Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Silviu
    Da, are dreptate, maisna se rastoarna daca virezi la peste 100 km pe ora. Din acest motiv daciile au fost facute cu optiunea de blocare volan care se activeaza astfel: daca viteza este mai mare de 100 km pe ora se activeaza sistemul de blocare al volanului pentru ca daca virezi te rastorni (100% sansa)...asa ca ai mai mari sanse de supravietuire daca nu virezi (sansa mai mica de 100%). Asta se intampla daca nu citesti manualul.

    Bun, lasand gluma de-oparte, da, masina nu este la fel de stabila ca una mai joasa dar si cu una mai joasa dai cu burda de "ciment" mai usor.
    E ca si discutia fonta vs otel: otelul e mai putin dur dar e mai elastic iar fonta este casanta dar mai dura. Depinde de tine sa gasesti concentratia optima de carbon....

    Comment


    • Eu am vazut o soferita care a rasturnat masina in timp ce o parca......Doamne apara-ne..

      Comment


      • Mi-am adus aminte ce nu-mi mai place la masina:

        - proiectoarele, practic nu au nicio functionalitate

        Comment


        • Exact... Si eu am observat ca nu ajuta deloc la vizibilitate.
          Si aerul conditionat. A mea are clima si chiar daca il dau la maxim rece cu ventilatie mai puternica, tot nu te face sa "tremuri" de frig, cum am vazut la alte marci. Cred ca au niste compresoare mai low-budget.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            @Merdiso, ce sa vezi la 100km/h inseamna rasturnare cam orice viraj. Nu crezi ca exagerezi putin?

            Inainte sa postezi trebuia sa-ti completezi profilul; cred ca din respect ptr ceilalti utilizatori asa era frumos si regulamentar.
            Eu cred ca nu. Ia priveste aici.
            Motoare puternice se pot pune pe masini de genul, altfel, sa-ti iei gandul de la viata daca trebuie sa faci o manevra mai brusca la o viteza insemnata.
            Eu discut de conditiile din Romania, unde la cati bolovani sunt prin trafic mai trebuie sa tragi de volan uneori, daca rulezi fin pe autostrada la nemti nu mai conteaza stabilitatea la viteze mari aproape deloc, cand vrei sa virezi, franezi putin si efectuezi manevra in conditii excelente.

            Originally posted by alinn28 View Post
            Mi-am adus aminte ce nu-mi mai place la masina:

            - proiectoarele, practic nu au nicio functionalitate
            Ba au una decisiva: vizuala.
            Fara caterinca, chiar arata foarte bine, mai ales cele dreptunghiulare de pe facelift.

            Originally posted by danielbostan View Post
            Exact... Si eu am observat ca nu ajuta deloc la vizibilitate.
            Si aerul conditionat. A mea are clima si chiar daca il dau la maxim rece cu ventilatie mai puternica, tot nu te face sa "tremuri" de frig, cum am vazut la alte marci. Cred ca au niste compresoare mai low-budget.
            Nu cred ca exista vreun element non-low-cost la Dacii daca ne raportam la"alte marci".
            La banii astia atat se poate momentan, best-buy in bugetul ei este clar, mai mult prin 2020 cu noua generatie.
            Tinand cont ca "noul" Duster foloseste tot platforma B0 si chiar aduce a masina "occidentala" in destule momente, ma astept la lucruri bune cu CMF-B, inclusiv la un 1.0 TCE.
            Last edited by Merdiso; 9 May 2018, 22:42.

            Comment


            • parerea mea de profan:
              Sandero din filmare youtube nu are cuplat nici un sistem de siguranta in testul elanului (nici macar ABS), nici 1300 nu facea asa!

              Comment


              • @Merdiso, serios? Ala e testul elanului. Tu vorbeai cam de orice fel de viraj. Hai sa nu amestecam mere cu pere.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Colegii se refereau ca proiectoare nu ajuta șoferul daciei... Pentruceilalti masina e într-adevăr vizibila si arata bine.

                  Comment


                  • Pe aceeasi logica Jeep Grand Cherokee ar trebui sa fie echipat cu un motor de 20 de CP....



                    Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Nu imi place:
                      Amplasarea difuzorului de la senzorii de parcare(orice om normal la cap il amplasa langa sofer, nu in portbagaj, stiu este in stalpul din spate) :- )
                      Amplasarea butonului S&S(daca ai si cotiera este un adevarat test de dexteritate sa dai de el, sa il si activezi si sa si vezi luminitaa aia rosie....deja iti risti viata in trafic ).
                      Faptul ca trebuie sa demontezi toata fata de usa ca ajungi la difuzoarele audio(am avut un Citroen bx de acu 22 ani, era mai bine gandit)
                      Anexa: ;-?
                      Proptitudinea cu care rezolva VC anumite probleme. (veti fi sunat de o colega... la pastele cailor)
                      Gradul de profesionalism din multe reprezentante Dacia (ieri zidar, azi mecanic si vopsitor)

                      O sa revin...

                      Comment


                      • Aeratoarele si plansa de bord la logan/sandero/dacia... 2018 sunt dintr-un plastic fff naspa. Dar si pe toate variantele de echipare, nu doar pe B&W. M-am uitat la modelul Black&White si ma asteptam sa fie ceva fain. Dezamagitor. Pe langa material, aeratoarele nu mai au acel click de inchidere. Plansa de bord din jurul aeratoarelor centrale/unitate radio arata mult mai urat, un negru cu ceva scipici...

                        Comment


                        • Originally posted by C.Mike View Post
                          Nu imi place:
                          Amplasarea difuzorului de la senzorii de parcare(orice om normal la cap il amplasa langa sofer, nu in portbagaj, stiu este in stalpul din spate) :- )
                          Amplasarea butonului S&S(daca ai si cotiera este un adevarat test de dexteritate sa dai de el, sa il si activezi si sa si vezi luminitaa aia rosie....deja iti risti viata in trafic ).
                          Faptul ca trebuie sa demontezi toata fata de usa ca ajungi la difuzoarele audio(am avut un Citroen bx de acu 22 ani, era mai bine gandit)
                          Anexa: ;-?
                          Proptitudinea cu care rezolva VC anumite probleme. (veti fi sunat de o colega... la pastele cailor)
                          Gradul de profesionalism din multe reprezentante Dacia (ieri zidar, azi mecanic si vopsitor)

                          O sa revin...
                          referitor la amplasarea Buzzerului pentru senzorii de parcare, o data cu mine si vecinu si-a luat masina noua, relativ similare, amandoua albastre, eu loganul din semnatura, el mondeo full, ieri seara parca, si din exterior se auzea senzorul, eu eram in spatele masini lui, si la ford mondeo, tot in portbagaj este pus.

                          sigpic

                          Comment


                          • Asta este, economie de fire... cei din afara masini, din spate, trebuie sa auda, ca sa se fereasca.... :-)

                            Comment


                            • E logic că pentru senzorii spate sunetul trebuie să vină din spate și pentru senzorii din față sunetul vine din față sau mai simplu sunetul trebuie să vină din direcția în care mergi
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Cum le știe T0rq pe toate!
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google