Ce Parere Aveti Despre Acest Accident .

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    pai normal, daca la domnul cu audi 3,4 mii de euro o insemna ce inseamna la mine 3,4 sute de lei, oricum, dupa cum am spus, important ca ati ramasi intregi, si cum a spus si domnul cu audi, s-a intamplat

    Comment


    • #17
      Am vazut schita, am inteles desfasurarea evenimentului dar nevazant toate daunele este posibil ca parerea ce o voi expune sa nu fie conforma cu realitatea.
      Din start daca tu ai RCA valabil nu vei avea de platit nimic . Poate doar in cazul unei daune totale pe care pagubitul sa tina mortis sa o repare iar costurile reparatiei sa depaseasca valoarea maxima de despagubire pentru vehiculul in cauza, oricum asta nu prea se intampla decat in cazuri foarte rare.
      As fi curios daca cel cu duba avea RCA valabil . Nu imi explic de ce sa sustina ca a fost proiectat pe contrasens de tine ? Daca avariile nu justifica aceasta desfasurare a acidentului inseamna ca si politistul a dat dovada de neprofesionalism.
      Daca faci contestare a PV-ului il vei tine pe dreapta cu reparatiile pe cel cu Audi. Daca nu o vei face mai exista si posibilitatea ca cei de la asigurari analizand avariile si dinamica sa dea respingere dosarului celui cu Audi. Daca se adevereste ca cel cu duba nu avea asigurare in mod cert se va intampla asta , firma de asigurari preferand sa ajunga in instanta. Acolo este singurul loc unde se mai poate schimba ceva si sa se repartizeze altfel responsabilitatea .
      Nici in cazul asta nu vei avea de suferit, cel mult o prezentare in instanta , ca intervenient fortat. Te intreaba judecatorul cum s-a intamplat si apoi iti vezi de drum. Daca spui ce sustii acum si mai exista si expertize care sa iti sustina afirmatia este posibil ca judecatorul sa puna asiguratorul dubei (daca exista) sa plateasca pagubele de la Audi iar al tau sa le plateasca pe cele din spate ale dubei !

      Ca o paranteza, la cine ai asigurarea ?

      Comment


      • #18
        Cel cu dubitza sustine asta pentru a nu i se marii rca-ul
        Daca ai RCA valabil stai linistit, nu conteaza nr de masini pe care le-ai lovit intr-un singur accident , important este ca suma totala a daunelor sa nu depaseasca suma asigurata de asiguratorul RCA

        Comment


        • #19
          Asigurarea o am la euroins , si asta cu dubita tot la euroins . Am fost azi dimineata sa imi faca poza la masina un constatator(sau cum se numeste) de la euroins , mi-au facut copie dupa asigurare,carnet si talon si mi-a zis ca asta a fost .... au ramas doar cei doi soferi care completau niste forumlare .

          Ma deranjat ca asta cu dubita a declarat in PV ca eu l-am aruncat in audi ... pe unde am fost tot spune ca daca eu l-am impins ce era sa faca ... pana la urma i-am facut cu degetul pe obraz .... si i-am zis ca totusi are ani de condus cat am eu de viata , si ca mi-se pare penibil sa spui asa ceva , avand in fata masina mea si a lui ..

          Bine ca am terminat cu toate astea , de acum am sa incerc sa pastrez o distanta mai adecvata indiferent de situatie .
          sigpic

          Comment


          • #20
            Mai exact, cand ai lovit dubita, unde era dubita ? Apucase sa vireze stanga ?

            Comment


            • #21
              dupa cum e asezata duba aia inclin sa cred ca soferul nu avea nici treaba cu covrigul. a tras stanga si atat.
              bulgaru, indiferent ce a facut, ce nu a facut, atat timp cat nu a fost implicat nu are decat vina morala care nu e sanctionata in Romania din cate stiu.
              pacat ca nu ai o poza ceva si cu spatele dubei/masina ta/distanta dintre masina ta si duba.
              ai avut un pic de ghinion si cu militianu ca nu avea chef de munca.
              nu ai de ce sa iti faci griji decat daca euroins se da cotita de la plata. atunci poate ar fi vreo sansa ca soferul dubei sa te solicite la plata. dar numai el. mai departe, ce a fost intre el si ala cu audi e problema lui.
              Last edited by skd_ozenel; 14 March 2013, 08:27.

              Comment


              • #22
                Eu stiam ca cel ce produce un accident, desi el nu are pagube, este vinovat. Cunosc caz in care un prieten a avut un astfel de accident si politia a spus cine e venovatul. Accidentul a fost ceva de genul: una a iesit de pe o strada laturalnica si cel de pe strada cu prioritate a tras de volan si a luat o borna kilometrica in brate. Desi nu a fost contact politia a luat frumos permisul pentru neacordare de prioritate, dar asiguratorul a spus ca nu a fost contact si nu da despagubiri ca putea fi o aranjare inre cei doi. Ramasese sa se dea in judecata unul pe celalt si/sau asigurator sau ceva de genul si asta facandu-si calculele timp-bani a ajuns la concluzia ca e mai putin costisitor sa isi faca masina decat sa se dea in judecata.

                Eu unul zic ca ala cu dubita va trebui sa faca masina celui cu Audi. Ar fi fost bine sa urmaresti de ce ala cu Audi a venit la asiguratorul tau si daca ei dupa au mers la asiguratorul aluia cu dubita. Este destul de probabil si ca ala cu dubita sa dea la pace cu ala cu Audi si sa iti arunce tie in carca totul.
                Last edited by Urmelinho; 19 March 2014, 12:34.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google