa montez si airbag pasager pe masina mea.Asta pentru ca am mai pus ac.servo, oglinzi electrice etc astfel incat masina a ajuns la nivelul de echipare LAUREAT.Ce pot sa va spun ca montajul tuturor optiuni s-au facut o indelunga documentare,tutoriale,scheme electrice si toate mi-au reusit fara probleme.In ceea ce priveste montajul airbagului pasager pe langa achizitionarea acestuia,decupare in spatiul destinat acestuia a trebuit in cele din urma sa schimb si calculatorul de airbag(am incercat mai multe calculatoare) pana am gasit calculatorul care sa se potriveasca pe masina.Asadar daca aveti bunavointa si niste cunostinte de mecanica/electrica va puteti dota masina pana la varianta full(mai putin ABS-ul care nu cred ca are cineva curajul asta sa-si puna-implica multe modificari inclusiv resoftarea ECU).Deci curaj ca se poate monta toate aceste optiuni.
                  costin brs e online acum
                  Last edited by costin brs; 23 February 2016, 22:42. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google