Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.ulei-industrial.ro/lubrif...10W60-l46.html. De ce, kojak?

    Nu stiu daca e chiar longlife, da pare a fii pt raceri.
    Last edited by L3on_rgby; 12 May 2014, 19:11. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by L3on_rgby View Post
      Intre 5w40 si 5w30 de la acelasi producator care e mai bun?
      In general 5w30, dar sa fie A3B4.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Is a3b4 aman2. 30edge si 40 magnatec.5w30 nu e mai subtire ca 5w40?,nu are ungerea mai slaba la temperaturi inalte? http://www.ebay.it/itm/4-LITRI-DI-OL...c832cad&_uhb=1. De asta ce spuneti? Daca e bun pt motoare ce trec de 10000rpm.....

        Comment


        • Ala nu-i ulei de pus in motor de autoturism, mai cu seama de Logan.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by e.t. View Post
            pai chiar de nu iti completeaza caietul de intretinere, nu-ti cer talonul masinii pt a te baga in evidenta lor cu cererea pe care o ai? mie nu mi-au mai notat in carnet de anul trecut. in caiet am trecute numai 3 revizii in 5 ani.., reviziile dintre revizii nu mi le-au trecut, iar de anul trecut incoace nimic. practic,real, am la schimburi de ulei de le-am uitat numarul si de intrari in service. oricum , am pastrat majoritatea facturilor...
            .....................
            Foarte rau, conteaza mult la revanzare, practic iti scoti lejer banii pe reviziile suplimentare si ai sanse mai mari sa o vinzi in fata altora (ca mine spre ex) care n-au mai dat prin service de ani buni.
            Daca nu e scris nimic, practic nici n-ai trecut pe la ei...bine ca ai pastrat facturile, dar era bine sa treaca tot in caiet.

            Am fost cu un amic la un schimb d-asta de ulei intre revizii, desigur ca nu au scris nimic in caiet, amicul mai slab de gura, asa ca am luat eu atitudine (pe ton politicos desigur) si au trecut in caiet schimbul de ulei, mi se pare o treaba normala atata timp cat au facut operatiunea respectiva.

            Originally posted by vitriol View Post
            Eu doar la Meridian Vest am intrebat si mi-au zis ca trebuie sa fac revizia completa daca vreau stampila.
            .................................
            Niste nerorociti ))
            La Arad scrie "schimb ulei" (cu stampila si semnatura) si daca insisti trec si ce ulei ai bagat, iti arat in caietul meu.
            Last edited by Octavian; 12 May 2014, 19:47. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Ala nu-i ulei de pus in motor de autoturism, mai cu seama de Logan.
              E prea bun?

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                io n-as baga longlife-uri in motor (relativ) nou.
                Di ce nu ? )

                Sunt mai bune calitativ, sunt mai aditivate, antioxidanti mai multi etc etc, rezista mai bine la km si in timp decat unul "normal", ma rog, ce inseamna normal, pt ca majoritatea sunt acum LL/cu agrementare LL de la diversi producatori de motoare.

                Comment


                • Originally posted by Octavian View Post
                  La Arad scrie "schimb ulei" (cu stampila si semnatura) si daca insisti trec si ce ulei ai bagat, iti arat in caietul meu.
                  La fel am şi eu trecut în Caietul de Întreţinere.
                  @L3on_rgby: 5W40

                  Comment


                  • prefer sa fac schimburi "mici si dese, cheia marilor succese"
                    romania nu e o tara in care sa ti un ulei zeci (peste 20) de mii in motor.
                    nu stiu, italy, o fi?

                    Comment


                    • Originally posted by L3on_rgby View Post
                      E prea bun?
                      E pentru motociclete, omule.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Chiar daca 5w40 e magnatec si 5w30 edge? Trebuie sa caut 5w40 edge, numa sa gasesc pe aici. Acuma am 5w40 magnatec. Rau nu imi pare, da nici nu sunt asa sensibil ca sa ii dau nota. Poi daca becurile pentru moto is mai bune ca nu se ard de la vibratii, uleiul nu ar fii?

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian View Post
                          La Arad scrie "schimb ulei" (cu stampila si semnatura) si daca insisti trec si ce ulei ai bagat, iti arat in caietul meu.
                          Lasa ca mi-am facut singur revizia (nu doar schimbul), am semnat si am stampilat in carnet + mi-am dat si spaga ca sa beau niste beri.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Astia de la Nesty, nici nu se complica sa completeze si sa bifeze ceva-n carnet.
                            Stampila, semnatura si Km...atat.
                            De restu' ma ocup io, tip / grad ulei, bife, km

                            Comment


                            • Despre noua generaţie de lubrifianţi ELF, lansată pe piaţă începând cu data de 01.10.2013.

                              Comment


                              • Originally posted by L3on_rgby View Post
                                Chiar daca 5w40 e magnatec si 5w30 edge? Trebuie sa caut 5w40 edge, numa sa gasesc pe aici. Acuma am 5w40 magnatec. Rau nu imi pare, da nici nu sunt asa sensibil ca sa ii dau nota. Poi daca becurile pentru moto is mai bune ca nu se ard de la vibratii, uleiul nu ar fii?
                                Ia prietene Edge 5w30, merita din plin la banii aia. Nu te teme ca nu rezista la 40 de grade, eu am avut M1 esp 5w30 si l-am forjat vara de nu sa vazut si a mers ceas. Acum am tot M1 dar 0w40 ca am vrut sa il incerc si eu ca auzisem numai de bine de el. Edge 5w30 e un ulei full sintetic care satisface si depaseste cu mult normele impuse pt motorul asta. Ia-l cu incredere la banii aia nu mai sta pe ganduri. Eventual pune o poza sa vedem si noi cum arata exact bidonul, daca ai posibilitatea. Eu n-as mai sta pe ganduri nici o secunda in locul tau.
                                Motul 7100 e ulei moto, nu e pt auto. Cred ca ai de unde alege pt auto nu e cazul sa bagi ulei de motor. Uleiurile moto sunt facute in general sa reziste si la forfecarile din cutia de viteze, pentru ca uleiul de motor are si sarcina asta la unele motoare(la majoritatea). Si au si intervalul de schimb mai mic, undeva la 5-6 mii de km.
                                Last edited by piroman22; 12 May 2014, 22:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google