Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut ,

    1.5 dci 65 cp, 102.000 ambreajul meu da semne de oboseala cand se incalzeste si cand masian este plina , Ca si simptome atunci cand este un pic subturata ex ( trepta 3 la 40km
    si apesi brusc acceleratia turometrul o ia inaintea itezometrului ) cred ca patineaza , mentionez ca masina este din 2006 a dec nu a fost taxi si are nr de km reali .
    Acest patinaj al amreajului pai poate fii cauzat si de altceva in afara uzurii discului

    Comment


    • Poate sa patineze daca ajung pe disc ulei de motor sau de transmisie,dar cred ca ai fi observat asta.Eu cred ca ai discul uzat.

      Comment


      • NU luati Exedy, la mine a patinat de nou si pe la 20k am pus ambreiajul de snova, original, Valeo, cu vreo 80k la bord. probabil tine pana dau masina la remat, are 215mm.

        Comment


        • La mine merge perfect Exedy......

          Comment


          • 170.000 km,masina este taxi...ambreiaj valeo

            Comment


            • 150.000 km ambreiajul original.

              Comment


              • 180.000 pe logan 1.5dci .

                Comment


                • 142.000, 1,5 dci 2006

                  Comment


                  • depinde de masina si sofer

                    La diesel originalul l-am schimbat la 190 mii apoi am dezmembrat masina la 358 mii km

                    Comment


                    • Logan 1.4 2006 111.000km, schimbat acum doua zile, placa si rulmentul erau ok dar discul era uzat. Am ales ambreiaj Valeo de origine cu rulment de fabrica pe semirotund. s-a chimbat complet masina, parca-i noua.

                      Comment


                      • un pret ptr. piese (de unde le-ai luat) si manopera (la ce service)?

                        Comment


                        • Originally posted by Khaymera View Post
                          Logan 1.4 2006 111.000km, schimbat acum doua zile, placa si rulmentul erau ok dar discul era uzat. Am ales ambreiaj Valeo de origine cu rulment de fabrica pe semirotund. s-a chimbat complet masina, parca-i noua.
                          Adica o sa aiba in continuare la ralanti acel tacanit specific ?
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • Inevitabil.

                            Tacanitul ala este semnatura celor de la Valeo.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              eu nu m-as baza atata pe un ambreiaj. am cam 80 de mii si nu cred ca o mai duce prea mult. daca mai fac 30 de mii, sunt supermultumit, dar nu cred. acum depinde cum mergi si tu. mie imi cam plac plecarire mai "rapide" de la semafor si in mers schimb des, nepastrandu-mi banda mai mult de 50 de metri.
                              salut eu am un 1,4 mpi 148000 km ambreiajul original valeo cam de vreo o luna am inceput sa simt ca patineaza...

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                un pret ptr. piese (de unde le-ai luat) si manopera (la ce service)?
                                Kit-ul l-am luat de la user-ul ,,planetara,, 300ron(placa presiune, disc si rulmentul de origine) + 50 rulmentul de fabrica, l-am instalat la un mecanic recomandat de el 250ron. Totul a fost mai mult decat ok.
                                Last edited by Khaymera; 19 January 2015, 14:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google