Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfatul meu desi nu stiu cat de sanatos este: acopera bine bobina si calculatorul, apoi da un strat gros de degresant pe zonele in care a patruns uleiul. Dupa care incearca cu un jet de apa sa cureti cat mai bine zona. Dupa ce termini, daca ai posibilitatea, sa dai cu aer comprimat in zona conectarilor fiselor la bobina si la bujii. Bafta!

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      am avut Mann contrafacut cu care tzacanea / ................................
      Ai avut filtru contrafacut si ulei Mobil1 contrafacut si mai vrei sa-ti mearga motorul ceas....
      Nu mai da vina pe ulei !
      Pur si simplu (sa nu te superi pe mine) afirmatia ta ca virgula cu Elf e mai silentios motoru decat cu alte uleiuri (sa fie luate din surse sigure!!) de la producatori cunoscuti nu sta in picioare.

      Ai folosit un ulei prost si un filtru contrafacut si acum ai bagat in motor ce trebuie si ai impresia ca tot ce e bine se trage de la uleiul Elf.

      Da-l ma dracu de Elf ca nu are nimic in plus care sa se lipeasca de motoarele Reno.
      Altii au fost nemultumiti de Elf.
      Prietenul tau cu RS nu e un punct de referinta ca baga Elf in Clio lui RS, e doar treaba lui, desi la motorul ala daca e forjat din greu, ar merita ceva clar mai bun.

      Comment


      • Calculatorul e acoperit intr-o carcasa de plastic la mine in spatele bateriei, la el nu e problema, pe bobina de inductie am sters uleiul, si pe alternator cat am putut. Cel mai mult ulei a fost pe alternator si compresorul de aer conditionat, capacul de la chiuloasa. Scutul inca mai e plin de ulei, dar n-are nik in cazul lui ca si asa e ruginit. O s-o mai sterg eu cum pot luni, degresant n-am la indemana. Stersul motorului de ulei e ultima mea problema ;))

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          N-arunc cu noroi in ei, vreau sa lamuresc, sa aflu raspunsul lor, ei sunt doar niste simpli comercianti, problema e producatorul MANN, care si-a relocat o parte din productia in CHINA, si se vad rezultatele..................................
          Gresesti lamentabil.
          Din pacate asta e sindromul China, tot ce e China e de proasta calitate, dar e TOTAL gresit.

          Faptul ca tu ai luat o piesa Mann contrafacuta (clar!) nu are nici o legatura cu nivelul real de calitate MANN si a faptului ca se fabrica in China.

          Daca importatorul se tine de smecherii, si vinde Mann contrafacut (care TOT in China se face, e normal, dar de alta fabrica) e vina lui si cu el trebuie sa te certi.

          Comment


          • Singurul lucru bun din China e orezul.
            Si un Ferrari daca s-ar face in China, n-ar mai fi de aceeasi calitate.

            Comment


            • Pai da, dupa capu unora.

              Comment


              • Originally posted by Octavian___32 View Post
                Gresesti lamentabil.
                Din pacate asta e sindromul China, tot ce e China e de proasta calitate, dar e TOTAL gresit.

                Faptul ca tu ai luat o piesa Mann contrafacuta (clar!) nu are nici o legatura cu nivelul real de calitate MANN si a faptului ca se fabrica in China.

                Daca importatorul se tine de smecherii, si vinde Mann contrafacut (care TOT in China se face, e normal, dar de alta fabrica) e vina lui si cu el trebuie sa te certi.
                Sincer ce am mai avut din China, obiecte, produse, s-a vazut calitatea. Or face ei lucruri bune, dar multe n-au ajuns pe mana mea. Pe mine nu ma mai intereseaza tara de productie, putea sa fie Germania, daca tot la fel pateam nu schimba situatia cu nimic.

                Comment


                • Productia se muta in China pentru reducerea costurilor, si asta nu se face doar platind cu 2 $ pe zi niste sclavi galbejiti, ci si reducand din materiale.
                  Concret, trebuie 3 fire de cupru, punem doua mai subtiri.

                  Comment


                  • Originally posted by ham04 View Post
                    Sincer ce am mai avut din China, obiecte, produse, s-a vazut calitatea. Or face ei lucruri bune, dar multe n-au ajuns pe mana mea. ...................................
                    N-au ajuns nici pe mana ta nici pe mana multora, pt ca nu vreti sa dati un ban in plus pt un lucru facut in China, si astfel cumparati numai petarde.

                    Nu intru in detalii, sunt atatea domenii unde gasesti produs identic Made in China de calitate si petarda, de nici n-are rost sa dezvolt.
                    PLATESTI si ii lucru bun.

