Ce Boxe Sa Aleg?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sa inteleg ca virgula cu statia ataci numai wooferu.

    Ce ai ales tu sunt OK (daca ai banu ), mai ales pe fata ca au tweetere separate.
    E bine asa, ca pe spate nu mai trebuie sa tai din tabla.
    Plus ca mai scot si ele ceva bass pe langa woofer.

    Comment


    • #32
      Mda cu statia misc numai woofwrul.

      Boxele nu vreau sa le amplific vreau doar sa se auda mediile si inaltele mai bine ca acum am boxele stock si se aud cum se aud.
      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

      Comment


      • #33
        la ce caracteristici va uitati cand alegeti boxele? pe mine ma intereseaza sa se auda un sunet clar "limpede' si sa aibe in acelas timp si bass.

        Comment


        • #34
          Daca vrei mai mult bass nu prea se poate din usi iar pe spate trebuie marite gaurile si puse niste difuzoare ovale de calitate si amplificator pe ele.
          Mai bine iti pui subwoofer si schimbi playerul si eventual 2 tweetere. Oricum sunet clar si de calitate nu poti obtine cu playerul original Blaupunkt. El e primul care ar trebui schimbat, deja pe difuzoarele originale se aude mai bine.
          Iar caracteristicile difuzoarelor e cam apa de ploaie, nu te ajuta nici 25%, mai degraba le iei dupa brand si pret. Pana nu le montezi habar nu prea ai cum se vor auzi.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • #35
            Alpine - Magnat - Kenwood

            Comment


            • #36
              eu am avut jvc ovale de 60w rms si impreuna cu un sony gt 420U faceau o treaba excelenta, se auzeau mai bine ca multe configuratii ... deci poti lua in calcul jvc ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #37
                eu am boxe alpine si mp3 player clarion, ce ziceti se impaca bine ? sau sa incerc cu un mp3 alpine ?

                Comment


                • #38
                  Salutare
                  Din motive de spatiu am nevoie de difuzoare auto de 10 cm.
                  ma intereseaza mai mult mediile si inalte de bass se va ocupa amplificatorul cu boxele din spate.
                  chiar nu ma pricep la boxee asa ca astept cateva pareri
                  multumesc
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Poti lua ceva de genu
                    / difuzoare coaxiale, 2 cai diametru difuzor: 10 cm putere RMS: 30 W putere maxima: 90 W impedanta: 4 Ohmi raspuns in frecventa: 75Hz-20kHz sensibilitate: 90 dB //


                    Dar ca auditie (acum fiecare stie ce vrea sa auda) vei avea un sunet mult disproportionat, stiu la mine cum era cu ovale 6x9" pe spate si 13 cm pe fata, departe sa fie un sunet cat de cat corect/ok.
                    Dupa ce am pus 17 cm pe fata, s-a schimbat totalmente sunetul, mai echilibrat, auditie mai buna.

                    In teorie bass-ul nu trebuie sa vina din spate, trebuie sa vina din fata ca la concert, sau sa fie un surround, cu bass din difurile spate vei avea disproportie mare (alta e treaba la un woofer ales corect).

                    Comment


                    • #40
                      woofer am in dotare tot un jbl nu foarte mare si statie tot jbl gto 2000 pentru el
                      motajul se va face pe un Tico si din aceasta cauza am nevoie de difuzoare mici pe fata pentru a intra in bord sau sub bord unde vin acestea
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Iti recomand hertz ce putere si ce clasa tu stii pe player merg hertz dieci daca vrei pe viitor sa pui amp i-a energy sau hi. Hertz are ceea ce vrem cu totii!

                        Comment


                        • #42
                          Eu am amplificat dieci si merg in traznet. Din player nu cred ca imi satisfaceau dorintele )

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by StefanConst View Post
                            Iti recomand hertz ce putere si ce clasa tu stii pe player merg hertz dieci daca vrei pe viitor sa pui amp i-a energy sau hi. Hertz are ceea ce vrem cu totii!
                            Si ce vrem cu totii?
                            MY CLA

                            Comment


                            • #44
                              Prin intrebarea asta cred ca tu nu vrei ce vrem toti, sunet clar bine definit la o putere mare.Hetz dieci pe amplificare se aud bine pana la un anumit volum unde ince sa se amestece sunetele si tweeterele fasie continu in loc sa aibe separatii, bineneinteles nu se compara ca si puse pe player

                              Comment


                              • #45
                                Aici te contrazic, adica, poate doar in cazul meu. Le-am amplificat, playerul mi-a fost setat de catre persoana de la care l-am achizitionat sa taie din una, din alta dupa un anumit volum. Evident, amplificatorul nu e dat la maxim, e reglat si el, "dupa ureche", dar te contrazic. Sunetul este clar si la maxim (in cazul meu, 35, atat permite nea' caisa de la Alpine). Acu' faptul ca ele merg clar pe player, nu contest, da' eu la volum 20 (asta e maximul pe care il folosesc), am claritate si volum pe care nu mi le putea reda playerul singur.

                                Dar, pentru ca totusi sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura, deja intrevad un upgrade la Energy, sau poate la Hi, daca-mi permite bujetu' si spatiul )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google