Cati Litri Am In Rezervor?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ok am inteles! merci.

    Comment


    • #47
      am nevoie de ajutorul vostru trebuie sa setez cb

      Salut prieteni loganisti am intrat pe topicul asta deoarece se intampla sa am si eu nevoie de afisarea litrilor din rezervor ... am facut operatiile cu butonul de la ceasuri si in afara faptului ca am dat drumul butonului dupa ce acele se plimba si am reapasat imi arata toate optiunile km ,benzina etc dar mi le afiseaza sub forma de eroare adik nu pot citi nimic din ce e acolo .. ma intereseaza setarea cb cumva sa mi afiseze tot ce trebuie mai ales benzina precizez ca am un logan 1.4.preferance din 2006 as aprecia ajutorul vostru in mod deosebit deoarece de aici am invatat multe lucruri despre masina de care nu stiam... multumesc!

      Comment


      • #48
        Salut

        Asta te ajuta?
        Scuze pentru calitatea "FullHD"

        Originally posted by florin6234 View Post
        stie cineva ce inseamna 7101? nu este nici o problema ca se misca acele asa anapoda nu se nimic peste cap? cat la 100 este sigur ca indica corect?
        Salut

        Da indica corect. Fa si tu testul. Vezi cati litri ai in rezervor, te duci alimentezi cu 10 litri, dupa care de uiti din nou cati litri ai in rezervor si vei vedea ca ai cantitatea de dinaintea alimentarii + cantitatea alimentata de la pompa. Asta numai daca nu ai aflat inca
        Last edited by DaniD; 24 April 2010, 12:40. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #49
          scriu si eu primul post ca nou posesor de logan.
          am incercat si a mers. soft 81101. mai am 6L in rezervor.
          am masina de aproape o saptamana si am cumparat 21 L cand am luat masina. de atunci am facut 160 km in oras. oare cat de corect imi indica?
          aseara cand am ajuns acasa aveam 2 linii la benzina, azi am facut cam 7 km si mai am o linie, nu am prins decat 2 stopuri scurte, drum drept fara probleme de trafic. la o linie imi indica 6 L? din cate am citit trebuie sa fie 10-12L pe linie. sau daca este corect (ceea ce banuiesc ca este) inseamna ca am consumat cam 8 L la suta

          Comment


          • #50
            Salut si bine ai venit pe forum!

            Dupa calculele mele, daca ai alimentat 21 L si ti-au mai ramas 6 L ai consumat pe o distanta de 160+7KM 8.98L/100KM ceea ce la inceput e ok, chiar si pe parcurs ar fi ok, dar asta si in functie la cat este de aglomerat aradul. Oricum, esti prea la inceput, o sa-ti mai scada consumul asa in exterior cat si in oras. Nu cu mult dar o sa mai scada. Nu te sperie, dupa 2-3000 de km se schimba putin lucrurile.
            Nu te lua dupa liniiel de pe bord, nu te poti baza 100% pe ele, e bine sa nu astepti sa se aprinda beculetul. Cand se aprinde mai ai aprox. 5-7L de benzina in rezervor. Nu umbla asa cu masina, fiindca afecteaza, pe scurt, poate ti se topeste pompa de benzina si poti sa-ti cumperi una la 600RON. E mai ieftin un plin:P
            In fine, spor la citit!

            P.S. Te asteptam aici sa-ti faci un thread nou, sa-ti prezinti masina si sa pui poze!

            Comment


            • #51
              ... la o linie imi indica 6 L? din cate am citit trebuie sa fie 10-12L pe linie.
              Salut! 50L capacitate rezervor/9linii rezulta aproximativ 5,5L/linie.
              sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

              Comment


              • #52
                oki. asa imi pare mai normal. probabil am procesat informatia gresit. florin merci de lamurire.

                Comment


                • #53
                  Asa e impartita cantitatea de combustibil pe fiecare pavela:
                  Attached Files
                  INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by florin.fanatik View Post
                    ... 50L capacitate rezervor ...
                    Eu am reusit "performanta" sa alimentez cu 52 litri desi mai aveam in rezervor 12 litri!!!
                    Am vrut sa-i bag pana da pe-afara! Nush ce-a fost in capu' meu.
                    Am mers vreo 300km pana s-a dus prima liniuta.

                    Comment


                    • #55
                      Si eu am reusit sa bag aproape 60L dar nu este bine sa depasim limita de 50L,ce este peste aceasta limita da peste cap plutitoru si indica eronat.
                      Last edited by florin.fanatik; 21 September 2010, 11:24.
                      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Fane-CL View Post
                        Asa e impartita cantitatea de combustibil pe fiecare pavela:
                        Nu se poate pune sa indice o linie=5 litri?
                        I HAVE A !sigpic
                        fara linkuri externe in semnatura

                        Comment


                        • #57
                          Daca stai sa te gandesti mai bine, o linie indica 5 litri. Rezervorul este de 50L iar cand se aprinde beculetul iti mai raman 5 litri de benzina in rezervor. Asta inseamna 9x5l=45L+5L de la martorul "marsh la alimentat" = 50 L

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Fane-CL View Post
                            Asa e impartita cantitatea de combustibil pe fiecare pavela:
                            si rezerva unde este? aceasta are 5 litri iar prima liniuta nu are 6 litri, ci are 1 litru si tot asa, in cazul ala...
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              bogdan_1984 cred ca iti dai seama ca n-am desenat eu chestiile alea din poza... Se interpreteaza asa: plecand de la rezervor plin, la 47 l dispare prima pavela, la 44 a doua, tot asa. O sa vezi ca ai de fapt 6 l rezerva.
                              X@by se poate, insa trebuie rescris eepromul din bord.
                              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                              Comment


                              • #60
                                citeam un post mai sus ca se poate vedea daca ai erori? nu am inteles care e faza..ideea e ca la mine imi apar mai multe patratele decat liniutze orizontale, si niciun plus!!!
                                fara

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google