Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Prefer sa am un cauciuc bun si pt situatiile neprevazute, fie ele rare. Sunt cauciucuri care indeplinesc doar minimul de siguranta, chiar si in conditii normale de exploatare. Conditii normale in traficul de la noi?
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • #17
      Situatiile neprevazute sunt conditionate de prea multi factori ca sa ne raportam doar la anvelope!Oricum am inteles ce vrei sa zici!Cat depre trafic...La noi inca se circula bine exceptand ambuteiaje si indisciplina!Sa vezi cum se circula in Turcia sau Cairo!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #18
        F bine subliniat de darkside: in conditii de uz normal, cu adaptarea vitezei la conditii de mers, si ochii in 4 mereu sunt cauciucuri ok. In conditii de franare de urgenta, sunt mizerabile, in special pe carosabil ud.
        In concluzie : mergi incet si f atent....Sunt excelente....
        mergi agresiv....Nu sunt excelente...

        Comment


        • #19
          Cauciucurile Kormoran sunt cartoane...Atata ca tin mult....Am 35000 km si sau uzat destul de mult dar am mers sportiv cu plecari cu scariituri si frane bruste....Oricum ca si siguranta sunt 0...O sa le schimb in viitorul apropiat

          Comment


          • #20
            Originally posted by cosmindan View Post
            Salutare.Sincer eu am renuntat la Kormoran la 6000 de km , si asta ca am fost nevoit sa pun o frana brusca, si masina s-a dus ca ''sania'', si asta se intampla pe uscat si cald afara.Normal cauciucul era cald si asfaltul fiind uscat , ar fi trebuit sa am aderenta buna, dar nu a fost asa.Cauciucul mi se pare dur si pe deasupra mai sunt si modelul 4 anotimpuri.Mi-am pus Matador 195/65/15 si sunt super mutumit de ele, in sensul ca simti masina ca sta pe sosea, si nu discut de aderenta care nu se compara.Modelul sunt Aquila Evo si nu au costat mai mult de 160 lei / buc cu montaj inclus.Cele vechi i le-am dat unui taximetrist
            exat asa am alunecat si eu cu ea dar...Sincer....Cred ca motivul era ca am facut trecerea de la 9 ani condus dacia1410 break la logan, si acum pun destul de des frane la limita si sincer se comporta exemplar (nu aluneca mai muld de 1-2 metri) cred ca e vorva si de sofer si de obisnuinta si de cat de tare esti speriat in momentul franarii

            Comment


            • #21
              Kormoranurile sunt cele mai proaste cauciucuri, in curbe, dar mai ales daca e apa pe jos pierzi imediat aderenta. Deci siguranta 0 cu cauciucurile astea, de aia nici nu se mai pun.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #22
                Te contrazic eu fac poiana des!!! Conduc de 10 ani pot zice spotriv cand am draci!!Niciodata nu am derapat fara sa triu sa redresez masina si mai important nu am derapat cand am intrat cu viteza corecta si unghiul corect in viraj!!
                daca nu cunosti limitele masinii sorry!!!
                hai pe drumul de poiana sa iti arat ce pot kormoranele!! Aaaaaaa si sa stii ca sunt cele mai proaste intradevar dar....Daca stii sa mergi garantat pe uscat si semi umed nu ai treaba!!!
                aderenta nu se pierde asa usor decat cu cauciucuri NOI!!!

                Comment


                • #23
                  Sustin si eu ce au spus si alti pe aicea,in legatura cu calitatea cauciucurilor kormoran!! Mai pe scurt is de toata prastia.Eu am vre-o 36000 si ceva de km cu ele si deja is tocite destul de tare,(am facut rocada cu cele de pe spate pe fata )si mai trag de ele vara asta ca sa isi faca damblaua si le dau naibi!!
                  La aderenta,ca si cum nu ar fi, cum prinde un pic de apa sau ceva is ca si baloanele(nu au nici o treaba),ca sa nu mai zic ca si pe uscat nu au nici o treaba cu asfaltul,a trebuit sa pun si eu de vre-o cateva ori ceva frane bruste si zici ca am fost pe zapada nu pe asflat uscat!!
                  Sa va mai zic ceva unchiul meu(care are tot logan cu kormorane pe el) are masina de vre-un an jumate si deja is tocite bine de tot cauciucurile(nu stiu cum de),dar ma-m gandit ca probabil merge mult pe drumuri din astea cu pietris si cu piatra multa!(nu prea merge prin oras)
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Eu am tinut kormoranurile vreo 40 de mii si iarna si vara si cand au ajuns aproape de limita de uzura le-am schimbat. Sunt de parere ca fac fata destul de ok daca se merge cu atentie, desi la franari bruste nu faceau fata deloc, saniuta era masina.

                    Acum am ales dunlop de vara, respectiv iarna si parca e alta viata.

                    Si putin OFF Topic: exista vreun centru care sa colecteze anvelope uzate? Ca nu mai am ce face cu kormoranurile si ocupa loc destul de mult.

                    Bafta
                    Don't touch! Never ever steal
                    Unless you're in for the kill

                    Comment


                    • #25
                      Mai!! Eu de ce nu alunec mai cu kormoranurile???

                      Comment


                      • #26
                        Pai tu sa ne spui :P. Eu tot ce stiu e ca de cateva ori ziceam ca nu ma mai opresc, e adevarat ca era nevoie sa ma opresc destul de repede
                        Don't touch! Never ever steal
                        Unless you're in for the kill

                        Comment


                        • #27
                          Kormaranu` ca el asa .....Dar de montana ce ziceti ?? ) eu montana am si am ~ 46000 mai merg vara asta pana acum de derapat nu am derapat dar am grija prn curbe intru un pic mai incet cand ploua decat atunci cand este uscat
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            De montana chiar nu stiu prea multe, am auzit doar ca trebuie destul atentie si cu ele . Mai mult nu.
                            Don't touch! Never ever steal
                            Unless you're in for the kill

                            Comment


                            • #29
                              Montana am avut pe fosta dacie si....Sincer ce pot sa zic este ca ,cand trebuia sa franez de urgenta si apasam cu toata forta pe pedala tot nu se blocau rotile !!!! Asa ca,,,mereu opream unde doream dar...Se lasa cu febra musculara deci concluzia: la asa frane nu conteste cauciucul ;))

                              Comment


                              • #30
                                Eu am cauciucuri de iarna Goodyear..Am mers cu ele cam 8000 km. Dupa ce mi-am pus Kormoranele am avut un adevarat soc..Am franat puternic undeva si era cat pe ce sa ma opresc in fundul celui din fata mea...Este diferenta foarte mare... Stiu ca este diferenta intre cauciucurile de iarna si cele universale, dar nu credeam sa fie difernta asa mare.. Cu Goodyear masina ramanea aprope nemiscata in timp ce cu kormoranele.....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google