Ce Greutate Maxima Pot Incarca In 1.5DCI De 85cp?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Greutate Maxima Pot Incarca In 1.5DCI De 85cp?

    Na'seara, am si eu o mica problema asa ca voi ruga sa raspunda doar posesorii de 1.5DCI de 85cp model berlina (nu MCV bla bla...). As dori sa-mi spuna cei care au vechile taloane cu ce greutate maxima pot incarca masina (1.5DCI de 85cp) caci in noul talon nu scrie nimic, presupun ca unii dintre voi stiti, nici macar dimensiunea anvelopelor nu mai este scrisa. Are tata de incarcat niste oameni cu bagaje in ea si vrea sa stie ce greutate poate incarca maxim fara probleme. Nu vreau raspunsuri gen "cat se poate", "fara numar ca de-aia e diesel", nu ne batem joc de masinute. Multumesc!
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

  • #2
    Din punct de vedere al motorului si al transmisiei(banuiesc ca ai cutie JR5) poate duce mai mult decat tin arcurile spate, eu am un pickup dci85 care are sarcina omologata in RO de 700kg, iar cea proiectata de francezi este de 800kg.
    Cinci persoane cu bagaje normale nu cred ca pot rivaliza cu 800 kg, sarcina proiectata, eu am dus de cateva ori grutati mari de cca 6-700kg fara nici o problema.
    Datele fabricantului dau intre 360 si 415 kg in functie de versiune vezi http://www.dacia.ro/#/modele-si-pret...n/date-tehnice.
    PS Datele din talon nu corespund in general cu datele fabricantului.
    Last edited by detail; 1 June 2009, 00:02.

    Comment


    • #3
      daca te uiti pe site-ul dacia.ro la Date tehnice -> Mase si dimensiuni o sa vezi ca masa maxima autorizata este 1.600 iar masa proprie 1185 ... deci diferenta o reprezinta masa maxima ce o mai poti pune pe masina..

      S.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • #4
        Gata a citit si tata topicul i-am aratat, el ma lua pe mine cu taloane cu prostii, i-am zis de 1600 ca citisem pe sait la Dacia si mai vroia cu taloane daca stiu pe cineva, asa ca am apelat la forum si s-a convins. Multumesc inca odata, se poate inchide, are maine de carat niste bagaje mai voluminoase si mai greoaie + cateva persoane, nu cred ca ati vrea sa vedeti Prestige cu bari pe plafon si portbagaj de 1300 prins cu scoci, radeau toti care treceau pe strada de tata cand se chinuia cu scociul ala gros)). Maine il demontez ca face de ras toata masina, nici lui nu-i place, masina de tara dar n-are alternativa deocamdata. Se poate inchide, multumiri multe!
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google