Ce Logan Sa Iau ? Va Rog Un Sfat..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Va multumesc mult fratilor.


    Am facut un calcul si, in principiu, anual as face vreo 30-40 de mii de Km. Deci, il iau pe BENZINA.

    Bun, pana aici.

    Comment


    • #17
      Poţi să iei în calcul şi varianta cu GPL. Deocamdată merită.
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Directie asistata hidraulic - ce inseamna asta ?

        Pretul masinii difera dupa cum e pe BENZINA sau pe MOTORINA ?
        Last edited by Vasile01; 8 December 2010, 14:00. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Adica servodirectie.
          Modelele pe benzina sunt mai ieftine decat cele pe motorina, la echipari identice. Da un tura pe la un dealer si te lamureste cu tot ce vrei sa stii in amanunt.

          Comment


          • #20
            pai nu e bine , daca faci 30-40mii pe an atunci ia diesel sau gpl. parerea mea.

            Comment


            • #21
              Poți încerca să cumperi cu cupoane rabla in luna ianuarie, chiar dacă vei plăti impozit pentru Euro 5. Este oricum mult mai mic decât impozitul pentru Euro4. În ianuarie cred că vor costa sub 200 € tichetele, deci plusezi cu ~2000 € (presupunem că ai dat maxim 1000 lei/cupon) bugetul tău, și poți alege ceva de 10.000 €.
              Dacă e să rămânem la cifra ta de 8000 € am două opțiuni pentru tine, ambele costă 8500
              1. Laureate benzină, 1.2 16V (75CP)
              2. Ambiance diesel, 1.5 75CP

              Eu nu aș alege diesel decât dacă te fâțâi cu mașina prin oraș (1.6 16V-ul meu scoate cam 14% în aglomerația din București) sau dacă mergi foarte mult cu mașina pe afară
              La Laureate, față de Ambiance, ai printre altele:
              • Oglinzi electrice
              • Airbag pasager
              • Tetiere spate
              • Servodirecție
              • Computer de bord
              • Aer condiționat
              • Proiectoare
              • Oglinzi, mânere și bandouri în aceeași culoare cu caroseria
              • Geamuri electrice în față
              • Închidere centralizată
              • Radio
              • Reglare pe înălțime la șofer (dacă ai nevoie tu sau soția/prietena/copilul)

              Cel mai ieftin diesel care să aibă servo e Preference, 9200 €

              Eu aș merge pe Laureate 1.2 16V sau Preferance 1.6 mpi (7750 eur) - tot nu e prea dotată dar măcar ai servo.
              Poți vedea diferența dintre modele și pe site-ul Dacia

              Comment


              • #22
                O echipare mai jos de laureate nici nu trebuie luata in calcul , nu pot concepe ca o masina fabricata in 2010 sa nu aibe o minima echipare de confort si utilizare oferite chiar ca standard cum ar fi servo directie, abs , geamuri electrice si aer conditionat , asa ca mai bine 1.2 16v laureate decat un diesel chel ... e alegerea ta si vei avea nevoie de aer conditionat , eu prefer sa merg mai incet si sa ma ventileze aeru conditionat decat sa am motor mai puternic si sa fac sauna in masina ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #23
                  Hmm, incepator si vrei sa faci 40k pe an?

                  ON: Depinde ce vrei...1.2 16v care e depasit sau un 1.6 care e depasit si el,dar nu asa mult precum 1.2.
                  Echipare: Laureate! Parerea mea ca Prestige nu isi justifica banii,daca vrei jante,iti iei tu unele serioase,geamuri el. spate nu ai nevoie;singurul plus considerabil ar fii volanul si schimbatorul imbracate in piele.
                  Last edited by CataLiNNN; 8 December 2010, 16:03.

                  Comment


                  • #24
                    Pai ce-are ? crezi ca se supune vreunui risc major daca e incepator si conduce mult ? atentia sa fie prezenta in rest la multi km
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • #25
                      Nu ma refeream la asta.Mi se pare doar exagerat de mult

                      Comment


                      • #26
                        E multicel , dar cum zicea ca se duce in vizita cate un drum la 3,4 sute de km cred si eu ca face multi km , un gpl i-ar fi excelent , si ca pret/consum si la drum lung e mai bun ca un diesel
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #27
                          pentru fiecare cea mai buna masina este cea pe care o are....... dar daca tot ai intrebat eu unul care posed un benzinar de 1.4 laureate plus iar la serviciu am un diesel cred ca pot sa-mi dau si eu cu parerea fara sa supar pe cineva ... daca vrei doar sa circuli normal.. si sa nu ai costuri prea mari iti recomand L + care de fapt este un ambition (uite-te pe usa dreapta fata ) dar are toate dotarile . daca vrei forta si nu te intereseaza prea mult costurile de intretinere ia un diesel dar sa nu uiti ca o revizie simpla costa dublu si apare problema injectoarelor si a pompei de inj. datorita motorinei rom. care inca are multa parafina orice vei lua va fi foarte buna daca o exploatezi rational ... nu uita costurile de intretinere ale unei masini stau in talpa dreapta....

                          Comment


                          • #28
                            @catalin: ce inseamna depasit?

                            Comment


                            • #29
                              Se referea probabil la 1.2 depasit ca putere si ca e motor prea mic pentru logan ca si cilindree si putere, iar in cazul 1.6 cred ca se referea ca e depasit ca tehnologie , de azi poti sa ma numesti Catalin )
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #30
                                Da,Catalin Doar ca 1.6 este depasit si ca tehnologie si ca putere zic eu.

                                Fara sa fiu rautacios,in conditiile de fata si motorizarile disponibile eu as alege 1.2 16v .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google