Ce banca sa aleg

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce banca sa aleg

    As vrea sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari exact in ordinea in care sunt...
    Nu ma pot hotara cu ce banca sa fac credit ptr masina...
    Imi trebuie 20000RON si veniturile pe toata familia sunt 1658RON adica 3Membri(eu tata mama)as vrea pe o perioada de 5-6ani
    Asa ca va intreb:
    1.La ce banca aveti credit?
    2.Credit Auto sau Nevoie Personale sau Leasing?
    3.RON sau EUR sau alte valute?
    4.Dobanda fixa sau variabila?
    5.Cat platiti rata?
    6.Cat platiti comisionul de administrare lunara?
    7.Ce banca imi recomandati?Si ce tip de credit?
    V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta sa ma decid...

    sigpic

  • #2
    la un moment dat ma hotarasem sa fac un credit de nevoi personale la alpha bank care are cea mai mica dobanda dar in urma depuneri dosarului nu miau acordat creditul nu aveam vechime in munca...azi am fost la BRD sa fac credit auto au dobanda fixa cam 13% parca si la 20000 vine o rata de 275 ca tot atat vreau si eu sa iau. Acum tu tre sa te hotarasti cum vrei sa o iei cu bani jos prin credit de nevoi personale sau auto unde girezi cu masina cartea masini ramane la ei pe toata durata creditului si casco obligatoriu. .....uite aici un site care poate te ajuta www.finzoom.ro ai toate bancile. Am uitat sa zic rata de mai sus este pe o perioanda de 10 ani.

    Comment


    • #3
      1 BRD
      2 Credit Auto
      3 RON
      4 Variabila (asta-i o optiune personala sper sa nu ma fi pacalit)
      5 390 RON/luna, avans 0 (asa am vrut eu), pe 7 ani. Nu include CASCO
      6 15 RON luna(singura chestie care ma enerveaza la BRD)
      7 Daca nu ai bani de avans credit auto de la BRD e cam singura optiune. Daca ai bani de avans cauta ca sunt banci mai avantajoase chiar si leasingul este o optiune demna de luata in seama atat ca nu esti proprietar. Daca ei credit nu te baga la credit de nevoi personale ca nu se merita.
      Precizari: Loganul meu este de 7200 euro (pentru a sti la ce valoare sunt facute calculele de mai sus) iar comisionul de administrare cont de la BRD e fix nu la valoarea creditului.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        Loganul meu e vreo 12260euro adica 400mil si eu am deja 200mil... si cred ca tot pe brd o sa merg...

        sigpic

        Comment


        • #5
          Daca ai bani de avans intreaba cel putin la urmatoarele banci: BRD, BCR, CEC si banca Transilvania. Nu te arunca direct la BRD. Si daca pui garantie masina cartea masinii sta la tine nu la ei (cel putin la BRD). A si intreaba de DAE nu de rata dobanzii. Sa-ti dea scris cate este la fiecare si care este mai mica aia este cea mai buna banca.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            nu stiu cum ai tu dar mie mia zis ca ramane la ei cartea masini nu am luat masina dar cand am fost sa iau actele asa mia zis...si nu poti sa o vinzi pe perioada creditului ca girezi cu ea...pentru ca daca ai cartea masini poti sa o vinzi si nu stiu ce sa zic

            Comment


            • #7
              da ma uit la cec dar vad ca la ei dobanda e variabila...
              azi am fost la dealer si ala de acolo era cam pampalau saracu baiat...
              si n-am inteles cum se procedeaza exact...
              cine stie sami zica pasii deci ma duc cu doasru el se uita il aproba sau cum e?comanda de masina cand o da?

              sigpic

              Comment


              • #8
                Pai ce sa spun, eu am avut noroc ca am dat la dealer de cel mai bun agent al lor( de aia dupa ce am luat eu masina l-au pus director de vanzari la vehiculele Renault), mi-a verificat dosarul si a dat comanda la masina. Dupa m-am dus la banca cu dosarul si mai departe mi-a zis tanti de acolo ce sa mai fac(cand sa vin si alte alea). Totusi eu stiam dinainte ce acte am nevoie la dosar ca a fost nevasta-mea in recunoastere si m-am interest si eu pe net si nu a fost nevoie sa fac multe drumuri.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #9
                  si in cat timp tia venit masina? la ce dealer ai fost si de unde ai ridicat masina?

                  Comment


                  • #10
                    Aproximativ 2 saptamani si jumatate de la comanda (cand creditul nici nu era aprobat) cu tot cu 1 MAI(liber). Dealerul nu stiu daca am voie sa-l spun. Cum adica de unde am ridicat masina?
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #11
                      adica de exemplu eu vreau sa ma duc la un sowroom de langa mine si vroiam sa stiu daca aduc si ei masini sau doar fac actele si te trimit la cobalcescu adras s.a.m.d. sa ridici masina?

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu sincer. In Braila este un singur dealer cu showroom, cu service si magazin de accesorii in aceeasi locatie asa ca totul se face la el adica si comanda si ridicarea masinii.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Cele mai bune dobanzi si fara comisioane este Piraeus Bank...chiar acolo la Miga au o agentie

                          Comment


                          • #14
                            eu pana la urma am facut la brd am agentia aici la parteru blocului... si ma declar multumit pana acum...

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              sa ne zici cand te vedem cu masinuta la intalnirile LoganClub

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google