Camere de luat vederi in intersectii !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by bubu_vasile View Post
    1. nu, ca mi-am lasat barba cand am fo la examen
    2. aia nu se mai pune ca stiau ca o sa scoata Logan cu scaun cu reglaj pe inaltime


    dar asta nu inseamna ca nu am invatat. si din cate am citit eu carnetul doar o data ti-l poate lua .... hahaha ...
    odata la 3 luni...de 4 ori pe an
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #32
      Ce rau esti ba cristi..
      sigpic

      Comment


      • #33
        Cristi: eu ma refeream la trecerea pe rosu- treci odata pe rosu, iti ia o data carnetul. treci de 5 ori pe rosu- tot doar o data ti-l ea ... ca faci chestia asta o data la 3 luni ... e o alta poveste. una din alea cu masochisti
        Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
        Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

        Comment


        • #34
          Te-ai scos bubu )
          sigpic

          Comment


          • #35
            Si in lugoj sunt camera de luat vederi in interesctii adica doar 1 interesectie exact cum vii dinspre timisoara pe ruta costei etc.. dar cred , ca sunt pusa la moca eu am trecut de 7 ori anu trecut pe rosu si inca nici o amenda
            Bart: I am through with working. Working is for chumps.
            Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

            Comment


            • #36
              O noua camera de filmat la stadion in curba cum mergi spre mcdonalds e un stilp pe coltz unde sunt gropile alea mari te uiti pe stilpi 2 camere
              sigpic

              Comment


              • #37
                Nu stiu daca are legatura cu ce discutati voi . Poate ca acele camere pe care le-am vazut si eu (mai ales alea de la judetean) sunt ale politiei rutiere. Ce stiu este ca anul trecut am fost la un simpozion in care alcatel-lucent a prezentat noua tehnologie WIMAX (vezi wimax.com) de comunicatii wireless la nivel metropolitan. La acea prezentare , aplicatia practica a fost pe traficul din intersectia Gh.Lazar cu Circumvalatiunii. Oricum , sa ne rugam sa nu trecem pe culoarea care nu trebuie ! Bafta tuturor la volan.

                Comment


                • #38
                  Alte date mai detii ?
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by boris View Post
                    Alte date mai detii ?
                    Tehnologia WiMAX
                    Internet fara fir la viteza maxima, cu Alcatel-Lucent
                    La Timisoara, Alcatel-Lucent a experimentat, in premiera pentru Europa de Sud-Est, o noua tehnologie a telecomunicatiilor. Sistemul WiMax combina conectivitatea la viteza mare cu mobilitatea utilizatorilor, intr-o configuratie mult simplificata, fata de actualele solutii de comunicatii fara fir.

                    In urma accidentelor de circulatie, ranitii transportati in ambulanta spre spital vor fi asistati, cautati in fisierele spitalelor si diagnosticati in timp util prin intermediul internetului, de catre medicii unitatii destinatare. Infractorii vor fi urmariti de camerele video plasate in intersectiile Timisoarei, conectate la masinile Politiei, fiind identificati totodata in baza de date a institutiei. Tot cu ajutorul internetului, oamenii vor putea, spre exemplu, sa participe la o conferinta de presa, din masina personala, aflati in drum spre serviciu, chiar mergand cu viteze de 100 de kilometri pe ora... Totul in timp real.

                    Sunt cateva servicii care, in viitorul apropiat, ar putea fi accesibile si timisorenilor, cu ajutorul noului sistem de internet fara fir lansat de compania Alcatel-Lucent.

                    In premiera in Europa de Sud-Est, Alcatel-Lucent a prezentat miercuri tehnologia WiMAX @ Work, un sistem de telecomunicatii ce va permite utilizatorilor accesul la servicii de internet fara fir la viteze maxime.

                    "Din punct de vedere tehnic, noua tehnologie va permite operatorilor de telefonie mobila sa intre pe fix, iar celor de telefonie fixa sa intre pe mobil", a spus Dan Bedros, vicepresedinte al Alcatel-Lucent pe Europa de Sud-Est.

                    In prezent exista mai multe moduri de a capta datele din eter: Wi-Fi, Bluetooth, GPRS, 3G. Varianta WiMax poate ajunge cu acoperirea la 30 de kilometri de emitator, cu viteze de pana la 70 Mbps. O zona a centrului Timisoarei, unde se afla sediile companiei Alcatel-Lucent, este acoperita de sistemul WiMax @ Work.

