Cat Tine Ambreiajul De La Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • adica pleci cu scart, daca apesi si acceleratia

    eu nu prea agreez diselul din 2 motive: pedala de ambreiaj foarte tare/greu (nu numai la dacia am observat aspectul asta, probabil e legat de volanta grea), adica nici nu pot sa dozez calumea cuplu ala ca sa plec lin, fara tremurat si smucituri de pe loc, ca incepe sa-mi tremure picioru pe pedala ) si cam smuceste in primele 2 trepte, chiar si in a-3-a. am mers cu un lodgy 1.5 dci in test drive cand s-a lansat, 110 cai, si am avut mari batai de cap cu smuciturile in primele 2-3 trepte si cu plecatu de pe loc. in rest mi-a placut, mai ales senzatia aia de cuplu, zici ca acu decolezi )

    la benzina imi place ca e foarte moale, apesi pe el ca si cum ai avea un burete la picioare
    Last edited by cristi....; 14 March 2015, 21:09.

    Comment


    • tare ambreiajul la diesel ?! e mai moale decat carpa. am dublu ambreiaj hidraulic, sau cum naiba se cheama. trebuie sa te pun sa-l calci.

      Comment


      • Deci daca ai cuplu nu inseamna ca pleci cu treapta a 2-A si dai drumul la ambreiaj ca la camion.Cand aveti 3-4 sute de cai putere mai vorbim.Am condus vehicule cu motor (mli 84)Perkins si avea doar 360 cp si abia,abia ma miscam.,
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • deci iti zic ca la lodgy mi s-a parut ca trebuie sa mergi la sala ca sa nu te ia cu tremurat la picior, atat de greu era. masina noua, de test drive. mers si prin alte reprezentante, apasat pedala la cele disel si mi s-a parut a fi grea si la ele, la cele disel ma refer

          probabil ca te-ai obisnuit cu ambreiajul tau si nu il mai simti

          in plus mai difera si punctul de cuplare: diselul ala mi se pare ca, cupla destul de jos fata de al meu care o ia cam la 3/4 din cursa combinat cu cuplul mult mai mare, imagineaza-ti ce calvar a fost pt mine sa plec de pe loc, mai ales intr-o zona unde riscul de accident era maxim (trecut peste 3 benzi de mers). mai aveam putin si-l rugam pe manageru de vanzari sa treaca el la colac sa ma treaca dincolo si de acolo sa ma urc eu )

          Originally posted by B997NDL View Post
          tare ambreiajul la diesel ?! e mai moale decat carpa. am dublu ambreiaj hidraulic, sau cum naiba se cheama. trebuie sa te pun sa-l calci.
          cum sa ai dublu ambreiaj hidraulic?! a pus dacia dsg/edc pe dacii si nu stiu eu ?)
          Last edited by cristi....; 14 March 2015, 21:25. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • nu stiu ce au pus, dar asa mi-au zis baietii de prin reprezentanta, service-uri.
            oeicum, e foarte moale. m-am urcat pe un taxi 1,4 si era de sala de forta. nu zic ca nu era posibil sa aiba probleme.
            oricum e clar ca e hidraulic.


            Originally posted by margelatu View Post
            Deci daca ai cuplu nu inseamna ca pleci cu treapta a 2-A si dai drumul la ambreiaj ca la camion.Cand aveti 3-4 sute de cai putere mai vorbim.Am condus vehicule cu motor (mli 84)Perkins si avea doar 360 cp si abia,abia ma miscam.,
            daca vrei, facem proba si iti arat ca pleaca cu a doua.
            e celebra filmare cu Base care pleaca cu loganul 2 cu a doua, ca zicea ca lui asa ii place.
            cauta pe pro motor emisiunea cu base.
            Last edited by B997NDL; 14 March 2015, 21:42. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • La ce ?La logan?prefer sa castigi decat sa strici tigaia pentru un amarat de pariu.Dau o bere.Si cu un shit de papuc de 1.9 d pleci cu a 2-a ,dar o mierleste odata si odata.Niciodata ,dar niciodata nu pui la bataie ..nevasta!
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • de unde ai scos-o cu nevasta ?! eu as pune-o la bataie dar n-are nimeni curajul.
                nu stric tigaia, stai linistit. facem cand vrei tu.

                Comment


                • Masina Man! Vorba vine nevasta.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • daca era vreun bmw d320 xdrive ma gandeam sa o cer, dar asa...

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Cum poti proteja din stil , ambreiajul? Doar sa calci pedala corect si sa debreiezi treptat, fara a accelera mai mult decat trebuie.
                      Asta se invata la scoala de soferi sau e nevoie de o academie, dupa?

                      Conteaza unde faci km aia, asa cum s-a zis mai sus, urban sau extraurban.
                      Ca daca faci taximetrie in oras, nu ajungi la 200k cu un kit de ambreiaj.

                      La 120k, ambreiajul Logan-ului zici ca e la prima tinerete. Sa ma laud si eu, chiar de nu imi sta in caracter.
                      Sper ca nu vorbesti serios...
                      Iti inchipui ca un stil ponderat in a conduce nu are importanta?
                      Ia vezi tu cat de repede schimba un ambreiaj unul care da drumul brusc la ambreiaj sau unul care are tendinta de a sta cu stangul permanent pe el...
                      Am mai vazut destui care sunt opriti la stop in panta sau rampa si nu folosesc frana ci tin masina pe loc din ambreiaj. Crezi ca asta ii face bine?

                      Comment


                      • Si eu vorbesc despre portocale?
                        Doar sa calci pedala corect si sa debreiezi treptat, fara a accelera mai mult decat trebuie.
                        Mai conteaza si frecventa schimbarilor de trepte, de aia nu cred ca ai ajuns la 380k conducand prin oras.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Cum poti proteja din stil , ambreiajul? Doar sa calci pedala corect si sa debreiezi treptat, fara a accelera mai mult decat trebuie.
                          Asta se invata la scoala de soferi sau e nevoie de o academie, dupa?
                          Tu asa faci? Debraiezi treptat? Daca da, atunci nu-i mai sfatui si pe altii sa faca la fel, ca-i inveti prost.
                          Le cam incurci; poate ambreiezi usor, sau treptat cum spui d.ta.
                          Last edited by IancuMIC; 18 March 2015, 15:07.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • O calc brusc, ii dau drumul sa revina treptat.
                            Lasa sa le incurc, important e sa procedez corect in masina.
                            Greseala de exprimare, mi-o asum.
                            Last edited by mr.K; 18 March 2015, 15:11.

                            Comment


                            • eu stiam ca ambele actiuni trebuie efectuate rapid ca sa se evite patinarea prelungita care uzeaza discul. inseamna ca eram prost informat...

                              Comment


                              • In toata ecuatia asta, discul e...consumabil ( prin modul sau de lucru, se uzeaza cu timpul si trebuie inlocuit); Preferi sa fie alte parti ale transmisiei? Nu cred ca ai dori sa protejezi discul in detrimentul planetarelor, ale pinioanelor cutiei, samd.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google