Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

    Știu că întodeauna a fost loc pentru mai bine, așa că nu se știe niciodată când un reprezentant Dacia (din conducere) aruncă un ochi pe aici la "nemulțumirile" noastre.

    Mai știu că o dată înhămați la achiziționarea acestui brand de țară (dezvoltat de francezi, luat mâna de pe el, dar transformat de Renault în ultimii 14 ani), nu trebuie să avem pretenții exagerate, dar totuși, orice părere poate conta pe viitor pentru cei de mai sus.

    Încep eu...

    Balamalele de la portbagaj, în cazul în care avem bagaje multe, plecat în concediu, transportat diverse... mi se par cam mari astfel că trebuie avută atenție sporită la închiderea "capacului", să nu stricăm obiectele băgate acolo sau cablurile (chiar balamalele sau arcurile acelea, etc). Aș fi vrut un alt sistem de pliere gen "capota față", dar poate cine știe? Data viitoare, la Logan III?

    Voi cum stați la capitolul "nemuțlumiri"?
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

  • #2
    In afara de balamalele care "strica" bagajele si de fapt nu ai (nu poti folosi) portbagajul la cum arata... pasagerii din spate au mai putin loc decat in logan1. Ambreiajul fiind nereglabil e incomod pentru unii la modul in care a fost "calculat"... mai sunt si altele...

    Comment


    • #3
      Mai bine intrebai ce ne place la Logan II, mie si multora colegi cu mine ne place pretul, perfecta masina noua pentru taxi

      Comment


      • #4
        Sa înțeleg ca e la fel de idiot sistemul de la portbagaj ca la L1.

        Mie nu imi place DELOC calitatea plasticelor din interior.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Fanez View Post
          In afara de balamalele care "strica" bagajele si de fapt nu ai (nu poti folosi) portbagajul la cum arata... pasagerii din spate au mai putin loc decat in logan1. Ambreiajul fiind nereglabil e incomod pentru unii la modul in care a fost "calculat"... mai sunt si altele...
          Deci nu sunt singurul care a observat treaba cu balamalele... Am crezut că voi scăpa de aceeași problemă pe care o aveam la Opel Astra Clasic, dar nah, asta este.

          Cât despre ambreiaj, mi se pare relativ ok față de o defunctă mașină a mea din epoca de piatră pe nume Matiz. Nu știu dacă la aia se regla ambreiajul, dar știu că ținea sus de tot și era foarte enervant. Pentru motivul ăsta, dar și pentru multe altele, am măritat-o după nici 6 luni, spre deosebire de un vecin de-al meu, destul de tânăr dealtfel care o venerează și acum la mai bine de 15 ani de la achiziție.

          Originally posted by george.sce View Post
          Mai bine intrebai ce ne place la Logan II, mie si multora colegi cu mine ne place pretul, perfecta masina noua pentru taxi
          Ce ne place și cât de tare o lăudăm uneori știm cu toții, altfel nu o cumpăram. Mai nasol este când subiectivismul e la cote înalte..

          Originally posted by sebibv View Post
          Sa înțeleg ca e la fel de idiot sistemul de la portbagaj ca la L1.

          Mie nu imi place DELOC calitatea plasticelor din interior.
          Nu sunt expert în portbagajul de la L1 (păcat că au păstrat același sistem), însă mă pot lăuda că am mers (și) ca pasager cu multe Loganuri, fie ele și taxi, încât să spun că față de primele, pare totuși o schimbare în sensul bun. Că se putea și mai bine, este altă poveste, doar că "îmbunătățirea" asta s-ar fi regăsit în preț.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #6
            Legat de portbagaj, in afară de balamale, putem spune ca e foarte enervant ca nu au găsit o soluție ca atunci când inchizi portbagajul, sa nu pui mâna pe tabla din exterior și de multe ori sa te murdărești pe mâini. Un mâner cv ergonomic era necesar.
            Lipsa de antifonare este lafel o chestie deranjanta la viteze de peste 90km/h.
            Sistemul audio stock cu medianav, dacă poate fi numit astfel este o gluma.

            Comment


            • #7
              Inchiderea portbagajului pe cheie cu butuc e singura chestie care ma enerveaza teribil.
              In 2015, la 2 saptamani dupa ce am luat-o, masina mi-a fost sparta (distrus butucul). Si urma sa plec in concediu...

              Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

              Comment


              • #8
                Cele mai enervante 2 lucruri (banale as zice) pentru mine sunt lipsa plafonierei spate și că ușița de la benzină nu se deschide doar din interior.
                Aaaa și bonus chestiile alea de pe plafon in care se prinde portbagajul, de prima data 2din 4 s-au învârtit în gol

                Comment


                • #9
                  - modul de reglare al scaunului soferului pe verticala. Cu o mana actionezi parghia si cu cealalta te tii de volan si te impingi in picioare.
                  - stropitorile de parbriz mi-ar fi placut sa fie mutate de pe capota.
                  - rozeta de la reglajul spatarelor scaunelor. La Dieselul din 2010 era o parghie fiind mai usor de actionat si mai elegant.
                  - plafoniera mi-ar fi placut sa fie tot ca cea ca la Dieselul din 2010 adica cu lampa de citit;
                  - antena mi-ar fi placut sa fie mai scurta si montata in partea din spate a masinii;
                  - blocul de lumini a capatat deja un joc cam mare la schimbarea celor doua faze;
                  - camera de mers inapoi as fi preferat sa aiba linii de ghidaj dupa traiectoria rotilor dar este OK si asa;
                  - nu are Ecodrive;
                  - parasolarele as fi preferat sa se ascunda mai mult in plafon;
                  - nu are carenaj complet pe spate;
                  - din fabrica venea anul trecut cu o caricatura de cotiera;
                  - cele doua manere de care te apuci cand deschizi/inchizi usile scartaie.

                  In rest:
                  - foarte multumit de comportamentul lui 0,9 TCe in toate conditiile de trafic, de manevrabilitatea masinii, de volanul multifunctional, de spatiul interior, de cum se deschid/inchid capota, hayonul si portierele;
                  - superincantat de Easy-R, senzori, camera si clima;
                  - multumit de scaune, insonorizare, calitatea sunetului in cele 4 boxe, MediaNav (cu observatia ca ar fi putut fi montat un pic inclinat catre sofer si ceva mai sus), de ergonomia generala a bordului (un mare pas inainte fata de vechea generatie), de volumul portbagajului si de materialele folosite la interior;
                  - un pic dezamagit de consum (mai ales urban) dar este firesc: masina este inalta, are cauciucuri de 205 iar coeficientul aerodinamic care si asa este mare la Dacia, la un Sandero Stepway este si mai mare;

                  Am uitat ce era mai important. Sunt total nemultumit de lipsa indicatorului de temperatura a lichidului de racire din bord. O consider o mare magarie din partea producatorului care, din dorinta de a nu mai schimba termostate pe banda rulanta in garantie, a ales cea mai nefericita solutie cu putinta. Chiar daca am rezolvat problema cu acel ELM 327 nemultumirea ramane.
                  Last edited by gabrieln1960; 29 April 2018, 10:15. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    O sa parafrez prin a spune ca pt banii ce i-am dat pe ea noua, nu gasesti confort mai bun in acesti bani la alta marca.

                    Ce nu imi place in schimb este:

                    - Insonorizarea putea sa fie putin mai buna, nu ma astept sa fie mercedes esquee dar un pic mai buna la un ±12000 de euro s-ar putea.
                    - Ce ma enerveaza in schimb cel mai tare este sunetul cand ai plinul facut la rezervor, zici ca te dai cu barca cand pui o frana

                    Comment


                    • #11
                      Orednas, eu am masina de 1 an si nu am auzit niciodata zgomot de la rezervor. Si fac plinul destul de des

                      Comment


                      • #12
                        Poate e doar la Sandero Stepway.

                        Comment


                        • #13
                          Daca.mi aduc aminte parca auzeam si eu zgomote provenite din zona rezervorului la fostul Sandero "normal".
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • #14
                            Dacă ieri am ieșit undeva în apropiere de București (Ghimpați > Letca Veche), astfel că dus - întors nu am avut mai mult de 120 km, azi voi alimenta până la full deoarece voi face un drum de vreo 5 ori mai lung.

                            O să vă spun dacă și eu simt "barca". Vă țin la curent.
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • #15
                              La MCV Ph2 se aude imediat dupa ce faci plinul. Se aude doar in oras la accelerari/franari si denivelari.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google