                    Potrivit reprezentantilor Alcatel-Lucent, "estimam ca in anul 2008 va fi un an de marca pentru Wimax, avand in vedere numarul tot mai mare de operatori din intreaga lume". Alcatel-Lucent estimeaza ca valoarea pe piata mondiala a infrastructurii si serviciilor pentru solutia WiMAX va creste de la cateva sute de milioane de euro in 2007 la 3,5 - 4 miliarde euro, in 2009.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by boris View Post
                      Alte date mai detii ?
                      Compania telecom a prezentat mai multe aplicatii care ar putea folosi in viitor aceasta tehnologie, incepand cu servicii de voce, fixe sau mobile si pana la transmisiuni video in direct pentru fluidizarea traficului auto. Marile companii de utilitati ar putea instala echipamente de masura si transmisie in locuintele clientilor pentru a transmite date despre consumul de energie, apa sau gaze in mod automat in asa numitul "smart metering". Serviciile de politie sau spitalele ar putea instala echipamente conectabile la o retea Wimax in parcul auto pentru a comunica in direct date despre starea pacientului sau pentru a afla informatii despre un numar de inmatriculare.

                      Demonstratia are loc in baza unei licente de test, in prezent legislatia necesara adoptarii Wimax nefiind definitivata in Romania.
                      In testele de la Timisoara, viteza de download a fost 5Mbps iar cea de upload de 2Mbps dar maximul care poate fi atins este de 75 de Mbps au precizat reprezentantii companiei.
                      Dan Bedros, directorul Alcatel-Lucent pentru Europa de Sud-Est a declarat ca tehnologia Wimax este complementara celor deja existente si ca avantajele de cost si acoperire o califica pentru zonele izolate in care implementarea altor tehnologii nu este justificata de veniturile care ar putea fi obtinute si care in prezent nu sunt acoperite de operatori.

                      "Solutia ideala pentru conexiuni fixe la internet este fibra optica (cablu) dar in acelasi timp, daca vrei mobilitate, Wimax e solutia ideala. Concurenta va fi pe bucle locale, retele mobile care sa acopere cu internet mobil un oras intreg sau o zona, operate prin parteneriate public-privat de primarii. O completare a WiFi", a spus Dan Bedros.

                      O alta conditie pentru succesul acestei tehnologii este data de existenta terminalelor, telefoane mobile Wimax sau modem-uri pentru laptop care folosesc aceasta tehnologie.
                      "Primele platforme Wimax de la Intel vor aparea la jumatatea anului viitor dar probabil ca pana vor ajunge in Romania va dura ceva mai mult", a raspuns Irinel Burloiu, country manager Intel in Romania la intrebarea Business Magazin. In acest fel, standardul WiFi utilizat acum de majoritatea laptopurilor pentru conectarea la internet va fi inlocuit de Wimax.
                      Alcatel-Lucent are unul dintre cele 5 centre de cercetare-dezvoltare Wimax la nivel mondial in Timisoara, activitate care implica acum 200 de angajati.



                      PS: fac precizarea ca cele doua articole sunt din timpolis si businessmagazin.

                      Comment


                      • #41
                        In intersectia din Calea Sagului, veneam de pe Rebreanu dinspre Judetean, si era coada la semafor, asa ca am hotarat sa o iau pe liniile de tramvai si sa fac stanga pe verdele tramvaiului, dar pe rosul autovehiculelor. Daca imi vine ceva acasa va anunt, dar cum spuneau si altii, se pare ca nu sunt rutiere camerele ci pentru o mai buna sincronizare a semafoarelor si sunt ale primariei.
                        Last edited by vlady_zch; 13 March 2008, 22:39.

                        Comment


                        • #42
                          Stiti daca camerele de pe giurgiului merg? Sau macar cateva dintre ele?
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Vlady nui problema si banii din amenzi tot a primariei sunt
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Nu este de joaca cu camerele.O cunostinta a primit poza si amenda acasa de la camerele de la Bila

                              Comment


                              • #45
                                Clar
                                te asteptam sapt viitoare la intilnire ora 16 stadion
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google