Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aha, buna afacerea, un pret decent per total.

    Lasati-l dracu de tacanit tipic Valeo, nu in aia consta fiabilitatea ambreiajului.
    Poate sa tacane din minutu' unu' de cand il pun pe masina, daca tine macar juma' cat a tinut (si inca tine) asta de fabrica, Valeo (de origine) scrie pe fruncea mea cand va fi cazu'.

    Comment


    • Originally posted by alexe george View Post
      salut eu am un 1,4 mpi 148000 km ambreiajul original valeo cam de vreo o luna am inceput sa simt ca patineaza...
      Daca nu l-ai reglat niciodata, desurubeaza 3 spire la cablu de ambreaj si vezi rezultatul (daca mai patineaza si sa nu "agate")

      Comment


      • Logan 1.4, 2007, a tinut 91000 km, dar a fost muncit rau de tot. Khaymera de ce ai mai cumparat inca un rulment? Ce kit de ambreiaj are cutia de 1.4? SI ce marca buna sa cumpar?
        Last edited by lucian h; 19 January 2015, 21:39. Reason: corectare
        sigpic
        Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

        Comment


        • A mea are 7 ani si 56000, inca merge brici, dar un vecin tot cu 1.4, din 2004, aproape 180000 a trebuit sa-l schimbe, ca incepuse sa patineze. Tot Valeo a cumparat.
          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

          Comment


          • Rulmentul cu care vine kit-ul de origine este un pic diferit fata de cel de fabrica( ca doar sunt piese de schimb).
            La mine si cred ca toate loganelele 1.4 de fapt, au avut din fabrica valeo. Eu sunt multumit de cum se comporta masina dupa schimbare, mai departe faci si tu cum crezi si ai grija la tepe.

            Comment


            • Ce producator este stantat pe rulmentul de origine?
              sigpic
              Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

              Comment


              • Cel de origine este ina iar cel de fabrica snr

                Comment


                • Zgomot Ciudat Dupa Schimbarea Ambreiajului

                  Buna ziua
                  Logan 1.5 DCI 86cp,euro 4

                  Am schimbat si eu ambreiajul la masina in service dacia(417 cost manopera)
                  ambreiaj luk (codul 622 3096 09)
                  rulment Presiune Hidraulic Valeo 804527

                  dupa schimbarea lui a aparut un zgomot la motor
                  se manifesta la relanti,chiar daca calc ambreiajul,in mers nu face,chiar daca motorul e rece sau nu
                  nu ma indoiesc de provenienta pieselor dar cred ca zgomotul a aparut in urma asamblarii pieselor
                  video: https://www.youtube.com/watch?v=NTPv...ature=youtu.be
                  Attached Files
                  Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                  Comment


                  • Vezi ca nu au fixat carcasa filtrului de aer in tamponul de cauciuc de sub carcasa,sau au pierdut tamponul si nu l-au mai montat.Asta dac ae vorba de pacaneala care am auzit-o eu.

                    Comment


                    • Un sunet asemanator am avut si eu, si este de la cutia filtrului de aer, acum nu stiu la tine, am incercat eu sa-l diminuez sunetul prin imobilizarea cat de cat a cutiei, incearca si varianta asta, de multe ori atinge capacul de la motor de capacul gauri pe unde bagi uleiul. Dar daca zici ca se aude exact dupa ce ai schimbat ambreiajul... nu stiu

                      Comment


                      • am incercat,chiar am dat jos capacul de la filtru de aer
                        parca se aude de mai jos,partea stanga a motorului
                        poate nu a mai pozitionat corect motorul( au demontat foarte multe piese la aceasta operatiune)
                        Last edited by Marcy; 7 March 2015, 12:32.
                        Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                        Comment


                        • Nu e vorba de capacul de plastic care acopera motorul ci de carcasa filtrului de aer care se fixeaza cu un tampon de cauciuc in partea de jos.

                          Comment


                          • Cel mai bine te duci înapoi si le explici ce se întâmplă si poate se mai uita odata

                            Comment


                            • A ramas sa ma duc luni in service
                              Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                              Comment


                              • pare zgomot de scut... e posibil sa nu fie strans vreun surub...
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google