                    Ca plastesti bani multi si iei tot petarda, e tzeapa !
                    Dar asta nu are legatura cu faptul ca China nu produce si lucruri de calitate.
                    Cum spuneam, suferiti de sindromul China si nu sunteti dispusi sa dati un ban n plus.

                    Un lucru de calitate facut in China va spun ca tot cam atata costa si daca e produs in UE.
                    Doar ca dif costurilor de productie intra in visteria patronatului.

                    Originally posted by mr.K View Post
                    Productia se muta in China pentru reducerea costurilor, si asta nu se face doar platind cu 2 $ pe zi niste sclavi galbejiti, ci si reducand din materiale.
                    Concret, trebuie 3 fire de cupru, punem doua mai subtiri.
                    Gresesti lamentabil.
                    Vin-o cu sustinere clara, altfel bati campii.

                    Reducerea costurilor se face din salarii, impozite, chirii, etc.
                    Last edited by Octavian; 25 February 2012, 20:06. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Doar ca dif costurilor de productie intra in visteria patronatului.
                      Doar din diferenta de manopera, nu are cum. Poate din calitatea mai proasta a materiior prime si materialelor folosite.
                      Da-ne un exemplu de produs made in China identic cu cel produs la firma mama.

                      Comment


                      • M-K, am spus ca nu intru in detalii, dar vad ca trebuie sa o fac, ai putine informatii palpabile/probatorii cu produsele Made in China.
                        Iti dau cateva exemple care personal le pot proba/dovedi la oricine:

                        1) Domeniul sudurii, sarma de sudura MIG-MAG.
                        Costul de achizitie la aia ieftina este undeva la 0,75 Euro centi kg.
                        Este foarte proasta calitativ, nu poti suda cu ea, primesti o groaza de reclamatii.

                        Tot din China, sarma de sudura MIG-MAG dar cu 1,2 Euro/kg, cam cat costa si daca ai lua-o din Europa (Italia, Slovenia) , calitate ireprosabila, certificata TUV, DB.
                        Cu absolut nimic mai prejos decat sarma de UE.

                        2) Lanterne LED (sunt colectionar).
                        Poti lua una cu 15-20 dolari, cum sunt multe cazaturi de lanterne sau poti lua aceeasi forma de lanterna cu 60-80 dolari tot Made in China.
                        Diferenta este de la cer la pamant , de la calitate pana la finisari.

                        3) Acumulatori, poti lua cu 10-15 lei bucata, si acelasi tip de acumulatori Made in China cu 40-45 lei bucata, diferenta de calitate, fiabilitate de la cer la pamant.
                        Cu nimic mai prejos decat cele facute in EU.

                        Exemplele pot continua.
                        Last edited by Octavian; 25 February 2012, 20:21.

                        Comment


                        • Octavian, ai cumpara ulei Mobil 1 ambalat in China?
                          Ai pune pe masina ta un filtru Mann made in China?

                          Ca sarma aia o cumpar din Slovenia, ca are cam acelasi pret, vad.

                          Comment


                          • Filtru Mann Made in China am acum pe masina (din pacate nu mai am ambalajul) si n-am vazut nici o diferenta fata de filtrul de uzina.
                            As pune si ulei si orice piesa Made in China atata timp cat este facuta de producator/sub licenta, si nu contrafacuta.

                            Faptul ca este asa de mare fenomenul asta de piese contrafacute, nu e vina brandurilor de renume,
                            Din pacate asta la noi e asociat cu tot ce inseamna Made in China...intelegi?

                            PS: cu ce dracu va incalzeste ca alte piese sunt facute in Indonezia, India, etc???

                            Comment


                            • Eu am inteles ce vrei sa zici, dar sunt convins ca ce ajunge in Romania din China, in mare parte sunt falsuri sau produse de slaba calitate, in cel mai bun caz.
                              Pana si falsurile la Rolex, in China sunt pe 4 categorii.

                              Falsurile au invadat deja Romania, nu doar din China, unele sunt realizarea romanilor.
                              Ca exemplu, de la o vreme sunt pline magazinele de Mobil 1 5w30 la pret suspect de mic, dupa ce mult timp nu era ieftin nici la magazinul cu cele mai bune preturi. Curios, nu?

                              Deci, cum sa ma astept la ceva bun venind tocmai din China?

                              Comment


                              • Pai n-ai cum sa te astepti atata timp cat nu ai avut contact cu produse de calitate din China.
                                Eu d-aia sunt asa de inversunat, am avut pe mana produs identic de China prost si bun!

                                Crede-ma, e vina importatorului ce se aduce din China, nu fac chinezii smecherii.
                                Ce comanzi, aia primesti!

                                Am importat din China si India, asa ca tari mai ''suspecte'' in ochii nostri (firma nu eu. Eu m-am ocupat de buna desfasuare a a importului , absolut tot ce tine de asta, comanda, plata, transport, tot!)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google