Capacitate Ulei Motor Logan 1.2 16v ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Eu cand am luat-o de la dealer uleiul pe joja era la nivelul maxim dar nu peste acel marcaj. Era exact la maxim fara sa depaseasca nici macar cu`n sfert de milimetru.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #47
      Originally posted by prodenone View Post
      La mine a venit din fabrica cu ulei aproximativ 3-4 mm peste limita maxima. Ma intreb daca nu cumva trebuie verificat nivelul fara a apasa joja de tot, ci doar pusa pe garnitura (deci fara sa faca clic)? asa nivelul ar fi numai bun; altfel nu pot sa imi explic de ce vine din fabrica cu nivel peste maxim?!
      Iti spun sigur, cand verifici uleiul scoti o data joja, o stergi cu o hartie curata ori cu o carpa curata care nu lasa scape pe joja apoi o bagi pana la fund, apesi pe ea din contra pana la maxim sa fi sigur ca a ajuns la maxim O scoti cu grija si citesti de pe ea, la tine prorabil ori nu era masina dreapta ori motorul era fierbinte. In manual scrie ca verificarea uleiului se face pe o suprafata plana, dupa ce au trecut aproximativ 15 minute de la oprirea motorului si ca sa vezi ce chestie ... chiar e adevarat ce scrie acolo. Daca totusi ai facut verificarea corecta a uleiului, si tot ai 3-4 mm deasupra nivelului maxim, nu trebuie sa te ingrijorezi, fi sigur ca nu e asa la toti, toat tu ai avut ,,norocul`` sa iti puna un pic mai mult ulei in masina. Problema mare era daca gaseai 3-4 mm sub nivelul minim.

      Comment


      • #48
        Trebuie sa ai grija si cu schimbul de ulei cand il faci sa nu pui prea mult ulei.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #49
          A verificat mecanicul in aplicatia de la Renault..habar nu am cum se numeste inainte de a turna uleiul proaspat in motor.Intra fix 4 litri.Nu stiu de unde scoateti alte valori..Am verificat joja,e la fix,nici mai mult nici mai putin.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • #50
            când faceam reviziile la reprezentanta ,bagau tot uleiul in motor.de fiecare data era cu jumatate de centimetru in plus.in timp asta s-a transformat in usoare pierderi de ulei pe la garnitura baie si pe la simering fulie.dupa ce am pus numai eu ulei asa cum trebuie nu mai curge ulei nicaieri.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • #51
              Originally posted by micutzu666 View Post
              A verificat mecanicul in aplicatia de la Renault..habar nu am cum se numeste inainte de a turna uleiul proaspat in motor.Intra fix 4 litri.Nu stiu de unde scoateti alte valori..Am verificat joja,e la fix,nici mai mult nici mai putin.
              Confirm,
              Bagat mecanicu fix 4 litri si este cu fix 5 mm peste nivelul maxim . Lucrare efectuata la reprezentanta bineinteles.Am asteptat 30 minute sa se scurga uleiul din motor. Deci, cum zice romanul : " Nu e toate la fel e dupa cum ai noroc! " .

              Comment


              • #52
                Da pt ca in reprezentanta habar nu au sa faca un schimb de ulei(depinde pe cine nimeresti in ziua respectiva) , eu am fost patit cu ei.Eu stiu ca atunci cand faci un schimb de ulei primul lucru care se face se scoate busonul de umplere si joja tocmai pentru a se putea scurge cum trebuie uleiul , nefacand operatia asta automat vei avea mai mult ulei in motor.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #53
                  Sunt interesat de o procedura de inlocuirea filtrului de ulei la logan 1200
                  Multumesc.
                  Last edited by ovdumi; 13 December 2014, 12:13.

                  Comment


                  • #54
                    In reprezentanta mi-au pus 3,75 l ulei si cand am masurat nivelul uleiului este intre minim si maxim, la fel cum a venit masina din fabrica.

                    Comment


                    • #55
                      @ovdumi filtrul de ulei il gasesti sub pompa de servo-directie(Logan cu servo si AC) iar ca sa-l scoti iti trebuie o cheie de filtru universala.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by ovdumi View Post
                        Sunt interesat de o procedura de inlocuirea filtrului de ulei la logan 1200
                        Multumesc.
                        Daca nu o urci pe elevator si vrei sa o faci pe loc drept atunci trebuie sa ridici pe cric roata dreapta fata, scoti roata si apoi ai acces la filtru ulei. Un pic incomod, dar se poate lucra. Nu se schimba doar ridicand capota, pt ca e pozitionat in partea de jos aproape de scut. Filetul e normal deci se strange in sensul acelor de ceasornic si se desface invers acelor.
                        Last edited by amigos; 13 December 2014, 15:04.

                        Comment


                        • #57
                          multumesc pentru informatii. am cheie de filtru de la 1,4 si sper sa mearga. nu vreau sa ma dau mare dar schimbul de ulei si filtru se poate face si in alta parte decat la service cu exceptia perioadei de garantie.
                          imi cer scuze daca nu e locul aici dar as dori sa stiu daca cineva a mai avut problem cu turbina. la mine in treptele mai mari de 3 se produc vibratii in bord. mi-e teama sa nu fie prin ea un soricel.
                          Last edited by ovdumi; 13 December 2014, 22:12.

                          Comment


                          • #58
                            Vezi ca filtrul de ulei la 1.2 este muult mai mic decat la cel de 1.4 .

                            Daca ai cheie "fixa" pentru filtrul de 1.4 in mod sigur n-ai ce face cu ea la cel de 1.2.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • #59
                              sper s-o gasesc la vanzare

                              Comment


                              • #60
                                Unul din modelele de cheie universala e de felul acesta.
                                Attached Files
                                Last edited by crististreulea; 15 December 2014, 11:09.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google